DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2018 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Ksiądz Tomasz Jaklewicz: trzeba wyjaśnić niejasności wokół Amoris Laetitia

Ksiądz Tomasz Jaklewicz: trzeba wyjaśnić niejasności wokół Amoris Laetitia
Fot. ANSA / ETTORE FERRARI / FORUM

„Dopuszczenie do Komunii osób rozwiedzionych żyjących w powtórnym związku (także pojedynczych) oznacza poważną zmianę w rozumieniu Eucharystii, sakramentu pokuty i pojednania, sakramentu małżeństwa oraz grzechu cudzołóstwa” – pisze w „Gościu Niedzielnym” ks. Tomasz Jaklewicz.

 

Duchowny przytacza wydarzenia związane z zamieszaniem, jakie wśród katolickich duchownych i samych wiernych wywołało opublikowanie Amoris Laetitia, a także list Ojca Świętego z 5 września roku 2016 do biskupów z regionu Buenos Aires, w którym papież z aprobatą odniósł się do przygotowanych przez nich wytycznych związanych z interpretacją adhortacji.

 

Franciszek dołączył go do oficjalnego zbioru papieskich dokumentów Acta Apostolicae Sedis (AAS) i powiedział, że argentyńscy biskupi wyjaśnili wszelkie wątpliwości związane z Amoris Laetitia a zwłaszcza z kontrowersjami, jakie znalazły się w ósmym rozdziale tego dokumentu.

 

„Czy to oznacza, że spór ciągnący się przez prawie cały obecny pontyfikat zostanie zamknięty?” – zastanawia się ks. Jaklewicz. Z jego przemyśleń opublikowanych w „Gościu Niedzielnym” wynika, że nie. I to pomimo stanowiska, jakie w tej sprawie zajął sam papież Franciszek, który stwierdził, że „nie ma innej interpretacji Amoris Laetitia” poza tą, jaką przedstawili argentyńscy biskupi.

 

„Wielu pasterzy i świeckich podziela nadzieję na zakończenie debaty, ale obawiam się, że opublikowanie listu papieża w AAS niewiele wyjaśnia”  pisze polski duchowny. Jego zdaniem „sformułowania argentyńskich biskupów sugerują, że istnieje możliwość udzielenia Komunii osobom po rozwodzie żyjącym w nowym związku bez wymagania od nich decyzji o życiu w czystości”.

 

Ks. Jaklewicz zwraca uwagę na fakt, że ani w adhortacji Amoris Laetitia, ani w jej oficjalnej interpretacji nie znajdują się odpowiednie wskazówki dla duszpasterzy, które pozwoliłyby im odpowiedzieć na pytanie: „kiedy taka wyjątkowa sytuacja faktycznie istnieje w zgodzie z nauczaniem Kościoła”.

 

Zdaniem ks. Jaklewicz zawarte w Amoris Laetitia przesłanie, że „każdy przypadek jest inny i należy go traktować w sposób indywidualny” jest „ważną i słuszną zasadą pastoralną”.  Nie zmienia to jednak faktu, że najważniejszym problemem adhortacji papieża Franciszka nie są kwestie duszpasterskie, ale doktrynalne.

 

„Kościół naucza, że każde współżycie poza prawowitym małżeństwem jest grzechem”  podkreśla ks. Jaklewicz. Dodaje, że „tak zasadnicza zmiana” tej nauki, jaka jest zawarta w Amoris Laetitia, wymaga „całkowicie jasnych sformułowań”. 

 

„Wątpliwości (tzw. dubia), które zgłosiło papieżowi czterech kardynałów, a także szereg teologów i poważanych intelektualistów katolickich pozostają nierozstrzygnięte”  przypomina duchowny, podkreślając że „nie powinno się tych głosów traktować jako opozycji wobec papieża. Nawrócenie pastoralne, o które zabiega papież Franciszek, nie dokona się bez jasnych zasad doktrynalnych”.

 

 

Źródło: „Gość Niedzielny”

TK

 

 


DATA: 2017-12-14 12:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

niestety, Wojtyła uchylił drzwi, które teraz coraz śmielej otwiera Bergoglio...Familiaris Consortio, e84: >>Pojednanie w sakramencie pokuty ? które otworzyłoby drogę do komunii eucharystycznej ? może być dostępne jedynie dla tych, którzy żałując, że naruszyli znak Przymierza i wierności Chrystusowi, są szczerze gotowi na taką formę życia, która nie stoi w sprzeczności z nierozerwalnością małżeństwa. Oznacza to konkretnie, że gdy mężczyzna i kobieta, którzy dla ważnych powodów ? jak na przykład wychowanie dzieci ? nie mogąc uczynić zadość obowiązkowi rozstania się, ?postanawiają żyć w pełnej wstrzemięźliwości, czyli powstrzymywać się od aktów, które przysługują jedynie małżonkom
7 miesięcy temu / delgado
 
Przede wszystkim trzeba będzie zmienić treść przysięgi małżeńskiej. Z "i że cię nie opuszczę aż do śmierci" na "i że cię nie opuszczę, dopóki się w kimś innym nie zakocham".
7 miesięcy temu / Kwiat
 
a tak przy okazji, zachęcam wszystkich (również tych, którzy próbują coś "rozeznawać") do uważnej lektury encykliki papieża Piusa XI - "Casti connubii"
7 miesięcy temu / dusza polska
 
... i wszystko, cokolwiek byłoby niespójne z katolickim depozytem wiary, jest godne odrzucenia i podeptania. Verbum Catholicum
7 miesięcy temu / dusza polska
 
@tradycja. Od familiaris consortio.
7 miesięcy temu / Aha
 
Co tu wyjaśniać "skoro argentyńscy biskupi wyjaśnili wszelkie wątpliwości związane z Amoris Laetitia" a papież potwierdził interpretację wpisując ją do magisterium. Teraz trzeba ustalić czy nauka papieża wpisana do magisterium jest zgodna z Pismem Świętym i Tradycją. Jeśli nie jest to papież głosi herezje i potrzebna jest NATYCHMIASTOWA korekta jego nauczania. Tu już nie ma pola i czasu na dialogowanie, szukanie kompromisów i dopraszanie się wyjaśnień. Papież zignorował autorów Dubiów, sygnatariuszy napomnienia synowskiego a milczenie też jest odpowiedzią. Czas aby jakiś biskup przejrzał dokumenty kościelne, wprowadził w ruch odpowiednie procedury i niech kardynałowie pomni na swe ślubowania wezmą się do roboty czyli wyskrobią odpowiedni dokument, podpiszą i doręczą papieżowi do rąk własnych. Jeśli będzie się upierał przy błędnej nauce to trzeba ogłosić nowe konklawe choćby obrońcy depozytu wiary katolickiej byli w statystycznej mniejszości vide:kryzys ariański.
7 miesięcy temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.