DZIŚ JEST:   29   MAJA   2020 r.

Św. Urszuli Ledóchowskiej
Św. Andrzeja z Chio
 
 
 
 

Ks. W. Węgrzyniak: ucieszyłbym się, gdyby w Wielkanoc pozwolono na 50 osób w kościele

Ks. W. Węgrzyniak: ucieszyłbym się, gdyby w Wielkanoc pozwolono na 50 osób w kościele
Fot. You Tube / Wojciech Węgrzyniak

Nie musimy się zgadzać, ale ja bym się ucieszył, gdyby rząd nie zmienił rozporządzenia z 31.03 i pozwolił od 12.04 (Niedzieli Wielkanocnej) na maks. 50 osób w kościele – pisze na portalu gosc.pl ks. Wojciech Węgrzyniak. Wyjaśnia też dlaczego.

 

Jego zdaniem, ograniczenie liczby wiernych podczas Mszy Świętej do 50 osób i tak jest już wystarczająco restrykcyjne. „Minister zdrowia mówił, że musimy ograniczyć nasze kontakty w 75 - 80 proc. W Kolegiacie św. Anny co niedzielę na mszach mamy ok. 3000 osób. Gdyby mogło być 50 osób na 9 mszach, to daje to maksymalnie 450 osób, a jeśli wyłączymy z tego księży i asystę, to góra 400 mogłaby przyjść. To znaczy, że w naszym kościele ograniczamy się w ok. 87 proc.” – wykazuje.

 

„To naprawdę duże ograniczenie. Każdy może sobie sam odpowiedzieć, w ilu procentach zminimalizował kontakty w tym czasie i czy pod tym względem zachowanie Kościoła byłoby daleko bardziej nieroztropne niż nasze zachowania” – podkreśla.

 

Ograniczenie do 50 osób, zdaniem rekolekcjonisty przywraca traktowanie na równych zasadach kościoła i np. sklepów czy komunikacji publicznej. „Wielu dotąd cierpiało z tego powodu, że kościoły zostały potraktowane o wiele bardziej restrykcyjnie niż inne miejsca koniecznej potrzeby” – pisze.

Jeżeli – jak podkreśla ks. Węgrzyniak – dzisiejsze obostrzenia wynikają z miłości bliźniego, to wyjątki od tej reguły nie powinny ograniczać się jedynie do zaspokojenia potrzeb materialnych.

 

Nieprawdziwe jest też przedstawianie kościoła jako rozsadnika wirusów, czy źródła zarazy. „Nie chcę, by to zabrzmiało złośliwie, ale gdyby zakazał katolikom w Polsce jeżdżenia samochodami, ilość wypadków, rannych i zmarłych spadłaby drastycznie. Jednak mówienie, że przez to, że wierzący jeżdżą samochodami, ludzie giną, jest rodzajem moralnego i emocjonalnego szantażu” – zauważa.

 

Ksiądz podzielił się jeszcze refleksją na temat sakramentów przyjmowanych duchowo: „Mówimy wiele o komunii duchowej i żalu doskonałym. I bardzo dobrze. Zaskakujące jest jednak to, że tak mało mówiło się o tym podczas Synodu dla Amazonii. Przecież skoro owoce są podobne, to zamiast znoszenia celibatu czy dyskusji o święceniu żonatych, wystarczyłoby propagować to, co propagujemy wiernym w Polsce i nie tylko od kilku tygodni” – podkreśla. „Oczywiście, każdy czuje i wie, że to jednak nie jest to samo. Dlatego troska o to, żeby jednak za wszelką cenę dać możliwość wiernym dostępu do sakramentów powinna być przynajmniej widzialna” – pisze.

 

„Co zrobi rząd, będziemy posłuszni. Co każe biskup i proboszcz, tak zrobimy. Jednak byłoby błędem, gdyby nam zależało bardziej na tym, żeby ludzie do kościoła nie szli, niż jakimkolwiek rozporządzeniom władz. I o ile nikt nie ma obowiązku w tym czasie do kościoła chodzić, pytanie czy ma prawo zabraniać chodzenia tym, którym prawo nie zabrania chodzić. Bo miłość to również szacunek dla tych, którzy nie łamią prawa, ale myślą inaczej niż my myślimy” – konkluduje.

 

Źródło: blog.gosc.pl

PR

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-04-08 09:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
10
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No to się ksiądz nie ucieszy. Bo dzisiaj już pozamiatane. Drzwi kościołów na ogół zamknięte na trzy spusty.
1 miesiąc temu / Mela
 
I tu masz rację. Wiernych jest garstka, reszta się rozpierzchła. ..
1 miesiąc temu / @do Bruk
 
W posłusznym Franciszkowi "Gościu", w którym zresztą ksiądz Węgrzyniak pisał, tej wypowiedzi oczywiście nie ma. Michał Obrębski
1 miesiąc temu / Michał Obrębs
 
Ucieszyłby się? Czy to jakaś opcja? A nie powinien się tego jako pasterz po prostu domagać?!
1 miesiąc temu / zaskoczony post
 
cyt"tacy ktorzy przychodza do kosciola odbebnic przykry obowiazek, dostapili zbawienia" ,chcesz Boga nabrać ? jak mówi klasyk"stanie w kościele czyni cie chrześcijaninem tak samo jak stanie w garażu czyni cie samochodem " odbębnianie nie jest nic warte
1 miesiąc temu / do rrr
 
Bo chce zeby nawet letni katolicy, tacy ktorzy przychodza do kosciola odbebnic przykry obowiazek, dostapili zbawienia
1 miesiąc temu / rrr
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.