DZIŚ JEST:   28   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Szymona i Judy Tadeusza, apostołów
 
 
 
 

Ks. Węcławski do kapłanów: wobec ataku mediów, ponówmy ślub celibatu i czystości

Ks. Węcławski do kapłanów: wobec ataku mediów, ponówmy ślub celibatu i czystości

Z apelem o odprawienie osobistej nowenny przed obchodzoną 8 grudnia uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP zwrócił się do braci kapłanów ks. Marcin Węcławski, proboszcz poznańskiej parafii pw. Maryi Królowej. Modlitwa miałaby stanowić odpowiedź na nieustanne medialne ataki na kapłaństwo i celibat. Ks. Węcławski zachęca, by w samą uroczystość księża uroczystość ponowili w osobistej modlitwie ślub celibatu i czystości.


„Bracia Kapłani! Jesteśmy świadkami nieustannego medialnego ataku na kapłaństwo i celibat. Zręcznie przedstawia się pojedyncze upadki księży i ich wystąpienia w mediach jako dotyczące całego duchowieństwa w Polsce. Proponuje się badanie wszystkich katechetów pod kątem pedofilii. Jaka może być na to nasza odpowiedź? Czy mamy się tłumaczyć, że «nie jesteśmy garbaci»? Czy mamy zejść tylko do poziomu polemiki z tym błotem? Dajmy inną odpowiedź na to zło, które się dzieje” – zachęca w swoim apelu ks. Marcin Węcławski.


Jednocześnie daje swoim współbraciom konkretną propozycję, aby sami odprawili, „dobrowolnie, z serca”, nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP (od 29 listopada do 7 grudnia) i w samą uroczystość ponowili w osobistej modlitwie ślub celibatu i czystości. "Ta myśl przyszła mi do głowy podczas rekolekcji kapłańskich, które niedawno przeżywałem" – wyjaśnia ks. Węcławski. Dodaje, że tradycja oprawiania tej nowenny była żywa w poznańskim seminarium duchownym, gdzie jest obecnie kontynuowana.


"Wiele pokoleń księży więc ją zna i myślę, że warto do niej sięgnąć, uciekając się do wstawiennictwa Matki Bożej wówczas, gdy stajemy przed problemami czy sytuacjami, które po ludzku wydają się beznadziejne” – tłumaczy poznański proboszcz. Dodaje, że sam kończy właśnie nowennę przed przypadającym 16 listopada wspomnieniem NMP Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia, której także jest czcicielem.


Ks. Węcławski zauważa też, że jego pomysł spotkał się ze sporym entuzjazmem wśród kapłanów, którym miał już okazję osobiście go przedstawić. Zyskał on również aprobatę poznańskiego biskupa pomocniczego Grzegorza Balcerka, wielkiego czciciela Matki Bożej.


Swój apel ks. Węcławski przesłał również metropolicie przemyskiemu abp. Józefowi Michalikowi, przewodniczącemu Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisławowi Gądeckiemu, metropolicie poznańskiemu, a jednocześnie wiceprzewodniczącemu KEP oraz metropolicie częstochowskiemu abp. Wacławowi Depo.


„Zamiast o grzechach mówmy o czystości, jej pięknie i radości. Zachęcajmy do tej nowenny znajomych księży diecezjalnych i zakonnych. Rozsyłajmy tę wiadomość w internecie. Zwyciężymy, jeśli zwiążemy nasze kapłaństwo i pragnienie czystości z Matką Bożą Niepokalaną” – przekonuje w swoim apelu ks. Węcławski.

57-letni ks. Marcin Węcławski święcenia kapłańskie przyjął w 1981 r. Od 20 lat jest proboszczem parafii pw. Maryi Królowej w Poznaniu.KAI

mat


DATA: 2013-11-15 12:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

OK.
ponad 6 lat temu / monika
 
?Zamiast o grzechach mówmy o czystości, jej pięknie i radości" Popieram. Mówienie o grzechach w sposób zupełnie otwarty, zawsze kojarzy mi się z ich kryptoreklamą. Czasami, podczas odczytywania niektórych listów biskupów, miałem ochotę zatkać uszy moich dzieci, tyle żenujących pojęć przedwcześnie usłyszały...
ponad 6 lat temu / Hospes
 
Słusznie - oddajcie się pod opiekę Niepokalanej!
ponad 6 lat temu / St
 
Trzeba się modlić o wytrwałość w dotrzymaniu przyjętych ślubów, z tym, że chodzi głownie o to aby nikogo nie krzywdzić,nie popełniać przestępstw, w tym wobec dzieci. Niepopularne będzie może to co powiem i może nie powinnam o tym mówić. Ale ksiądz to tylko człowiek. Jak się zdarzy jakiś mały/zwykły grzech (nie przestępstwo), to co trzeba robić?. Co powiedział Pan Jezus do skruszonego grzesznika, idź i nie grzesz więcej. No i pewnie, módl się za siebie i za innych.
ponad 6 lat temu / monika
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.