DZIŚ JEST:   28   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Wacława, króla
Św. Tymona
 
 
 
 

Ks. prof. Bortkiewicz: słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa

Ks. prof. Bortkiewicz: słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa
źródło: telewizja wPolsce.pl

Mówimy o pewnej wartości, o czystości ofiarowanej Bogu, o celibacie ofiarowanym Bogu, o pewnej wartości, którą Kościół wypracował na bazie swoich doświadczeń i która stanowi niekwestionowaną wartość. Ta wartość jest dzisiaj niestety podważana przez ludzi, którzy mają myślenie korporacyjne o Kościele i sądzą, że decydując się na jakieś tzw. przywileje dla jakieś grupy ludzi czy rezygnując z pewnych wymogów korporacyjnych, osiągną większą frekwencję w tej korporacji albo osiągną jakąś większą produktywność – mówił w poniedziałek na antenie Radia Maryja ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

 

Ks. prof. Paweł Bortkiewicz skomentował książkę papieża seniora Benedykta XVI oraz ks. kard. Roberta Saraha, na łamach której zabrali głos w obronie celibatu i tradycyjnych wartości.

 

Rozmówca Radia Maryja zwrócił uwagę, że sytuacja, z którą mamy do czynienia jest „absolutnie wyjątkowa”, ponieważ po raz pierwszy o momentu abdykacji Papież senior zabrał głos w kwestii bieżących problemów Kościoła.

 

O tym pisał papież Benedykt XVI – kryzys pedofilski w Kościele, kryzys rozumienia seksualności wiąże się z jednej strony z rewolucją seksualną 1968 roku, a z drugiej strony wiąże się z tymi zawirowaniami antropocentrycznymi w teologii, z tą tzw. nową teologią moralną, która odrzuciła prawo naturalne, odrzuciła pewien porządek i ład moralny. Właśnie infekcja tych poglądów zmieniających prawdę o płciowości dotyczy oczywiście całej sfery seksualności. Dotyczy też deprecjonowania celibatu – podkreślił ks. prof. Bortkiewicz. – W tym przypadku nie mówimy o jakieś funkcjonalności kapłańskiej i o funkcjach posługiwania kapłańskiego – dodał.

 

Słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa na przestrzeni ostatnich miesięcy. (…) To mocny, tak wyrazisty głos, który jest głosem polemicznym z tymi trendami, które zarówno na synodzie amazońskim, jak i w drodze synodalnej niemieckiej się pojawiają i które – jak niestety widać – nie spotykają się od razu z natychmiastową i bezwzględną reakcją papieża [Franciszka- red.] – ocenił wykładowca UAM i WSKSiM.

 

Źródło: Radio Maryja

TK


DATA: 2020-01-14 08:03
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
19
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ojciec Święty Benedykt XVI zawsze bronił celibatu. jest wiele bardzo pięknych Jego tekstów na ten temat.
8 miesięcy temu / Urszula
 
Trzeba było nie abdykowac ale walczyc o Prawdę po męsku do końca - te spóżnione apele to "syreni śpiew"!
8 miesięcy temu / t
 
" Słowa Benedykta XVI w obronie celibatu to sytuacja absolutnie wyjątkowa na przestrzeni ostatnich miesięcy." ABSOLUTNIE WYJĄTKOWA? Co to znaczy?
8 miesięcy temu / Ryś
 
A kiedy rzekomo papiez Benedykt popieral zniesienie celibatu czy w ogole dopuszczal taka mozliwosc ?
8 miesięcy temu / @katopol
 
Celibat jest warunkiem koniecznym i niezbędnym do przetrwania Kościoła katolickiego.Bez celibatu Kościół Chrystusowy po prostu nie istnieje.Kapłani na ziemi są po to , aby głosić Ewangelię i budować Królestwo Boże na ziemi.Są mówiąc kolokwialnie bojownikami Chrystusa.Czy żołnierze,używajac terminologii wojskowej , idą na wojnę z żonami, dziećmi i wiozą dobytek w wozach bojowych? Przeraża tylko stopień oderwania kapłanów od istoty kapłaństwa i ich posłannictwa.
8 miesięcy temu / pies ogrodnika
 
Czym jest teraz ten głos "zbiega"? Dlaczego nie mówił tego przedtem? Przecież te problemy już buzowały od II S W. Czysta hipokryzja. I mało wiarygodne w ustach staruszka.
8 miesięcy temu / katopol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.