DZIŚ JEST:   03   SIERPNIA   2020 r.

Św. Lidii z Tiatyry
Św. Nikodema
 
 
 
 

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: sojusz antykultury i prymitywnej komercji zabija sens Bożego Narodzenia

Ks. prof. Dariusz Kowalczyk: sojusz antykultury i prymitywnej komercji zabija sens Bożego Narodzenia
Fot. Dawid Tatarkiewicz / FORUM

„Antykultura to część ideologii, która chce robić nieustanną rewolucję, by tworzyć nowy świat i nowego człowieka. Bliska jest jej wulgarna, nastawiona na zysk część popkultury. Ten sojusz antychrześcijańskich ideologii z prymitywną komercją widać przed świętami Bożego Narodzenia”, pisze na łamach tygodnika „Gość Niedzielny” ks. prof. Dariusz Kowalczyk SJ, dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

 

Duchowny przypomina, że „piękno sztuki inspirują Boży aniołowie”, zaś wszelkiej maści „brzydotę antysztuki wspiera diabeł, który nie bez powodu nazywany jest małpą Pana Boga, czyli kimś, kto przedrzeźnia stwórcę i wynaturza Jego dzieła”, czego najlepszym potwierdzeniem jest okres poprzedzający święta Narodzenia Pańskiego.

 

„Z jednej strony liberalna lewica przekonuje nas, że w miejscach publicznych należy zrezygnować z symboli, obrazów, pieśni, które jakoś nawiązują do Jezusa narodzonego w Betlejem, bo ponoć mogłoby to urazić uczucia muzułmanów, Żydów, niewierzących itd., a z drugiej wszechobecna reklama przypomina nam, że idą święta, i że aby doświadczyć magii świąt, trzeba koniecznie kupić jakiś tam produkt”, podkreśla ks. prof. Kowalczyk.

 

Jego zdaniem rezultatem takiego podejścia jest fakt, że wprawdzie „wszyscy gadają o świętach”, ale do końca nie wiadomo, co właściwie mamy świętować. „Kolejną zimę bez śniegu? Zielone drzewko? A może bałwanka”, ironizuje dziekan Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.

 

Mając to wszystko na uwadze ks. prof. Kowalczyk wzywa polskie rodziny katolickie go kultywowania adwentowych i bożonarodzeniowych zwyczajów. „Trzeba wykorzystać różna okazje, by przekazywać dzieciom wiarę w Boga, który narodził się człowiekiem, i kulturę, która tę wiarę na różne sposoby wyraża. (…) Przygotujmy się z kulturą na Boże Narodzenie”, podsumowuje kapłan.

 

Źródło: tygodnik „Gość Niedzielny”

TK


DATA: 2019-12-14 10:41
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

No ciekawe ilu katolików będzie miało odwagę porzucić zwyczaj kupowania prezentów by zbojkotować materialistyczny wymiar Bożego Narodzenia.
7 miesięcy temu / Pmp
 
Tak samo jak zgubna jest dla ciebie twoja nadgorliwość w walce z katolicyzmem.
7 miesięcy temu / @klik
 
To już nie tyle chodzi o to, że się mówi o świętach, że tak powiem, bezprzymiotnikowych. Na moje oko to już nawet nie świętowanie jakiś świąt, ale po prostu zwyczaj związany z porą roku. Choinka, ozdoby, piosenki - tak się po prostu robi o tej porze. Boże Narodzenie spada do rzędu takich zwyczajów jak wiosenne porządki, jesienne grabienie liści, letnie opalanie. Sądzę, że następnym etapem będzie dowolność: chcesz to obchodź, nie chcesz, to nie. I być może to będzie szansa na powrót do religijnego przeżywania tych świąt.
7 miesięcy temu / x.Tomko
 
Wielu dzisiaj obchodzi Boże Narodzenie bez Pana Jezusa.Niech ci ludzie spróbują obchodzić swoje urodziny bez solenizanta
7 miesięcy temu / Adam
 
jak religia wychodzi z kościoła na ulice i na targi to taki jest skutek ,nadgorliwość w propagowaniu okazała się zgubna
7 miesięcy temu / tak to widzę
 
Byłoby uczciwiej, gdyby w supermarketach postawili sobie Dziadka Mroza
7 miesięcy temu / jw
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.