DZIŚ JEST:   05   CZERWCA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Bonifacego-Winfryda, męczennika
 
 
 
 

Ks. prof. Bortkiewicz o Mszy za Komorowskiego: czy ksiądz Seniuk wie, co mówi?

Ks. prof. Bortkiewicz o Mszy za Komorowskiego: czy ksiądz Seniuk wie, co mówi?
Na zdjęciu ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Źródło: youtube.com

„Msza miała charakter nie proszący, nie przebłagalny, a dziękczynny. Owszem pojawił się w niej element przebłagania, ale… za wypowiedzi ludzi Kościoła oceniające krytycznie moralne aspekty prezydentury Komorowskiego” – zauważa na portalu Fronda.pl, Ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr odnosząc się do słów, które padły podczas Mszy Św. z udziałem Bronisława Komorowskiego w kościele ss. Wizytek.

 

Ksiądz Bortkiewicz w komentarzu dla Fronda.pl przypomniał słowa ks. Seniuka, które padły podczas Mszy św. sprawowanej w kościele wizytek w Warszawie: „nie jesteśmy episcopoi (z gr. biskupi), my jesteśmy presbyteroi – kapłani (...) i czujemy odpowiedzialność za te niesprawiedliwości rzucane na pana. Wyobraźmy sobie, jak pana, panie prezydencie, ranią te słowa zwłaszcza dotyczące pana wiary, sumienia, wierności Kościołowi. Więc proszę przyjąć, panie prezydencie, pani Anno (...) i mówię to w imieniu, myślę, wielu kapłanów – przepraszamy was, prosimy o wybaczenie nam i także tym wszystkim, którzy nie wiedzą, co czynią”.

 

„Jeśli ksiądz wypowiadający te słowa, był poczytalny, powinien bezwzględnie odpowiedzieć za zdeprecjonowanie słów polskiego episkopatu, za wykpienie ich powagi, za szkodliwą bezmyślność” – pyta ks. Bortkiewicz.

 

Jak zauważa duchowny „warto zapytać, czy ks. rektor Seniuk wie, co mówi, czy też  powtarza to, co mówią niektóre media? Czy wie, że istnieje dla nas wierzących nie Urząd Nauczycielski GW i TVN, ale Urząd Nauczycielski Kościoła?”.


„Bardzo niepokojące jest owo przeciwstawienie biskupów i kapłanów. Skoro ks. Seniuk tak lubi język grecki, może warto, by przypomniał sobie, jaki jest źródłosłów podziału, dzielenia? Czy nie współbrzmi on z dia ballo?” – zauważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz TChr.

 

 

 

Źródło: Fronda.pl

luk


DATA: 2015-08-07 13:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z przymrużeniem oka "Muszę przyznać, że podziwiam Kościół Otwarty i jego kapłanów. Chciałbym być jak oni. Chciałbym mieć w sobie: 1) wielkoduszność i dystans do siebie jak ks. Wojciech Lemański; 2) brak parcia na szkło jak o. Paweł Gużyński; 3) umiarkowanie w spożywaniu napojów alkoholowych jak o. Maciej Zięba; 4) umiłowanie chrześcijańskiego ubóstwa i brak pociągu do bogactw i blichtru jak ks. Kazimierz Sowa 5) pokorę i prostolinijność ks. Adam Bonieckiego; 6) niezłomność w starciu z totalitarnym reżimem jak ks. Michał Czajkowski 7) niechęć do angażowania się w politykę jak o. Ludwik Wiśniewski; 8) umiejętność rozwiązywania problemów bez użycia przemocy jak o. Krzysztof Mądel."
ponad 4 lata temu / adam
 
Jaruzelski jaki był wszyscy wiemy. I ktoś z kościoła go rozgrzeszył i udzielił sakramentów i nie żądał publicznego odwołania swoich poglądów a nawet odprawił Mszę pogrzebową. I gdzie sprawiedliwość w kościele?
ponad 4 lata temu / stan
 
Gościu! W kościele oczekuję miłości i miłosierdzia a nie regulaminów. Jestem "poczytalny" i nie "bezmyślny".
ponad 4 lata temu / profesor
 
Szanowny Panie Profesorze, proszę śmiało chodzić do kościoła, nikt Pana nie wyrzuca. Ani Pana, ani Komorowskiego. Człowiek, który sprawuje urząd publiczny i podejmuje decyzje za cały naród, jeżeli zgrzeszy publicznie, to wymaga się od niego publicznego zadośćuczynienia. To jest zwykła logika i konsekwencja. Jak Pan pracuje w firmie, to godzi się Pan z celami i regulaminem firmy. Podobnie w Kościele. Komorowskiego nikt nie wyklucza z Kościoła, ale jeżeli łamie "regulamin", to logiczną i z góry wiadomą konsekwencją jest wykluczenie - którego on sam dokonuje. Pozdrawiam
ponad 4 lata temu / Gość
 
najlepiej od razu spalić ks. Seniuka na stosie. Taka zajadłość ludzi kościoła, niebywała nagonka na niego bo okazał miłość i współczucie człowiekowi grzesznemu, powoduje, że ja przestaje chodzić do kościoła gdyż jestem grzeszny i też nie powinno się za mnie odprawiać Mszy. Nie sądzcie a nie będziecie sądzeni. Kto z was jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień
ponad 4 lata temu / profesor
 
Piotr - nikt - na szczęście - nie zmusza mnie do zabijania. Lecz za co wielbić człowieka który "otwiera furtkę" do zabijania?
ponad 4 lata temu / Soplica
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.