DZIŚ JEST:   26   MAJA   2019 r.

VI Niedziela Wielkanocy
Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Ks. prof. Bortkiewicz o generale jezuitów: dopuszcza się herezji

Ks. prof. Bortkiewicz o generale jezuitów: dopuszcza się herezji
Ks. prof. Paweł Bortkiewicz. Źródło: youtube.com

„Odrzucenie osobowego istnienia diabła jest w sprzeczności z doktryną Kościoła wyrażoną zupełnie jasno w Katechizmie Kościoła katolickiego. Trzeba więc powiedzieć, że – choć to brzmi szokująco – generał Towarzystwa Jezusowego dopuszcza się herezji”, powiedział w rozmowie z tygodnikiem „Do Rzeczy” ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

Duchowny odniósł się do najgłośniejszych wypowiedzi o. Arturo Sosy. Komentując jego słowa na temat „symbolicznego diabła” w pierwszej kolejności przypomniał odpowiednie punkty Katechizmu katolickiego mówiące o tym, że „diabeł jest bytem osobowym i realnym”, co swoją wypowiedzią podważył o. Arturo Sosa. Dodał, że „zakwestionowanie istnienia osobowego zła, stwierdzenie, że jest to jedynie to jedynie konstrukt socjologiczny, zdecydowanie osłabia znaczenie zła, banalizuje je, a co za tym idzie – podważa sensowność Zbawczego Chrystusa”. - Jeśli bowiem zło ma jedynie charakter socjologiczno-społeczny, to drogą wyzwolenia ze zła jest czyn społeczny czy polityczny, a nie ma potrzeby oddawania przez Boga swojego życia na krzyżu – podkreślił ks. Bortkiewicz.

 

Następnie odniósł się do słów ojca generała dotyczących braku urządzeń nagrywających dźwięk w czasie życia Jezusa Chrystusa, co zdaniem o. Sosy stanowi dowód na „nadinterpretację Jego słów” zwłaszcza w kwestii dyskusji o komunii dla osób rozwiedzionych i/lub żyjących w ponownych związkach. Ks. Bortkiewicz pyta wprost: „czy ojciec generał jest w ogóle człowiekiem wierzącym?”.

 

- Jeśli podważam prawdziwość Słowa, kwestionując jego znaczenie, jak robili to marksistowscy religioznawcy, to w istocie podważam fundamenty swojej wiary i kwestionuję własne chrześcijaństwo. To zdanie o. Sosy wprawia mnie w fundamentalne zakłopotanie, bo wciąż na nowo zadaję sobie pytanie, z kim mam do czynienia. Z religioznawcą marksistowskim czy człowiekiem wierzącym? – powiedział duchowny.

 

Zdaniem ks. Bortkiewicza „źródłem problemów o. Sosy jest teologia wyzwolenia”. W jego ocenie „próbuje ona łączyć socjologię marksistowską z soteriologią”. – W efekcie wyzwolenie z grzechu nabiera charakteru wyłącznie politycznego, a przestaje być przemianą, nawróceniem człowieka, realnym wyzwoleniem z grzechu – podkreślił.

 

Na koniec rozmówca tygodnika „Do Rzeczy” odnosi się do rozważań generała jezuitów dotyczących „konieczności wprowadzenia kobiet na rozmaite urzędy Kościoła”. – Mamy tutaj do czynienia z dostosowaniem się do radykalnego myślenia feministycznego, które ujmuje kobiecość z jej otwarciem na macierzyństwo jako podlegające opresji, z której należy je wyzwolić. Drogą tego wyzwolenia jest zrównanie kobiety w jej wszystkich rolach społecznych i kulturowych z mężczyzną – powiedział. Zdaniem kapłana „tak jak nie da się zmienić organizmu męskiego w żeński czy kobiecego w męski, tak nie da się zmienić jednoznacznej decyzji Chrystusa, który kapłanami ustanowił jedynie mężczyzn”.


 

Źródło: „Do Rzeczy”

TK


DATA: 2017-06-20 10:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@magis: Twój sposób na interpretację PŚ kończy się interpretacją dowolną lub całkowicie odwrotną do oryginału, bo nie uznaje żadnej kotwicy. Podważasz argumentację odnoszącą się do słów Jezusa w sposób tak wymowny, iż przekonujesz mnie, że nie wierzysz w ich prawdziwość, a Jezus i Ewangelia to dla Ciebie konstrukty "twórców chrześcijaństwa". Po co Ci taka religia? Nie masz wrażenia, że się sam oszukujesz? Tak, to prawda, my kochamy proste rozwiązania, w tym sensie, że prostota jest piękna. Jezus mówił takim językiem aby być rozumianym przez wieki. "Stare prawdy wiary" są dalej prawdami. Stare nie oznacza złe. To, co powiedział Jezus jest tak samo dobre 2 tys. lat temu jak i dziś. Wy, moderniści, też kochacie prostotę ale w tym sensie, że nie lubicie już ciasnej drogi, a ta przecież wiedzie do Pana. Czy to nie szatan kusił Jezusa 2-krotnie? To, że Tobie nie podoba się piekło, bo nie jest miłe, to nie znaczy, że nie istnieje.
ponad 1 rok temu / koczis
 
@magis: mam, bo jest to polecenie warunkowe. Usunięcie ręki/oka nie zmniejszyłoby mej grzeszności w stopniu w jakim utrudniona zostałaby możliwość czynienia przeze mnie dobra, np. ewangelizowania heretyków, więc nie oddaliłoby mnie to od piekła. A właśnie, dzięki za przywołanie kolejnych słów Pana Jezusa dowodzących realności groźby piekła, bo zaraz po słowach o samookaleczaniu są słowa np. "pójść do piekła w ogień nieugaszony". Co do Mt25,41 i Mt13,49-50 - niby co jest nieprawidłowego w moim odczycie informacji (lub jak wolisz - interpretacji, nie będę się kłócił o drobiazgi) o nie-pustym piekle? Albo podaj inną interpretację (byle sensowną!) tych słów Pana Jezusa, albo przyznaj że nie-puste piekło istnieje, albo przyznaj że uważasz Pana Jezusa za kłamcę, albo zamilcz zgrzytając z bezsilności zębami. Tak, kocham proste i sensowne rozwiązania. Ale "prostoty" nie wymagam, dlatego możesz podać interpretację rozbudowaną. Ważne by SENSOWNĄ :)
ponad 1 rok temu / r
 
@r; a masz jeszcze obie ręce i dwoje oczu? A może wyłupałeś sobie już jedno? Bo "informacja" dla Ciebie zawarta w PŚ, że jesteś grzesznikiem to oczywistość, prawda? Tłumaczyłem Tobie, że nie ma prawidłowo odczytanego tekstu bez interpretacji. Istnienie szatana nie jest dogmatem wiary, co najwyżej faktem dogmatycznym, dlatego owa osobowość, i istnienie w ogóle, może być w Kościele dyskutowana. Zobacz np. u ks. Bartnika w jego Dogmatyce. Wy tzw. tradycjonaliści kochacie proste rozwiązania i dążycie do odtwarzania starych "prawd" wiary, które mogą nie mieć sensu ale za to są proste w odbiorze. Jak Kościół kiedyś miał przekazywać tak trudną naukę? Po prostu ubierał ją w zrozumiałą dla ogółu szatę słów i znaczeń. Ale takie ujmowanie nie zabijało teologii, która się rozwija wciąż. Podobnie jest z nadzieją na puste piekło; tylko czy warto to komuś kto już "wie" tłumaczyć...
ponad 1 rok temu / magis
 
@magis: zgodnie z KKK88, dogmatem jest prawda zawarta w Objawieniu Bożym lub mająca z nim konieczny związek. KAŻDA prawda związana z tym zagadnieniem. Nie jest rozróżnione czy chodzi o interpretację, czy bezpośrednią informację. A każde zaprzeczanie tego rodzaju prawdzie, czyli fałsz związany z tymi zagadnieniami, jest herezją. Jeśli "pozwalasz sobie mieć nadzieję" na fałsz, też popełniasz herezję. Bo że piekło nie będzie puste, wynika i z Mt25,41, i z Mt13,49-50: "Tak będzie przy końcu świata: wyjdą aniołowie, wyłączą złych spośród sprawiedliwych i wrzucą w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów". Jeśli mimo upomnień dalej z uporem tkwisz w herezji, stajesz się heretykiem. Twój wolny wybór. Zresztą, jak widać nie tylko Twój. Oczywiście że wiara z rozumu nie zwalnia, ale w kontekście tutejszej dyskusji o piekle i osobowym szatanie oraz w związku z faktami wynikającymi z cytowanych słów Pana Jezusa, właśnie tym stwierdzeniem strzeliłeś samobója :)
ponad 1 rok temu / r
 
@r; mieszasz. Skoro jest tak jak mówisz to prawda o piekle i karze wiecznej też tez jest INFORMACJĄ nie potrzebującą dogmatu a jednak taki dogmat jest sformułowany. Po co? Dlatego każdy kto odrzuca prawdę o istnienie piekła wchodzi na drogę herezji. Natomiast jeśli pozwalam sobie mieć nadzieję na puste piekło to herezji nie ma. Podobnie, skoro; jak sam mówisz; istnienie diabła nie jest dogmatem wiary to kwestionowanie jego istnienia nie jest herezją. Podobnie nie jest herezją wierzyć w jego osobowe istnienie. I jeszcze jedno; każdy tekst podlega interpretacji i nie ma zrozumienia tekstu bez jego interpretacji. Nawet proste zdanie: "idę do domu ojca" bez właściwej interpretacji nie musi być odczytany poprawnie. Treści w PŚ o złu, szatanie, demonach mogą być interpretowane w kontekście tamtych czasów czyli niekoniecznie jako potwierdzające istnienie zła osobowego. Wiara z korzystania z rozumu nie zwalnia.
ponad 1 rok temu / magis
 
Michu jedną rzecz wyjątkowo słusznie stwierdził - że ludzie nie myślą jednakowo. Dlatego katolicy myślą logicznie i ze słów Pana Jezusa wyciągają sensowne wnioski jednoznacznie stwierdzające istnienie osobowego szatana, a Michu nie myśli logicznie, w związku z czym sensownych wniosków wyciągać nie potrafi. Po co jednak Michu ośmiesza się twierdząc że jest katolikiem - tego jeszcze nie wiemy. Ale zapewne niedługo się dowiemy, jaką ma tutaj misję do spełnienia.
ponad 1 rok temu / r
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "52439"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.