DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Ksiądz Isakowicz-Zaleski: Kościół musi wyjaśnić sprawę arcybiskupa Paetza

Ksiądz Isakowicz-Zaleski: Kościół musi wyjaśnić sprawę arcybiskupa Paetza
Foto Marcin Bielecki/FORUM

Do wyjaśnienia sprawy krzywdzenia kleryków poznańskiego seminarium przez byłego metropolitę tamtejszej archidiecezji wezwał w telewizyjnym programie „Warto Rozmawiać” ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Od lat zabiega on o samooczyszczenia polskiego Kościoła z lobby homoseksualnego oraz pozostałości komunistycznej agentury okresu PRL.

 

Gość programu Jana Pospieszalskiego upomniał się o młodych ludzi, którzy z najlepszymi intencjami wstąpili w progi seminarium by zasilić szeregi polskiego duchowieństwa, jednak najpierw spotkali się tam z molestowaniem, a później – ze zmową milczenia wobec nadużyć, których boleśnie doświadczyli.

 

- Minęło 16 lat i Kościół nie wyjaśnił tych rzeczy. Do dnia dzisiejszego ofiary, jak i ci, którzy oparli się molestowaniu, czekają żeby władze kościelne powiedziały: albo był winny, albo nie, a jeśli był winny [arcybiskup Paetz], to żeby przeprosił. Do dzisiaj tych przeprosin nie ma i myślę, że w tej chwili, kiedy rzeczywiście jest taki atak na Kościół, to trochę jest on sam temu winny – ocenił ksiądz Isakowicz-Zaleski.

 

- Kościół musi bardzo wyraźnie powiedzieć, jak wyglądała sprawa arcybiskupa Paetza i kilka innych przypadków, i zająć wobec tego stanowisko – podkreślił.

 

Duchowny przypomniał list opisujący nadużycia poznańskiego arcybiskupa, a odczytany osobiście papieżowi Janowi Pawłowi II przez prof. Wandę Półtawską w 2001 roku. Autorem wystąpienia był ówczesny rektor seminarium, ksiądz Tadeusz Karkosz wraz ze wspierającymi go duchownymi i świeckimi.

 

- Wykorzystali wszystkie możliwe dojścia. Pisali do nuncjusza papieskiego, arcybiskupa Józefa Kowalczyka, który – oczywiście – trzymał stronę swojego kolegi z czasów rzymskich, czyli abpa Paetza. Pisali do ówczesnego sekretarza Ojca Świętego, biskupa, a później kardynała Stanisława Dziwisza, do kardynała Ratzingera, który akurat stanął po ich stronie (…). Kiedy to wszystko zawiodło, pani Wanda Półtawska przemyciła, pomimo kontroli, jaką przeszła, list księdza rektora Tadeusza Karkosza do Ojca Świętego, i odczytała mu osobiście, bo wiedziała że list może zniknąć z jego biurka – opisywał ksiądz Isakowicz-Zaleski.

 

- Temat został wyciszony. Niewątpliwie (…) cała sprawa wyrastała z klimatu oddalenia Kościoła polskiego i wiernych od tego, co już Zachód i Stany Zjednoczone przeżywały [odnośnie molestowania ministrantów przez niektórych duchownych] – powiedział obecny w studiu historyk prof. Jan Żaryn.

- Dramat polega na tym, że to co wydawało się patologią, stało się tak dostępną normą, że wewnątrz Kościoła zaburzył się jasny przekaz na temat tego, co jest, a co nie jest grzechem – dodał.

 

Arcybiskup Paetz nie został odsunięty, lecz sam zrezygnował z pełnionej przez siebie funkcji. Na dodatek, nigdy nie przyznał się do swoich nadużyć – zaznaczył ksiądz Isakowicz-Zaleski. Zwrócił uwagę, że hierarcha do dzisiaj mieszka w rezydencji położonej tuż obok seminarium na Ostrowie Tumskim. Bierze też udział w kościelnych celebrach, „tak jakby się nic nie stało”. Osoby, które stanęły po stronie krzywdzonych kleryków, spotkała – jak to określił gość programu – nagonka ze strony dawnego nuncjusza oraz innych urzędników kościelnych. Problem zaś nadużyć dawnego metropolity dotyczy nie tylko stolicy Wielkopolski, lecz także seminarium w Łomży, gdzie biskup Juliusz Paetz pracował wcześniej.

 

W ocenie duszpasterza Ormian, kwestia homoseksualizmu w Kościele jest konsekwentnie ukrywana, co nie znaczy że nie istniała. Jest natomiast permanentnie zamiatana pod dywan. Kościół się nie przygotował na ten temat, było dostatecznie dużo czasu, 12 lat po okrągłym stole.

 

Prowadzący audycję Jan Pospieszalski skierował rozmowę na wątek infiltrującej Kościół komunistycznej agentury oraz jej związków z „lawendową mafią”.

 

Kościół mógł zrobić lustrację, ale nie zrobił, bo wyszłoby na jaw lobby homoseksualne. Duża część agentury w Kościele to właśnie osoby homoseksualne, złowione przez służby PRL i NRD – potwierdził ksiądz Isakowicz-Zaleski.

 

Profesor Żaryn, powołując się na akta IPN podkreślił, że Kościół niekiedy dość osobliwie reagował na nadużycia ze strony przedstawicieli duchowieństwa. Na przykład władze zakonów zamiast usuwać z nich winnych gorszących ekscesów, wysyłały ich za granicę, m.in. do placówek polonijnych.

 

- Lobby homoseksualne jest największym zagrożeniem dla Kościoła. Jeżeli Kościół nie stanie jednoznacznie w prawdzie i będzie mówić, że u nas „wszyscy święci”, pojawią się następne skandale – ostrzegał ksiądz Isakowicz-Zaleski.

 

Uczestnicy programu wskazali na przypadki odważnych reakcji Kościoła wobec zgorszeń. Na przykład, ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki zagroził dymisją w przypadku przywrócenia do posługi arcybiskupa Paetza, o co zabiegało m.in. dwóch kardynałów z Watykanu. 

 

Przypomnienie sprawy arcybiskupa Paetza wywołało w poniedziałek mini-polemikę w mediach społecznościowych z udziałem wybitnego teologa z Uniwersytetu Gregorianum, księdza Dariusza Kowalczyka SJ.

 

 

 

 

Źródła: TVP Info, Twitter

RoM

 


DATA: 2018-09-25 07:23
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Na szczęście są księża niezłomni. Oby w tej niezłomności wytrwali i umieli zawsze rozeznać zło i dobro, oddzielić ziarno od plew. Ksiądz Peatz - to jeden z tych, którzy są marginesem i wstydem kościoła.
9 miesięcy temu / Danuta
 
Abp. Paetz jest zapraszany jako gość honorowy na uroczystości w Uniwersytecie Kard. Wyszyńskiego. Zastanawiające.
9 miesięcy temu / Henryk
 
Złe skłonności powinny być wychwytywane już w seminarium. To znacznie ograniczyłoby problem. Ja ciotę wyczuwam na odległość. Nie wierzę że wychowawcy przez tyle lat nie potrafią tego wychwycić.
9 miesięcy temu / PrPr
 
Ale czy Ci klerycy to były małe dzieci? Dlaczego sami się godzili na takie rzeczy? To też należałoby wyjaśnić, bo nikt wobec nich przemocy nie stosował.
9 miesięcy temu / Polak
 
Ludzie nie oburzają się na "Kler" dlatego bo opisuje grzechy Kościoła, ale dlatego bo jest to tendencyjny propagandowy paszkwil WYOLBRZYMIAJĄCY grzechy Kościoła i POMIJAJĄCY dobro w Kościele.
9 miesięcy temu / do Servus
 
A później ludzie się oburzają że powstają filmy takie jak kler skoro Kościół nie raczy sam się oczyścić z takich Judaszy
9 miesięcy temu / Servus
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.