DZIŚ JEST:   30   LISTOPADA   2020 r.

Św. Andrzeja Apostoła
Bł. Jana z Vercelli
 
 
 
 

Ksiądz Piotr Kieniewicz o głosowaniu nad „Stop aborcji”: polityczna głupota albo potworny cynizm

Ksiądz Piotr Kieniewicz o głosowaniu nad „Stop aborcji”: polityczna głupota albo potworny cynizm
Ks. dr hab. Piotr Kieniewicz MIC. Fot. You Tube

Wiele miejsca sprawie bezceremonialnego wyrzucenia do kosza projektu „Stop aborcji” poświęciła na  łamach sobotnio-niedzielnego wydania redakcja „Naszego Dziennika”. Rozmówca gazety, teolog moralista ks. dr hab. Piotr Kieniewicz zarzuca PiS oportunizm i zakłamanie. Wzywa też Episkopat Polski do zdecydowanego „Non possumus” w obronie życia.

 

Projekt Ordo Iuris i sposób postępowania Fundacji Pro – Prawo do Życia były takie jak naucza Kościół – podkreśla w artykule wstępnym gazety ("Katolicka racja stanu") Sławomir Jagodziński. Dodaje, iż zgodnie z nakazem zawartym na kartach encykliki św. Jana Pawła II „Evangelium Vitae”, obowiązkiem katolika jest dążenie do możliwie jak najpełniejszej ochrony życia ludzkiego, z postawieniem na straży jego nienaruszalności sankcji prawnej. Dopiero gdy z jakiś przyczyn jest to niemożliwe, możemy poprzeć propozycje, które w jakimś stopniu ograniczą działanie szkodliwych przepisów. Tak właśnie postąpili projektodawcy z Ordo Iuris wycofując się z zapisu o karalności kobiet dopiero postawieni „pod ścianą” przez sejmową większość. Takie zresztą stanowisko przedstawiali w przeszłości polscy biskupi, na przykład w doniesieniu do procedury in vitro.  


Publicysta ND pisze między innymi: „(…) w czwartkowym głosowaniu katolicki poseł, osoba, której osobisty sprzeciw wobec przerywania ciąży byłby jasny, powinien poprzeć obywatelski projekt, bo zapewniał on pełną ochronę życia w Polsce”. Przypomina też stanowisko Episkopatu ogłoszone po czwartkowym haniebnym głosowaniu w Sejmie. Biskupi wskazali, że osłony socjalne obiecane przez rząd nie mogą zastąpić dążeń do prawnej obrony nienarodzonych. „Nikt z wierzących, ani poseł, ani duchowny, ani żaden świecki nie może tu zdezerterować” – podkreśla redakcja.


„Nasz Dziennik” publikuje także rozmowę z księdzem doktorem habilitowanym Piotrem Kieniewiczem MIC ("Sąd nad niewinnymi"). Wybitny teolog moralista nie pozostawia suchej nitki na postępowaniu posłów Prawa i Sprawiedliwości: „Albo jest to przejaw politycznej głupoty, albo potwornego cynizmu. Trzeciej opcji nie widzę” – mówi. Zwraca uwagę, że PiS, o ile wyrzucił do kosza obywatelski projekt ze strachu przed wystąpieniami ludzi, którzy nań nie głosowali, wykazał się nieodpowiedzialnością. Naraził się bowiem na utratę wiarygodności u strony ważnej części własnego elektoratu. „Wszelkie zarzuty, jakie padały ze strony partii Jarosława Kaczyńskiego pod adresem jego politycznych przeciwników: zarzuty oportunizmu, zakłamania, nieliczenia się z niczym poza własnym interesem partyjnym – tak naprawdę odnoszą się do samego PiS” – czytamy. Rozmówca ND przewiduje utratę przez PiS znacznej części wyborców: "Nie sprzeciwając się wprost aborcji (...) popełniło polityczne samobójstwo" - ocenia.


Rozważając duchowo-moralną kondycję dzisiejszych Polaków duchowny odnosi się do opinii zanotowanych na temat pierwszych chrześcijan w dokumentach zachowanych od II wieku. Wyznawcy Chrystusa wyróżniali się na tle ogółu społeczeństwa tym, że nie żyli rozwiąźle, nie dokonywali aborcji, nie zabijali własnych dzieci ani też nie praktykowali eutanazji. „A dziś co nas wyróżnia? W Polsce, która mieni się być krajem katolickim, dochodzi do eskalacji zachowań wymierzonych przeciwko życiu. To pokazuje, jaka jest wiara w naszym Narodzie. To pokazuje, że – przykro mi to mówić – nie jesteśmy narodem chrześcijańskim, ponieważ chrześcijanie nie zabijają dzieci, nie mordują bezbronnych i najsłabszych” – wskazuje ksiądz Kieniewicz. „Na dobrą sprawę jest to po prostu aborcja na życzenie” – mówi o funkcjonującej dziś, na podstawie zaledwie podejrzenia choroby lub upośledzenia, przesłance eugenicznej – „Żaden lekarz nie może nigdy na sto procent powiedzieć, że wyklucza wszystkie wady u dziecka znajdującego się jeszcze w łonie matki”.


Teolog moralista zwraca uwagę na bardzo istotną rolę księży biskupów w kwestii obrony życia: „(…) dziś potrzeba bardzo mocnego i zdecydowanego głosu Kościoła, jak za czasów ks. kard. Stefana Wyszyńskiego: Non possumus! Nie pozwalamy na zabijanie dzieci! Tej stanowczości w głosie biskupów dziś brakuje” – ocenia rozmówca ND.


"Obrady komisji i Sejmu nad projektem obywatelskim były pospieszne, odbywały się późnym wieczorem i w nocy. Wyrok ogłoszono rano. Co to pani przypomina? Bo mi jedno: sąd nad Jezusem Chrystusem. Tu też dokonał się sąd na niewinnych" – czytamy w wywiadzie.

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

RoM


DATA: 2016-10-10 15:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się z ks. Kieniewiczem. Dla mnie lepszy kościół mały składający sie z prawdziwie Chrystusa miłujących i jego Naukę niż wszelkiej maści lewactwo mentalne kryjące sie pod skórą baranka zarówno w szeregach PIS-u jak i u części księży katolickich. W kwestiach zabijania bezbronnych nie ma ...ale usprawiedliwiającego.
ponad 4 lata temu / matka 3 dzieci
 
Panie \'Katolik\' - o.Rydzyk nie milczy. W \'aktualnościach\' wypowiedziała się Pawłowicz, Macierewicz oskarżył w Trwam organizatorów o awanturnictwo i o.dyr. powtarza ich wersję. Wierzy w obietnicę Szydło, że ustawa antyaborcyjna będzie. Jest przeciwko \'karaniu kobiet\'. Pewnie prędzej pani Bubula wyleci z RM... Ciekawe, że NaszDziennik konsekwentnie wspiera obrońców życia.
ponad 4 lata temu / stoczniowiec
 
Projekt Ordo Iuris miał zapewnić efektywną ochronę życia. Warto pamiętać, że wg polskiego prawa niszczenie embrionów powstałych wskutek procedury in vitro jest zabronione pod sankcją 5 lat pozbawienia wolności. Jakie jest zatem uzasadnienie dla odstąpienia od karalności kobiety, która celowo (wg projektu "z winy umyślnej") dopuściła się zabójstwa własnego dziecka będącego w prenatalnej fazie życia. To prosta i logiczna konsekwencja przyjęcia, że mamy do czynienia z życiem ludzkim. Straciliśmy szansę na ustanowienie jednego z najwyższych standardów ochrony praw człowieka w Europie. Tymczasem we Francji za namawianie kobiety do odstąpienia od aborcji ma grozić odpowiedzialność karna. Zło rozlewa się po Europie, trzeba działać!
ponad 4 lata temu / Bartek
 
A dlaczego Ojciec Tadeusz Rydzyk milczy ? Brakuje jemu odwagi? Przecież tak zażarcie bronił PISu i Kaczyńskiego, a teraz wobec takiej nikczemności PISU milczy ? Czy powodem jest dostanie dotacji od PISu ? A milczenie jest cichym poparciem dla tak okropnego poparcia przez PIS ABORCJI !!!
ponad 4 lata temu / Katolik
 
A więc twierdzisz że warunkiem istnienia karalności przestępstw jest wcześniejsze uświadomienie społeczeństwa? To może znieść ograniczenia prędkości na drogach i poczekać aż wzrost ilości wypadków uświadomi społeczeństwu że te ograniczenia były potrzebne?
ponad 4 lata temu / do Katol
 
Podpisałam się pod projektem. Było nas pół miliona. A ile dorosłych katolików jest w całej Polsce? Dlacgo tylko tylu uważa życie od poczęcia za święte? Ilu chodzących na Mszę przymyka oczy na \'mieszkanie ze sobą\' dziecka pd ślubem. Walcyłam na forach-ludzie deklarujący się jako katolicy są za \'kompromisem\'. Trba ich edukować. Za wcześnie chyba ten projekt. Nie dziwię się PIS. Ludzie z którymi rozmawiałam czuli by się zmuszeni poświęcać siebie kosztem dziecka z zd np. Tragedia. Może za mało mówi się w Kościele o tych podstwowych kwestiach...?
ponad 4 lata temu / Katol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.