DZIŚ JEST:   26   CZERWCA   2019 r.

Św. Zygmunta Gorazdowskiego,
Św. Jana i Pawła, męczenników
 
 
 
 

Ks. prałat Roman Kneblewski wysłany na emeryturę. Dziękujemy za piękną służbę!

Ks. prałat Roman Kneblewski wysłany na emeryturę. Dziękujemy za piękną służbę!
Fot. MA /PCh24.pl

Decyzją biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ks. Roman Kneblewski został odwołany z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesiony na emeryturę.

 

W dekrecie datowanym na 5 czerwca 2019 roku, bp Tyrawa powołuje się na kan. 184 par. 1, a także kan. 1740 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dokument mówi o zwolnieniu Księdza Prałata z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesieniu na emeryturę. Biskup poinformował równocześnie, że ks. Kneblewski może zamieszkać w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

 

Przywołany kan. 184 § 1 mówi, że „urząd kościelny traci się po upływie wyznaczonego czasu, po osiągnięciu określonego prawem wieku, na skutek rezygnacji, przeniesienia, usunięcia a także pozbawienia”. Zaś kan. 1740: „Gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii przez biskupa diecezjalnego”.

 

Warto nadmienić, że do osiągnięcia wieku emerytalnego w rozumieniu kościelnym zostało księdzu Prałatowi jeszcze 8 lat.

 

„Pragnę wyrazić wdzięczność Księdzu Proboszczowi za długoletnią posługę dla Kościoła, najpierw Archidiecezji Gnieźnieńskiej a następnie w Diecezji Bydgoskiej. Oddaję Księdza pod opiekę Matki Bożej Pięknej Miłości i z serca błogosławię” – napisał bp Tyrawa.

 

 

 

MA


DATA: 2019-06-11 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Otwarta wojna pewnych wpływowych środowisk anty-polskich i anty-katolickich osiąga apogeum ! Ksiądz KNEBLEWSKI jest wspaniałym KATOLIKIEM i PATRIOTĄ POLSKIM , popularnie nazywanym NARODOWCEM . Patriotyzm jest w obecnie panującej ideologii nowego MARKSIZMU zakazany! KATOLICYZM przeciwko ATEIZMOWI i tzw. "multi - kulti" też jest zwalczany! Silne lobby anty-katolickie w Polsce wypowiedziało wojnę POLAKOM -KATOLIKOM ! Musimy obronić ks.Kneblewskiego, bo następnie przyjdzie kolej na nas .
10 dni temu / Optymista
 
Zachęcam do wysłuchania najnowszych nagrań z o. Augustynem Pelanowskim na stronie Wydawnictwa Paganini ? http://www.wydawnictwopaganini.pl/posluchaj-o-Pelanowskiego
10 dni temu / Jan
 
W pełni cenię stanowisko Księdza Prałata. Dotychczas nigdy nie zdarzyło mi się wystąpić przeciwko autorytetowi biskupa - jakiegokolwiek, ale w tym przypadku nie mogę inaczej. Księże Prałacie, jestem przekonany, że należysz do tej apokaliptycznej "resztki", która wytrwa do końca .
10 dni temu / Jan
 
Widać, że biskup Tyrawa bardzo chce przypodobać się lewactwu, może mniej będą atakować jego samego. Ale wydaje mi się, że nie tędy droga. Jeżeli chce się być świadkiem Jezusa Chrystusa to trzeba mieć odwagę stanąć w prawdzie. A jaka jest prawda odnośnie księdza Kneblewskiego? Czy to, że nie wynajmuje księży, żeby chodzili po kolędzie jako poborcy jest przewinieniem? W życiu. Miałem kiedyś okazję doświadczyć we Wrocławiu takich odwiedzin kolędowych i nikomu tego nie życzę. Można szybko stracić wiarę. Biuro parafialne w mojej parafii jest obsługiwane przez osobę świecką. Co w tym złego. Mieszkałem przez jakiś czas w Nowym Jorku - tam też jest to normą, że większość spraw administracyjnych jest wykonywana przez osoby świeckie. Co w tym złego? Nic. Miałem lepsze zdanie o biskupie Tyrawie, co prawda nigdy go nie rozumiałem, nie do końca też pochwalam jego uczestnictwo w różnych lokalnych spotkaniach i wydarzeniach typu świeckie imprezy dla establiszmentu. Odwagi.
11 dni temu / Red
 
Boże chroń na przed takimi biskupami i daj nam więcej takich proboszczów. Wyborcza odniosła kolejny sukces w walce z Kościołem
11 dni temu / Roch Sapieha
 
Zobaczcie, proszę, film na YouTube, w którym ks. Kneblewski opisuje sytuację i na koniec wrzuca korespondencję z Kurią. Oceńcie sami. Moim zdaniem, usunięcia ks. prałata nie da się racjonalnie wytłumaczyć na gruncie KPK. Wielka szkoda! i ogromny błąd biskupa.
11 dni temu / ?_?
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "68882"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.