DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk: przerażające, ile osób jest uwikłanych w aborcje

Ksiądz Tomasz Kancelarczyk: przerażające, ile osób jest uwikłanych w aborcje
Fot. You Tube / Bractwo Małych Stópek

Przerażające jest to, co widzimy w ostatnich dniach na ulicach – ile osób jest uwikłanych w aborcję. Może nie przez czyny bezpośrednie, ale także poprzez nieme przyzwolenie na nią, obojętność czy znieczuloną postawę serca – podkreśla ksiądz Tomasz Kancelarczyk, prezes Fundacji Małych Stópek.

 

 

- Nigdy nie rozumiałem, dlaczego istnieje w konstytucji zapis, który chroni życie od poczęcia, a jednocześnie równolegle działa kompromis aborcyjny. To, co się stało pod względem prawnym to odważne zmierzenie się z prawdą i zauważenie, że życie ludzkie, także chore, wymaga szacunku i obrony – skomentował duchowny niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

W przeciwieństwie do osób negujących znaczenie prawa dla kształtowania ludzkich postaw, ksiądz Kancelarczyk zauważa wpływ fałszywego kompromisu aborcyjnego na niekorzystną modyfikację mentalności w skali społecznej.

 

- Jeśli coś w prawie nie jest zakazane, to często następuje coraz większe rozluźnienie w tym zakresie. Tak było i w przypadku przesłanki eugenicznej – na początku XXI wieku aborcji z przesłanek eugenicznych w Polsce nie było więcej niż 100. Później już nikt nie przejmował się, aby zabijać setki nienarodzonych chorych dzieci, na przykład z zespołem Downa. Istniało więc ryzyko, że w dobie takiego myślenia, prawo aborcyjne zostanie poszerzone. Ta decyzja to zahamowała, przynajmniej na ten moment – powiedział o werdykcie trybunału.

Prezes Bractwa Małych Stópek odniósł się również do faktu, że agresja uczestników protestów proaborcyjnych w dużej części skierowana jest przeciwko świątyniom i osobom duchownym. – Być może wynika to z tego, że Kościół zawsze głosił obronę życia od poczęcia aż do śmierci i w ten sposób teraz szatan demonstruje swoją niechęć do zmian, które po decyzji trybunału nastąpią. On nienawidzi życia i zawsze chce go unicestwić. I nie chodzi tu tylko o życie nienarodzone, ale o życie tych, którzy biorą udział w zabijaniu – mężczyźni opuszczający kobiety w ciąży, rodzina, która nastaje na aborcję, wszyscy promujący aborcję – podkreślił.

- Przerażające jest to, co widzimy w ostatnich dniach na ulicach – ile osób jest uwikłanych w aborcję. Może nie przez czyny bezpośrednie, ale także poprzez nieme przyzwolenie na nią, obojętność czy znieczuloną postawę serca, które być może wynikają właśnie z tego, że kompromis aborcyjny związany z zabijaniem dzieci z podejrzeniem ciężkich wad wrodzonych istniał w Polsce przez tyle lat – powiedział ks. Tomasz Kancelarczyk.

Kapłan od zaangażowany nie tylko w duchową, lecz również praktyczną pomoc znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej matkom poczętych dzieci, broni się przed myśleniem, że dzięki postanowieniu trybunału kwestia aborcji eugenicznej jest już pomyślnie rozstrzygnięta.


- Doskonale zdaję sobie sprawę, że dla wielu osób może być to życiowy dramat. Ale w tym miejscu jest właśnie miejsce na kolejne działania obrońców życia, państwa oraz w zasadzie całego społeczeństwa. Podejmowanie szybkich i konkretnych form pomocy, wspierających matki i ojców w czasie takiej ciąży i po porodzie, by nigdy nie zostali sami z wyzwaniami związanymi z opieką nad chorym dzieckiem. Ten wyrok to nie tylko milowy krok w ochronie życia poczętego. Powinien nas on również zmobilizować do działań pomocowych na rzecz osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Traktuję go więc zadaniowo i dobrze, by było gdyby coraz więcej jednostek pozarządowych, jak i rządowych zintensyfikowało swoje działania w tym zakresie – zaznaczył.

Duchowny odniósł się do poglądu, że bez przerwania ciąży dzieci z wadami rozwojowymi, które prowadzą do śmierci przed czy tuż po porodzie, cierpią niepotrzebnie i jest to bestialstwo zarówno względem nich, jak i rodziców, którzy muszą na to patrzeć.

- Myślę, że wiele osób mówi tak, bo ma ustanowioną strefę komfortu, której nie chcą sobie zaburzać. Jako przykład wyjątkowej postawy w trosce o dzieci, także chore, podam tutaj Klarę Carbello Petrillo, Włoszkę, która urodziła dwójkę niepełnosprawnych dzieci – jedno z bezmózgowiem, które zmarło godzinę po porodzie, drugie z poważnymi wadami wrodzonymi, które także zmarło po urodzeniu. To, co ważne, ona zdecydowała się ze swoim mężem na to, gdyż nie chcieli wspominać swojego rozstania z dzieckiem jako strasznego zabiegu aborcji, ale jako chwile przepełnione miłością i godne człowieka – powiedział.

- O takim postrzeganiu sytuacji ciąży z chorym dzieckiem przypomina również ten wyrok. To wymaga niezwykłej dojrzałości, ale pokazuje tak naprawdę czym jest człowieczeństwo i niezwykła relacja rodziców z dzieckiem, którzy potrafią mu okazać miłość nawet przez kilka chwil, biorąc ciężar tej sytuacji na siebie, a nie uciekać od niej poprzez morderczy zabieg – dodał.


- Nie wiem, co się stanie w przyszłości, ale jestem pewny, że stawka jest na tyle wysoka, że trzeba było ponieść to ryzyko obrony nienarodzonych chorych dzieci. Sądzę, że aktualnie najbardziej istotne jest to, by nie zmarnować tej przestrzeni, którą otworzyła decyzja Trybunału Konstytucyjnego. Dlatego nie świętujmy, jeśli zgadzamy się z tą decyzją, ale zakaszmy rękawy i pokażmy, że umiemy nieść Ewangelię życia w swoich środowiskach. Że potrafimy na co dzień wyjść do osób, które są potrzebujące, gdyż borykają się z niepełnosprawnościami – czy to swoimi czy swoich dzieci. Starajmy się nie tylko głosić obronę życia, ale realnie wspierać później jego rozwój wszędzie tam, gdzie takiej pomocy potrzeba. To zadanie nie tylko państwa czy organizacji pozarządowych, ale całego społeczeństwa, nawet tych, którzy wykrzykują teraz na ulicach wulgarne hasła. Być może kiedyś wszyscy zrozumiemy, że życie jest wartością nadrzędną i osoby chore nic nam nie zabierają, a potrafią nas nauczyć wielu rzeczy i są naprawdę potrzebne – podsumował ksiądz Tomasz Kancelarczyk.

 

 

Źródło: KAI

RoM

 

 


DATA: 2020-10-31 09:06
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
12
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A jak może być inaczej? Za PRL było legalne i co ? Zło lubi towarzystwo w myśl zdania wszystkich nas nie zamkniecie i jeśli więcej nas zrobi to samo to tzn ja postąpiłam ok. A Bóg każdemu odda wg jego czynów. A dzieciom nawet dorosłym trudno nazwać złem aborcję zwłaszcza jeśli to zrobiła osoba najbardziej kochana - matka. A droga taka jest i bolesna i wymaga lat:
23 dni temu / Kasia
 
Rewolucja jest głównie rewolucją ludzi młodych którzy są jednak grupa najbardziej podatna na manipulacje. Przeważnie to nigdy nie jest twardy elektorat bo zdanie się często zmienia. Młodych od dawna też nigdzie nie widać żeby się udzielali poza przeważnie niewielkim procencie wszędzie. Orwellowska rewolucja w krzywym zwierciadle oparta na szyderstwie głównie.
23 dni temu / z
 
Ja widzę tu pewną konsekwencję faktów. W polskich homoparadach dewiantów zawsze mieli swój udział giganci internetowi. Ci sami giganci, którzy zbierają współczesne społeczności internetowe składające się z młodzieży zza kulis dokonywali manipulacji: podstawiano treści o takich poglądach, a chowano treści o innych. Czasem widać było pewne odpryski tej pracy gigantów w postaci zamkniętego tego czy innego kanału czy profilu, który miał być rzekomo niezgodny z jakimś bliżej nieokreślonym regulaminem. Czego oczekiwać od ludzi poziomych intelektualnie, którzy hodowani są na papce z memów o podstawionej treści, na których jest do przeczytania jedno zdanie? Ano tego, że jak podstawi im się treści przygotowywane przez szkolonych agitatorów z fundacji otwarte ..., to ruszą na ulicę. Przypuszczam, że jak Soros płaci, to wymaga. Zwłaszcza, że ma już swoje lata i chciałby jeszcze zobaczyć rewolucję i koniec kościoła za życia.
23 dni temu / Michał
 
"Nigdy nie rozumiałem, dlaczego istnieje w konstytucji zapis, który chroni życie od poczęcia, a jednocześnie równolegle działa kompromis aborcyjny." Taka nasza konstytucja i Polska. Wszyscy są równi, ale potem okazuje się, że równiejsi. Immunitet na wszystko, inny system emerytalny, inne podatki itp. Taka kasta bardziej równych.
23 dni temu / prosty
 
Ryś, a może to było fałszerstwo?
23 dni temu / Maria
 
@trooper Zebrana dwa miliony podpisów. Niech teraz te DWA MILIONY wystąpią. Wtedy wrogowie życia pochowają sie w mysich norach.
23 dni temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.