DZIŚ JEST:   24   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Tran An Dung i towarzyszy
 
 
 
 

Ksiądz to nie sanepid! Puławy: sąd skazał proboszcza za to, że… nie wyganiał ludzi z kościoła

Ksiądz to nie sanepid! Puławy: sąd skazał proboszcza za to, że… nie wyganiał ludzi z kościoła
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (PIRO4D)

Proboszcz parafii pw. Świętej Rodziny w Puławach został ukarany przez sąd grzywną 500 zł za to, że w kościele podczas Mszy św. było za dużo ludzi, co – zdaniem sędziego – było złamaniem przepisów koronawirusowych.

 

Sprawa dotyczy Eucharystii odprawionych w kościele 8 kwietnia i 13 maja tego roku. Obowiązywały wówczas limity osób, które mogły brać udział w Mszy św. Anonimowa osoba doniosła telefonicznie na policję, żew tych Mszach uczestniczy zbyt wiele osób. Wszczęto postępowanie, które zakończyło się procesem sądowym i skazaniem przez Sąd Rejonowy w Puławach księdza proboszcza Ryszarda Winiarskiego na grzywnę w wysokości 500 zł oraz pokrycie kosztów postępowania sądowego – 120 zł.

 

Ksiądz proboszcz poinformował o całej sprawie parafian. „Proboszcz został ukarany wyrokiem Sądu Rejonowego w Puławach za to, że w dniach 8 kwietnia i 13 maja odprawiając Mszę św. dopuścił do przebywania w kościele większej ilości osób niż dopuszczalna. Jest to czyn z art. 54 kodeksu wykroczeń. Karą jest grzywna wraz z opłatą procesową... Proboszcz nie będzie tego komentować. Wyrok wykona ” – czytamy w ogłoszeniu zamieszczonym na stronie internetowej parafii.

 

Parafianie wspierają swojego proboszcza. Część z nich zaproponowała, że pokryje koszty zasądzone przez sąd. Jednak proboszcz postanowił, że zapłaci sam, z własnej kieszeni. Wyrazy poparcia skierowały do księdza organizacje patriotyczne i niektórzy samorządowcy. W skargach do sądu piszą, że rolą proboszcza nie jest wypraszać wiernych ze świątyni. Sam proboszcz ks. Ryszard Winiarski powiedział, że woli zapłacić grzywnę niż zabraniać wiernym udziału w Eucharystii.

 


Adam Białous

 

 


DATA: 2020-09-30 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Koronawirus pokazuje mówiąc kolokwialnie kto tu rządzi.
1 miesiąc temu / dee
 
@Tomi-m Myli się Pan, świątynia katolicka jest Domem Bożym i nie znajduje się pod jurysdykcją państwową. Myli się Pan również, że w cywilizowanym świecie jest odwrotnie niż w pierwszym zdaniu, wręcz przeciwnie. Nie rozumie Pan również zasady prawnej. Prawo nie może stanowić niezgodnie z rzeczywistością. W rzeczywistości Dom Boży należy do Boga, a zarządza nim Kościół. Państwo nie ma żadnego prawa do terytorium świątyni, chyba że Kościół sprawiedliwie postanowi inaczej. Europejskie świątynie od niepamiętnych czasów cieszyły się swego rodzaju eksterytorialnością, a więc były wyłączone z lokalnej czy państwowej jurysdykcji. Dlatego np. policjanci wchodzący do kościoła bez zaproszenia administratora świątyni, samowolnie jako funkcjonariusze w celu wykonywania nienależnej jurysdykcji, a nie prywatnie jako ochrzczeni, BEZCZESZCZĄ świątynię i należy im się kara. Wyjątkiem jest stan konieczności, np. bezpośrednie zagrożenie życia wiernych.
1 miesiąc temu / Murem
 
Ksiądz zachował się bardzo porządnie w walce z komunistycznym okupantem jakim są rządy, a raczej nierząd Bezprawia i Niesprawiedliwości obecnej władzy. Komuna wygrywa. Zresztą nie ma się co dziwić, przecież i pisowcy i powiacy wspólnie zasiadali przy ustawionym okrągłym stole. Mam nadzieję, że pojawi się ktoś kto zrzuci to okupanckie jarzmo z narodu polskiego.
1 miesiąc temu / Michael
 
Ksiądz jest zarządcą i administratorem kościoła, który to znakduje się na terytorium pewnego państwa i jego jurysdykcji do której przepisów musi się dostosowac. Postepowanie sprzeczne z I wbrew tym przepisom skutkuje konsekwencjami prawnymi. Tak się dzieje w całym cywilizowanym świecie, nawet w Watykanie.
1 miesiąc temu / Tomi-m
 
Ani proboszcz ani biskup nie jest właścicielem parafii. Właścicielem parafii są parafianie którzy utrzymują kościół, sprzątają i robią remonty nie żądając zapłaty. Wobec tego Kościół ma być otwarty jeśli ludzi sobie tego życzą, a jeśli jakieś prawo ktoś złamał to przecież nie ksiądz.
1 miesiąc temu / Leliwa
 
"Zawsze bardziej trzeba słuchać Boga niż ludzi" -dziękujemy księdzu za ten piękny przykład wierności Ludowi Bożemu.
1 miesiąc temu / Dominik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.