DZIŚ JEST:   16   LIPCA   2019 r.

NMP Szkaplerznej z Góry Karmel
Św. Marii Magdaleny Postel
 
 
 
 

Ks. prałat Roman Kneblewski wysłany na emeryturę. Dziękujemy za piękną służbę!

Ks. prałat Roman Kneblewski wysłany na emeryturę. Dziękujemy za piękną służbę!
Fot. MA /PCh24.pl

Decyzją biskupa bydgoskiego Jana Tyrawy, ks. Roman Kneblewski został odwołany z funkcji proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesiony na emeryturę.

 

W dekrecie datowanym na 5 czerwca 2019 roku, bp Tyrawa powołuje się na kan. 184 par. 1, a także kan. 1740 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dokument mówi o zwolnieniu Księdza Prałata z urzędu proboszcza parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy i przeniesieniu na emeryturę. Biskup poinformował równocześnie, że ks. Kneblewski może zamieszkać w Domu Księży Emerytów im. Jana Pawła II w Bydgoszczy.

 

Przywołany kan. 184 § 1 mówi, że „urząd kościelny traci się po upływie wyznaczonego czasu, po osiągnięciu określonego prawem wieku, na skutek rezygnacji, przeniesienia, usunięcia a także pozbawienia”. Zaś kan. 1740: „Gdy posługiwanie jakiegoś proboszcza, na skutek jakiejś przyczyny, nawet bez jego poważnej winy, staje się szkodliwe lub przynajmniej nieskuteczne, może on zostać usunięty z parafii przez biskupa diecezjalnego”.

 

Warto nadmienić, że do osiągnięcia wieku emerytalnego w rozumieniu kościelnym zostało księdzu Prałatowi jeszcze 8 lat.

 

„Pragnę wyrazić wdzięczność Księdzu Proboszczowi za długoletnią posługę dla Kościoła, najpierw Archidiecezji Gnieźnieńskiej a następnie w Diecezji Bydgoskiej. Oddaję Księdza pod opiekę Matki Bożej Pięknej Miłości i z serca błogosławię” – napisał bp Tyrawa.

 

 

 

MA


DATA: 2019-06-11 15:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
20
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Z woli Ks.Biskupa Ordynariusza Bydgoskiego Ks.Prałat został Proboszczem i z woli Ks. Biskupa Ordynariusza Bydgoskiego został Ks. Prałat odwołany z Proboszcza. Tak stanowią kanony prawa kanonicznego, takie "uprawnienia" ma Biskup Ordynariusz. Te wszystkie komentarze, a już szerokie publikacje w mediach społecznościowych ks. Prałata są nie na miejscu mówiąc delikatnie. Co Ks. Prałat chce osiągniąć ? Czy to nie jest pyszne?
2 dni temu / gość
 
C. D. Każda diecezja, na podstawie dekretu Biskupa Miejsca, a nie woli proboszcza, który pełni urząd z nadania biskupa, a nie sui iuris, może określić wiek emerytalny kapłana. Tylko, że w przypadku emerytury pierwszeństwo posiada prawo państwowe składki na ZUS. Tak więc Biskup Miejsca może przenieść w stan emerytalny KAŻDEGO kapłana po osiągnięciu 65 roku życia. Wydłużony wiek pracy do 70 lub 75 roku życia jest czyś fakultatywnym, a nie obowiązkowym. Tak więc, z całym szacunkiem do ks. R. Kneblewskieo - myli się, iż Biskup Miejsca nie mógł go przenieść w stan emerytalny. Urząd proboszcza, wg Kodeksu Prawa Kanonicznego, sprawowany jest z nominacji Biskupa Miejsca, a nie sui iuris. Dostatecznym powodem do odwołania proboszcza z urzędu jest osiągnięcie wieku emerytalnego państwowego. I tyle w temacie.
5 dni temu / someone
 
Popatrzmy chłodnym okiem na tę sytuację. 1. Wiek emerytalny państwowy, gdyż ks. Kneblewski płacił ZUS osiąga się w wieku 65 lat. 2. Diecezja może określić, iż może kapłan przejść w starszym wieku na emeryturę - ale nie jest to obligatoryjne. Jeśli dany ksiądz uzna, iż chce przejść na emeryturę w wieku emerytury państwowej, wówczas prawo kościelne jest czymś wtórnym wobec nabytych praw państwowych - ergo ksiądz może przejść na takową, pomimo dyrektyw wewnętrznych danej diecezji. I tak samo, jeśli Biskup Miejsca zechce przenieść księdza na emeryturę na podstawie prawa państwowego - może to uczynić. Np, w Archidiecezji Lubelskiej, w Diecezji Zamojskiej, w Diecezji Siedleckiej - ksiądz na emeryturę, według prawa diecezjalnego, może przejść w wieku 70 lat. Ale, jeśli zechce przejść w wieku 65 lat, lub Biskup Miejsca zadecyduje o przeniesieniu kapłana w stan emerytalny w wieku 65 lat, czyli po nabyciu prawa emerytury państwowej - to pierwszeństwo posiada prawa państwowe.
5 dni temu / someone
 
Kiedyś walczyli z objawieniami w Oławie, dzięki temu wyćwiczyli się w zwalczaniu tego, co pobożne.
11 dni temu / Andrzej
 
Otwarta wojna pewnych wpływowych środowisk anty-polskich i anty-katolickich osiąga apogeum ! Ksiądz KNEBLEWSKI jest wspaniałym KATOLIKIEM i PATRIOTĄ POLSKIM , popularnie nazywanym NARODOWCEM . Patriotyzm jest w obecnie panującej ideologii nowego MARKSIZMU zakazany! KATOLICYZM przeciwko ATEIZMOWI i tzw. "multi - kulti" też jest zwalczany! Silne lobby anty-katolickie w Polsce wypowiedziało wojnę POLAKOM -KATOLIKOM ! Musimy obronić ks.Kneblewskiego, bo następnie przyjdzie kolej na nas .
1 miesiąc temu / Optymista
 
Zachęcam do wysłuchania najnowszych nagrań z o. Augustynem Pelanowskim na stronie Wydawnictwa Paganini ? http://www.wydawnictwopaganini.pl/posluchaj-o-Pelanowskiego
1 miesiąc temu / Jan
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.