DZIŚ JEST:   20   LIPCA   2019 r.

Św. Małgorzaty, męczennicy
Bł. Czesława Odrowąża, kapłana
 
 
 
 

Ks. prałat Roman Kneblewski wysłany na emeryturę. Dziękujemy za piękną służbę!

Ks. prałat Roman Kneblewski wysłany na emeryturę. Dziękujemy za piękną służbę!
Fot. MA /PCh24.pl

Decyzją biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ks. Roman Kneblewski został odwołany z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesiony na emeryturę.

 

W dekrecie datowanym na 5 czerwca 2019 roku, bp Tyrawa powołuje się na kan. 184 par. 1, a także kan. 1740 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dokument mówi o zwolnieniu Księdza Prałata z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesieniu na emeryturę. Biskup poinformował równocześnie, że ks. Kneblewski może zamieszkać w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

 

Przywołany kan. 184 § 1 mówi, że „urząd kościelny traci się po upływie wyznaczonego czasu, po osiągnięciu określonego prawem wieku, na skutek rezygnacji, przeniesienia, usunięcia a także pozbawienia”. Zaś kan. 1740: „Gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii przez biskupa diecezjalnego”.

 

Warto nadmienić, że do osiągnięcia wieku emerytalnego w rozumieniu kościelnym zostało księdzu Prałatowi jeszcze 8 lat.

 

„Pragnę wyrazić wdzięczność Księdzu Proboszczowi za długoletnią posługę dla Kościoła, najpierw Archidiecezji Gnieźnieńskiej a następnie w Diecezji Bydgoskiej. Oddaję Księdza pod opiekę Matki Bożej Pięknej Miłości i z serca błogosławię” – napisał bp Tyrawa.

 

 

 

MA


DATA: 2019-06-11 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@gość @someone A może najlepiej by było,aby o przeniesieniu na emeryturę w ogóle decydowały władze państwowe? Jaki to byłby komfort.Urząd kościelny to nie urząd państwowy lub jakieś szefostwo spółki. A może jeszcze jakieś badania psychiatryczne, czy nie ma przypadkiem jakiejś schizofrenii rzekomej jednostka chorobowa orzekana w psychiatrykach sowieckich wobec wrogów systemu komunistycznego. Nie godzi się usprawiedliwiać w taki sposób uprawnień biskupa wobec jawnej niesprawiedliwości samej istoty tej decyzji. Słusznie powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski "...odejść, to powinien bp Jan Tyrawa a nie bogobojny ks.Roman Kneblewski". I Chwała Bogu, że ks. Roman Kneblewski złożył rekurs - verba volant, scripta manent!
1 dzień temu / eMGa
 
PO ostatnich wpisach widać ,że Kuria się uaktywniła....taki legalizm ,ze dzisiaj i Papieża JP II wysłała by na emeryturę-a tu chodzi o drugie dno-uleganie antykatolickiej chucpie- pozbyli się niewygodnego księdza to przyjdzie czas i na biskupa.....tylko kto będzie chciał Go bronić????Adam Michnik? Tomasz Lis???,który ze satysfakcją odnotował ,że wreszcie udało się pozbyć z parafii ksiedza Kneblewskiego
2 dni temu / Ku pamięci
 
gościu- ks.biskup też ma prawo kanoniczne do stosowania a nie samowolkę- a to mówi wyrażnie ,że tylko ważna przyczyna może odwołać księdza z probostwa-dziwnym trafem Biskup Tyrawa nie korzystał z uprawnień gdy były przypadki pedofilii a korzysta ,gdy lewacka Gazeta Wyborcza szczuje na ks. Kneblewskiego od lat.... czy to nie tchórzostwo i chęć przypodobania się krzykliwym lewakom powoduje naginanie prawa kanonicznego przez ks. Biskupa?????
2 dni temu / Darius
 
Z woli Ks.Biskupa Ordynariusza Bydgoskiego Ks.Prałat został Proboszczem i z woli Ks. Biskupa Ordynariusza Bydgoskiego został Ks. Prałat odwołany z Proboszcza. Tak stanowią kanony prawa kanonicznego, takie "uprawnienia" ma Biskup Ordynariusz. Te wszystkie komentarze, a już szerokie publikacje w mediach społecznościowych ks. Prałata są nie na miejscu mówiąc delikatnie. Co Ks. Prałat chce osiągniąć ? Czy to nie jest pyszne?
6 dni temu / gość
 
C. D. Każda diecezja, na podstawie dekretu Biskupa Miejsca, a nie woli proboszcza, który pełni urząd z nadania biskupa, a nie sui iuris, może określić wiek emerytalny kapłana. Tylko, że w przypadku emerytury pierwszeństwo posiada prawo państwowe składki na ZUS. Tak więc Biskup Miejsca może przenieść w stan emerytalny KAŻDEGO kapłana po osiągnięciu 65 roku życia. Wydłużony wiek pracy do 70 lub 75 roku życia jest czyś fakultatywnym, a nie obowiązkowym. Tak więc, z całym szacunkiem do ks. R. Kneblewskieo - myli się, iż Biskup Miejsca nie mógł go przenieść w stan emerytalny. Urząd proboszcza, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego, sprawowany jest z nominacji Biskupa Miejsca, a nie sui iuris. Dostatecznym powodem do odwołania proboszcza z urzędu jest osiągnięcie wieku emerytalnego państwowego. I tyle w temacie.
9 dni temu / someone
 
Popatrzmy chłodnym okiem na tę sytuację. 1. Wiek emerytalny państwowy, gdyż ks. Kneblewski płacił ZUS osiąga się w wieku 65 lat. 2. Diecezja może określić, iż może kapłan przejść w starszym wieku na emeryturę - ale nie jest to obligatoryjne. Jeśli dany ksiądz uzna, iż chce przejść na emeryturę w wieku emerytury państwowej, wówczas prawo kościelne jest czymś wtórnym wobec nabytych praw państwowych - ergo ksiądz może przejść na takową, pomimo dyrektyw wewnętrznych danej diecezji. I tak samo, jeśli Biskup Miejsca zechce przenieść księdza na emeryturę na podstawie prawa państwowego - może to uczynić. Np, w Archidiecezji Lubelskiej, w Diecezji Zamojskiej, w Diecezji Siedleckiej - ksiądz na emeryturę, według prawa diecezjalnego, może przejść w wieku 70 lat. Ale, jeśli zechce przejść w wieku 65 lat, lub Biskup Miejsca zadecyduje o przeniesieniu kapłana w stan emerytalny w wieku 65 lat, czyli po nabyciu prawa emerytury państwowej - to pierwszeństwo posiada prawa państwowe.
9 dni temu / someone
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.