Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   11   GRUDNIA   2018 r.

Św. Damazego I, papieża
Św. Daniela, pustelnika
 
 
 
 

Ks. prof. Tadeusz Guz: Muzyka jako narzędzie rewolucji kulturowej


Wykład wygłoszony przez ks. prof. Tadeusza Guza VIII Dnia Otwartego Krucjaty Młodych, który odbył się w 1 grudnia w Warszawie.

 

Ideą rewolucji kulturowej jest wykorzystanie sztuki (muzyki) by jak najdalej oddaliła nas od Boga i pozbawiła podmiotowości ludzkiej (…) muzyka stałą się w XX w. jednym z najniebezpieczniejszych narzędzi rewolucji – podkreślił podczas prelekcji ks. prof. Tadeusz Guz.


DATA: 2018-12-07 18:18:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Wspaniały wykład, który pozwolił mi sobie uświadomić, dlaczego współczesnej "sztuki" nie da się zdzierżyć. Ksiądz Profesor jest naprawdę naszym dobrem narodowym.
7 godzin temu / abc
 
cd. Nawet "trudne" z perspektywy masowego odbiorcy tzw. muzyka poważna (czy to operowa, czy to symfoniczna, czy kameralna) i jazzowa pięknie się rozwiązują i są osadzone w klasycznej formie. Muzyka awangardowa, dodekafoniczna nie ma praktycznie odbiorców. Wydaje się więc, że Ludzkość nie poszła za głosem awangardy w muzyce, wręcz przeciwnie - hołubiąc muzykę wysoce sformalizowaną, łatwo padającą w ucho, prostą i powtarzalną, więc nie mamy się czym przejmować. Intelektualne podejście do Muzyki postulowane w adornańskim zaprzeczeniu Jej formy nie okazało się skuteczne. Wspólnie z Pendereckim moglibyśmy powiedzieć, że awangarda w muzyce jest "ślepą uliczką".
11 godzin temu / myśl
 
Piękny wykład, spójny intelektualnie i, bez wątpienia, nośny. Wydaje się, że wykładowca popełnił istotny błąd naukowy: odniósł się do myśli historycznej z dzisiejszej perspektywy, z pominięciem ówczesnego kontekstu. Skoro Sztuka umieszczona była w ramach Boskiego Porządku, by mogła się owa Sztuka rozwijać, iść naprzód (czyli być w awangardzie), powinna się ta Sztuka z owego Boskiego Porządku wyzwolić. Stąd wynikło filozoficzne oderwanie się od Boga, skończenie z Formą jako taką, czy też zaprzeczenie Pięknu. Jak wygląda to z dzisiejszej perspektywy? Jak skonstatował Gombrowicz, walka z Formą stała się formą. Nie da się zerwać z Formą, podobnie jak nie da się być Wolnym. Wydaje się, że Ludzkość jeszcze bardziej związała się z Formą (i to prostą...) i muzyką Piękną (popularną, i... prostą). My, jako ludzkość, słuchamy muzyki "łatwej, prostej i przyjemnej". Diabelski dysonans o niepokojącym brzmieniu - tryton - rozwiązujemy na pięknie brzmiące tercję lub sekstę.
11 godzin temu / myśl
 
Lechu czytaj ze zrozumieniem i nie zaciemniaj dodatkowym wątkiem. Magnateria dalej odlatuje w obłoki, to i naród ją niebawem zlikwiduje. Pomyśl czemu i komu służy muzyka dana przez Boga.
1 dzień temu / młody
 
Platon twierdził, że należy uważać na zmiany w muzyce, ponieważ zmiany w stylach muzycznych zawsze zwiastują rewolucje społeczne.
1 dzień temu / MJ
 
Do komentatora "młodego": Proszę nie mylić Theodorakisa z Ioannisem Xenakisem. Theodorakis nie musi być Xenakisem i odwrotnie.Na pocieszenie ma pan poloneza Kilara z "Pana Tadeusza", który skutecznie wypiera na studniówkach dzieło Ogińskiego))))
1 dzień temu / Lech
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 82 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.