DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Ks. prof. Tadeusz Guz: nie jesteśmy braćmi i siostrami zwierząt

Ks. prof. Tadeusz Guz: nie jesteśmy braćmi i siostrami zwierząt
Fot. PCh24 TV

–My nie jesteśmy jak mówią niektórzy ideolodzy braćmi i siostrami zwierząt. My jesteśmy ich panami w dobrym tego słowa znaczeniu, to znaczy w sensie naukowym i chrześcijańskim – podkreśliłks. prof. dr hab. Tadeusz Guz. Człowiek jest bowiem istotą najdoskonalszą w widzialnym kosmosie. Rolą zwierząt jest niesienie człowiekowi radości, ale także służenie za pokarm, odzienie i obuwie. Nie oznacza to jednak jakoby dopuszczalne było ich maltretowanie czy wyładowywanie na nich swojej złości. 

 

Jak podkreślał prelegent konferencji naukowej „Ekologia - nauka czy ideologia?”, zorganizowanej przez lubelski odział KIK, istnieje ogromna różnica między człowiekiem a zwierzęciem. Jest ona negowana dziś przez różnej maści ideologów.

 

Ksiądz profesor Tadeusz Guz w swoim wystąpieniu podkreślił, że człowiek jest istotą doskonalszą niż inne istoty widzialne razem wzięte. Wszak ludzie posiadają duszę i ducha, czyli rozum, duchową pamięć i wolną wolę duchową. Zwierzęta są tego wszystkiego pozbawione; nawet ich pamięć ma inny charakter.  Człowieka charakteryzuje też zdolność do rozumowego poznawania Boga (widoczna już w starożytnej metafizyce greckiej), zdolność do określania celów, umiejętność tworzenia państwa, geniusz sztuk oraz zdolność mowy.

 

Każdy człowiek jako podmiot osobowy jest substancją niepowtarzalną, unikatem. Nie może więc powstać ani być z tożsamym z żadnym zwierzęciem. Kapłan zwrócił też uwagę na problem zideologizowania umysłów Polaków materialistyczną teorią ewolucji. Przywołał słowa Miłosza o bezduszności współczesnych naukowców. Poeta zwrócił uwagę, że Karol Darwin odczuwał wyrzuty sumienia z powodu swej teorii. Darwin jednak jest tych wyrzutów sumienia pozbawiony.

 

Kapłan i uczony zwrócił też uwagę na naciski na Polskę, jakie czyni Unia Europejska. – Nie o praworządność jej idzie, którą Unia Europejska permanentnie sama łamie na przykład negując prawo człowieka do życia czy prawo człowieka do małżeństwa jako umowy jednej kobiety z jednym mężczyzną oraz jako sakramentu Bożego, lecz Unia Europejska chce co więcej Polskę złamać w jej wierności prawdzie dobru pięknu i nade wszystko Panu Bogu –podkreślił.

 

Wszystko to służy pochodzącej od złego ideologii śmierci. – Według zideologizowanych architektów Unii Europejskiej wszystko w Europie powinno być podporządkowane tylko śmierci jako śmierci. To jest polityka, nauka, sztuka, muzyka, gospodarka, technika, handel, media et cetera mają strać się narzędziami zbrodni i służyć wyłącznie zabijaniu – dodał.   

 

Konferencję można było śledzić na kanale You Tube KIK Lubin. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Piotr Tryjanowski (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), dr hab. Ignacy Kitowski, prof. PWSZ Chełm (PWSZ Chełm), dr hab. Paweł Skrzydlewski, prof. PWSZ Chełm (PWSZ Chełm).

 

Patronat nad konferencją objął PCh24.pl

 

Źródło: YouTube KIK Lublin

mjend


DATA: 2020-12-02 08:20
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
26
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do @racjonalista- z takim podejściem bliżej Ci do muzułmanów niż katolików. Żadne zdanie w Ewangelii nie może być czytane w oderwaniu od całości, to tak jakbyś z zapisu rozmowy telewizyjnej wyjął dwa słowa które bez kontekstu mogą nieść znaczenie przeciwne gdy się je usłyszy w kontekście całej wypowiedzi. Śmiesz nazywać siebie racjonalistą? Wolne żarty.
1 miesiąc temu / Gość
 
@GOŚC słyszałeś kiedy księdza który z ambony czyta całą biblie?Każdy werset na swoje znaczenie ale jak niektórzy potrzbują całości,śmieszne.
1 miesiąc temu / racjonalista
 
@Małgorzata - bezwzględni bo stwierdzają obiektywny fakt że człowiek nie jest na równi ze zwierzętami?? Porażka...
1 miesiąc temu / Gość
 
Przerażający są ludzie tak bezwzględni...
1 miesiąc temu / Małgorzata
 
Do @qqmore - może Ty jesteś zwierzęciem, ja na pewno nie. Chcesz tego czy nie stoimy wyżej nawet jeśli chodzi o rozwój biologiczny - jesteśmy na samiuteńkim szczycie stworzenia i dlatego między innymi to my się martwimy o to by jakieśtam gatunki nie wyginęły a nie na odwrót. Obiektywnie to my jesteśmy panami.
1 miesiąc temu / Gość
 
PYCHA, PYCHA, LUDZKA CHCIWOŚĆ I PYCHA. Bóg nas rozliczy z tego co zrobiliśmy z JEGO STWORZENIEM
1 miesiąc temu / maria
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.