DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2021 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Ksiądz profesor Skrzypczak: Kościołowi grozi krypto-schizma

Ksiądz profesor Skrzypczak: Kościołowi grozi krypto-schizma
Fot. Pixabay

Wydaje mi się, że duszpasterze i teologowie powinni przemyśleć dzisiaj jakąś formę dogmatycznego ruchu oporu. Idzie o cnotę męstwa przeciwstawiania się i ujawniania tego, co nie jest ortodoksyjne, co nie pochodzi od Chrystusa i Ewangelii – powiedział ksiądz profesor Robert Skrzypczak.

 

W wywiadzie dla portalu Fronda.pl teolog zwrócił uwagę na październikową wypowiedź wybitnego pisarza i apologety katolickiego, Vittoria Messoriego. W wywiadzie dla dziennika „La Verità” dał on wyraz swemu ogromnemu zaniepokojeniu sytuacją w Kościele. – Messori z wielką delikatnością powiedział, że wydaje mu się, iż papież Franciszek chce położyć ręce na depozycie wiary. Po II Soborze Watykańskim mieliśmy trzech wielkich papieży, którzy wprowadzali wiele uaktualnień do samego rozumienia życia chrześcijańskiego. Jednak żaden z nich nie ważył się naruszyć depozytu wiary. Teraz wydaje się, jakby takie naruszanie działo się za przyzwoleniem papieża – wskazał polski duchowny. Odnotował on m.in. obecne w Instrumentum laboris synodu amazońskiego odwołania do „tak zwanej teologii pierwotnej plemienności, związanej zresztą silnie z teologią wyzwolenia”.

 

- My wierzymy, że Bóg objawia się przez historię, wydarzenia, swoje Słowo, ale przede wszystkim – przez osobę Jezusa Chrystusa. Teologia pierwotnej plemienności cechuje się fascynacją rodzimymi kulturami, przekonaniem, jakoby człowiek pierwotny był nieskażony cywilizacją i zachował przyrodzoną niewinność. Chrześcijaństwo jawi się tu jako pobrudzenie – wyjaśnia ksiądz profesor.

 

Rozmówca Frondy dostrzegł pojawienie się w przestrzeni kościelnej figurek pogańskich bóstw. Nazwał to jednoznacznie „przyzwolenie na powrót do idolatrii pod pozorem okazywania szacunku pierwotnym kulturom”. – Wyrzucenie tych figurek do Tybru było znakiem niemalże profetycznym. Nie bez powodu niektórzy kardynałowie i biskupi, jak Walter Brandmüller czy Athanasius Schneider, przestrzegali przed Synodem, że zgromadzenie może okazać się heretyckie – przyznał. Odnotował również odejście od chrystocentryzmu w końcowym dokumencie synodu.

 

- Ojciec Święty zasugerował, że Stolica Apostolska mogłaby przenieść na konferencje episkopatów pewne kompetencje doktrynalne – to z kolei komentarz księdza profesora do koncepcji „synodalności” w Kościele. Teolog ocenia ją negatywnie. –  To stwarza zagrożenie czegoś, co ja nazywam archipelagizacją Kościoła. W zależności od decyzji poszczególnych episkopatów kształt życia chrześcijańskiego będzie przybierał różne postacie. W jednym państwie mamy interkomunię czy Komunię dla rozwodników, w drugim nie; teraz możemy sobie wyobrazić obowiązek celibatu w jednym kraju, a w innych znowu nie. Będziemy się od siebie oddalać. To swoista krypto-schizma. Przestrzega przed nią wielu biskupów, teologów i watykanistów. A wszystko zaczyna się od rozumienia Kościoła i władzy w Kościele, od spojrzenia na rolę papieża i biskupów. Znaleźliśmy się na bardzo grząskim gruncie – przestrzega ksiądz profesor Skrzypczak.

 

 

Źródło: Fronda.pl

RoM

 

 


DATA: 2019-11-04 23:10
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
17
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kościół jest dziś kosciolem dwóch prędkości. Jeden przyspiesza, drugi zwalnia. Wydaje się że wystarczy rozwinąć myśl SW. Jana Pawła II o kosciele i antykosciele bo nie wiemy co miał na myśli mówiąc te słowa.
ponad 1 rok temu / dcw
 
Kwiatek nie interesują mnie "OSTATNIE" nawrócenia z y.t. i piękne homilie posoborowych prezbiterów z TYTUŁAMI DR, PROF. A Dobrą Nowinę mam w Piśmie świętym w przekładzie Księdza Jakuba Wujka. Nadto , na bieżąco SPRAWDZAM to co usłyszę w Nowym Kościele którego Pasterzem jest Ks. Skrzypczak z Katechizmem Kościoła Katolickiego św. Piusa X. Tobie to też POLECAM. Uczucia są MYLĄCE i łatwo wykorzystywane przez manipulatorów.
ponad 1 rok temu / iskierka > kwi
 
@iskierka, lepiej posłuchaj ostatnio wygłoszonego, wzruszającego i prawego kazania ks. Skrzypczaka "ks. dr hab. Robert Skrzypczak ? homilia z 27 października 2019 roku, z Dobra Nowina, z dnia 28 paź 2019
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
"krypto - schizma" ? A może te słowa wypowiada "krypto-ksiądz" zaniepokojony sytuacją i koniecznością stanięcia przed WYBOREM ? Czyli opowiedzenia się "ZA" DOKONUJĄCĄ SIE SCHIZMĄ czy też PRZECIW . Co może być równoznaczne z przyznaniem się do ZWIEDZENIA i koniecznością NAWRÓCENIA. Tylko nieliczni będą mieli odwagę przyznać się przed SOBĄ i przeprosić WSPÓLNOTĘ, że PRACOWALI NA RZECZ wrogów Kościoła co będzie ich kosztować usuwanie ze stanowisk przez postępowców Nowego kościoła. To będzie jedynym i prawdziwym świadectwem. Wierni już mają dosyć tych "wywodów i roztrząsań teologicznych". Lepiej niech prof. ks. Skrzypczak posłucha Profesora Stanisława Grygiel, który ogranicza się do konkretów i NIE ŚCIEMNIA OBRAZU.
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Schizma nie jest krypto, czyli ukryta. Schizma jest faktem. Nastapilo oddzielenie sie od Tradycji i Ewangelii na rzecz idelow protestanckich. Ustawiona w wielu kosciolach w centrum Pismo Sw. stalo sie symbolem jednosci z ewangelikami. Znak ten zastapil Msze Sw., ktora jest realna obecnoscia Boga. Chierarchowie odchodza od tego co zbawcze, na rzecz tego co swaitu mile. Takie uwspolczesnienie, ktore trwa od 50 lat. Owocem zas jego jest rozpad Kosciola Katolickiego.
ponad 1 rok temu / Trad
 
Wydaje się, że ksiądz profesor Robert Skrzypczak niejako idealizuje duszpasterzy i teologów - w sutannach - uważając, iż są oni zdolni do ogłoszenia : "formy dogmatycznego ruchu oporu" względem tego do czego doprowadza pontyfikat papieża Franciszka. Proszę zważyć na Polski Episkopat, w świecie chrześcijańskim uchodzący za wyjątkowo "konserwatywny" i nieprzychylny wszelkim "nowinkom",a cichutko siedzi i udaje że nie widzi na lewe oko. Egzemplifikacją tegoż twierdzenia jest jego oficjalny stosunek względem adhortacji papieża Franciszka pod tytułem : Amoris Laetitia. Czy ktoś jeszcze pamięta,co tam biskupi polscy napisali ? Czytałem nic nie zrozumiałem, widocznie o to chodziło. Więc nie wierzę ażeby hierarchiczny Kościół Instytucjonalny,był do tego zdolny,no może poza nielicznymi hierarchami najczęściej już w stanie spoczynku albo odsuniętymi na "boczny" tor. Jedyna nadzieja w wiernych świeckich, że da "odpór" całemu temu zamętowi a wtedy papież Franciszek się zlęknie.
ponad 1 rok temu / Druh Ryszard
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.