DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Ksiądz Dariusz Kowalczyk: Chcą reformować Kościół kosztem wierności Chrystusowi

Ksiądz Dariusz Kowalczyk: Chcą reformować Kościół kosztem wierności Chrystusowi
Ksiądz Dariusz Kowalczyk SJ. Fot. D. Tatarkiewicz / Forum

Dziś też nie brakuje środowisk w Kościele polskim i w Kościele powszechnym, które za wszelką cenę chcą coś zmieniać… Ale w praktyce wychodzi z tego podlizywanie się z jednej strony modnym ideologiom lewicowo-liberalnym, a z drugiej ustępowanie pola islamowi, a nie większa wierność Chrystusowej Ewangelii i Tradycji Kościoła – pisze ksiądz Dariusz Kowalczyk SJ w artykule nawiązującym do postawy „Tygodnika Powszechnego”.

 

Wybitny teolog z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie na łamach „Gościa Niedzielnego” przypomniał celne diagnozy sprzed lat, dotyczące krakowskiego pisma, które z nieznanych przyczyn wciąż nosi zaszczytne miano katolickiego.

 

„(…) stał się, dzięki maniakalnemu skupieniu się na sprawach reformy Kościoła, czymś niemal dywersyjnym wobec prymasa i rozbijającym zainteresowanie katolicyzmem u wielu laickich środowisk” – tak o TP pisał w lutym 1970 roku Stefan Kisielewski, wieloletni felietonista tygodnika kierowanego przez Jerzego Turowicza.

 

„Inny czas, inny kontekst, ale myśl o maniakalnej chęci reformowania Kościoła wciąż aktualna. Swoją drogą ciekawe, co Kisiel powiedziałby o współczesnym TP. W każdym razie. Kościół w naszym kraju, który niedawno obchodził 1050. rocznicę chrztu Polski, ma czym się chlubić i do czego nawiązywać. Tymczasem wciąż nie brakuje ludzi jakoś zakompleksionych, którzy – nie wiedzieć czemu – chcą naśladować Zachód” – zauważa ksiądz Dariusz Kowalczyk SJ.

 

Słynny Kisiel opisywał realia państwa komunistycznego, jednak – jak podkreśla felietonista GN, „przecież nie brakuje różnych marksistów kulturowych, neomarksistów itp., którzy chcieliby uformować nasz kraj na swoją modłę. I temu należałoby się przeciwstawić, a nie na przykład wyimaginowanemu niebezpieczeństwu polskiego nacjonalizmu i rasizmu”.

 

„Z jednej strony Kościół zanurzony w czasie i historii powinien się zmieniać. Z drugiej ma dbać o jedność i wierność nauce Jezusa i apostołów. Zmiany są jednak dobre tylko wtedy, gdy prowadzą do większej wierności Chrystusowi” – konkluduje ksiądz Kowalczyk w artykule "Mania reformowania Kościoła".

 

 

Źródło: gosc.pl

RoM

 

 

 

 


DATA: 2018-01-19 22:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Słuchajcie, o akcji poloniasemperfidelis nadal głucho w głównych mediach prawicowych mimo że już mamy ponad 42 000 podpisów, powinniśmy ich zbombardować mailami żeby zaczęli pisać. A jak macie swoich posłów na których głosujecie to poproście ich o oficjalne poparcie dla akcji. Ja tak właśnie zrobiłem. Naszym celem powinno być uzyskanie poparcia podobne do tego jakie uzyskał projekt Zatrzymaj aborcję, a to możliwe, przecież inicjatywa poloniasemperfidelis ma dopiero kilka dni a już takie poparcie !
ponad 1 rok temu / Karol
 
KAMELEON. Dewizą jezuitów jest rozeznawanie - czyli dopasowywanie się do tego co nas spotyka ze świata. Oni nie rozeznają DUCHÓW ( bo nie wierzą w ich istnienie) oni rozeznają ŚWIAT. A może by Ks.Kowalczyk ustosunkował się akcji obrony wiary ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
"Zmiany są dobre tylko wtedy, gdy prowadzą do większej wierności Chrystusowi" - każdy powinien wykuć to na blachę...tak jak tekst z Bierzmowania "Pragniemy aby Duch Święty, którego otrzymamy umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad."
ponad 1 rok temu / kwiatek77
 
Mania reformowania KK trwa od czasów Apostolskich,gdzie szatan próbował na wszelkie SPOSOBY ROZWALIĆ JEDNOŚĆ KK...jednak, to mu się NIE UDAWAŁO, bo w KK NIE BYŁO ROZEZNAWANIA... DOPASOWYWANIA KK do świata, tylko świat miał się dopasować do KK....UNK i św.Tradycja STRZEGŁA WIERNIE I ODWAŻNIE DEPOZYTU WIARY...przez 2000lat historii KK,Kościół NIE dawał przyzwolenia na = przeniewierstwa z=innowiercami z='przeklętymi heretykami....SACRUM OŁTARZA BYŁO STRZEŻONE I nie było bratania z antykatolikami bezczeszczącymi OŁTARZ NAJŚWIĘTSZEJ OFIARY CIAŁA I KRWI PAŃSKIEJ...Ojcze dziękuję z mądre słowa, potrzeba nam ich bardzo z waszej kapłanów strony...bo my pozostawieni sami sobie,bez waszego WSPARCIA I OBRONY MISTYCZNEGO CIAŁA CHRYSTUSA, którym jest KK ...zginiemy przez kły i pazury wilków antysakramentalnych pasterzy, którzy KOŚCIÓŁ CHRYSTUSOWY ROZDZIERAJĄ a nas owieczki w jakimś???nowym "stadionowym" duchu diabłu oddają....
ponad 1 rok temu / Megi
 
Ks. Oko w wywiadzie dla pch24 genialnie stwierdził że Tygodnik Powszechny to po prostu kolejny dodatek do Wyborczej, żeby redaktorzy z Czerskiej mieli podstawę do cytowania rzekomo katolickiego źródła. Zdecydowanie miał rację. Osobiście popieram propozycję ks. Oko wyrażoną humorystycznie żeby redaktorzy z TP przenieśli się na Czerską... . A może była wyrażona nie humorystycznie...?
ponad 1 rok temu / Karol
 
Jezuita i dobrze mówi-rzadkość dzisiaj.
ponad 1 rok temu / Kazio
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.