DZIŚ JEST:   19   LISTOPADA   2018 r.

Św. Mechtyldy z Helfty
Bł. Salomei, księżnej
 
 
 
 

Ksiądz arcybiskup Hoser: Kościół nie zmienił nauki o małżeństwie

Ksiądz arcybiskup Hoser: Kościół nie zmienił nauki o małżeństwie
Fot. You Tube / Polonia Christiana

Podstawowym wymogiem dopuszczenia osób żyjących w związku niesakramentalnym do sakramentu Eucharystii jest wstrzemięźliwość seksualna. Dla ludzi ochrzczonych współżycie jest uprawnione tylko w kontekście małżeństwa sakramentalnego, a poza małżeństwem współżycie jest aktem cudzołóstwa – powiedział ksiądz arcybiskup Henryk Hoser, odpowiadając na pytania o opublikowane przez polski Episkopat Wytyczne pastoralne do adhortacji Amoris laetitia.

 

Nie ma zmiany doktrynalnej ani zmiany nauczania Kościoła w sprawie małżeństw niesakramentalnych, ale jest to zmiana duszpasterstwa – zapewniał niedawny ordynariusz warszawsko-praski.

 

Ksiądz arcybiskup stwierdził, że zmiana w duszpasterstwie Kościoła polega na przesunięciu akcentu z podejścia zbiorowego na indywidualne.

 

Każde małżeństwo jest inne, małżeństwa są nieporównywalne, zwłaszcza ci ludzie, którzy się pogubili, którzy żyją niejako na gruzach swojego poprzedniego małżeństwa i próbują później z tej sytuacji wyjść. Oni wymagają – jak zabłąkana owca – troski pasterza. I to jest idea papieża Franciszka, żeby pójść za tymi ludźmi, ukazać im wszystkie możliwości integracji z życiem Kościoła – mówił hierarcha. W jego przekonaniu, Wytyczne pastoralne… jednoznacznie wskazują, że nauczanie odnośnie przyjmowania Komunii Świętej przez osoby żyjące w związkach niesakramentalnych nie zmieniło się. Kościół proponuje im inne formy udziału w życiu wspólnoty wierzących: słuchanie Słowa Bożego, modlitwę, komunię duchową.

 

Ci ludzie nie są pozbawieni łaski nawrócenia. Są ludzie, którzy uważają, że nie mogą żyć bez relacji seksualnych, jednak z czasem mogą dojść do stwierdzenia, że jednak jest to możliwe – mówił ksiądz arcybiskup.

 

Hierarcha odniósł się do pojęcia rozeznawania, wymienionego w tekście Amoris laetitia około 50 razy. – Chodzi tu na przykład o zbadanie, czy poprzednie małżeństwo, które stanowi przeszkodę do zawarcia kolejnego, zostało zawarte ważnie. Bo może się okazać, że nie. Widzimy, że wymogi dotyczące zawarcia małżeństwa, często nie zostają spełnione. A druga rzecz to właśnie zbadanie, do czego ci ludzie są zdolni i pod jakimi warunkami mogą przyjąć Komunię, o ile zobowiążą się, w akcie nawrócenia i ekspiacji, do wstrzymania się od relacji seksualnych – stwierdził ksiądz arcybiskup Hoser.

 

 

Źródło: niedziela.pl

RoM

 

 

 

Zobacz także:

 

Jak żyć po katolicku w XXI wieku. Małżeństwo

 

Jak żyć po katolicku w XXI wieku. Małżeństwo


DATA: 2018-07-17 18:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Tak wiemy, po soborze Kosciol niczego nie zmienil, ale wszystko wyglada inaczej.
5 miesięcy temu / Robespier
 
Kościół nic nie zmienił i nigdy nie zmieni. Kościół się nie zmienia. W błąd wprowadzają ludzie ,a jeśli popełniają grzech, herezję , cokolwiek to robią to na swój rachunek kimkolwiek by nie byli i nikt nie jest w obowiązku ich słuchać, a co więcej należy się im sprzeciwiać. Więc oczywiste jest że Kościół nie zmienił nauki o małżeństwie. To tak przy okazji pisania w komentarzach "Kościół". Piszmy precyzyjnie.
5 miesięcy temu / jw
 
Ze słów Abp Hosera można wnioskować, że teraz kluczową sprawą dla Kościoła będzie konieczność "rozeznania", czy w ogóle zostają spełnione wszystkie wymogi dotyczące zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim! To jest konieczne, aby pod byle pretekstem nie podważać ważności tego sakramentu!Chodzi o to, aby nie można było uznać zawartego małżeństwa za jakąś "przeszkodę" do wejścia w następne! Słowa Abp Hosera o "badaniu"- do czego ludzie są zdolni i pod jakimi warunkami mogą przyjąć Komunię, wydają mi się niejasne! Już samo słowo "badanie" jest jakieś dziwne w tym kontekście.....A do czego ci ludzie są zdolni, to już trochę sami pokazali, łamiąc przysięgę daną sobie przed Bogiem i ludźmi! Oczywiście, ludziom należy pomagać, ale trzeba pamiętać też o tych, którzy mogą się poczuć zgorszeni faktem przystępowania jawnogrzeszników do Komunii Św.!
5 miesięcy temu / Kss
 
Ostatnie zdanie jest zastanawiające. Biskup nazwał powstrzymanie się od relacji seksualnych poza małżeństwem słowem: 'ekspiacja'? Dziwne.. Ekspiacja to inaczej: przebłaganie, pokuta, zadośćuczynienie. Jeśli mąż nie zdradza żony, to nie dlatego, że "pokutuje", ale że jest jej wierny i wie co ślubował. Jeśli ktoś nie kradnie, czy nie zabija to też nie robi tego w ramach pokuty, ale ze zwykłej ludzkiej przyzwoitości. Nie mieszajmy przestrzegania podstawowych zasad moralnych z nadzwyczajnym wyrzeczeniem, czyli ekspiacją.
5 miesięcy temu / tradycja
 
Pytanie czy tak będą interpretować inni polscy biskupi i nie tylko polscy? A towarzyszenie, gdy nie prowadzi do akceptacji grzechu nie musi być czymś złym, może porostu oznaczać zawsze otwarte drzwi Kościoła i jak w przypowieści o synu mernotrawnym , ojca , który wygląda syna.
5 miesięcy temu / raf
 
Ma ks. Arcybiskup rację. Kościół nie zmienił nauki o małżeństwie ale zmienił pojęcie grzechu cudzołóstwa. Odtąd cudzołożnicy już nie cudzołożą, ale żyją w NIEREGULARNYCH związkach, którym na dodatek "powinni być wierni" (sic!).
5 miesięcy temu / O tempora, o mores!
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.