DZIŚ JEST:   01   CZERWCA   2020 r.

NMP Matki Kościoła
Św. Justyna, męczennika
Św. Pauli
 
 
 
 

Ks. Piotra Skargi przesłanie do polityków. Jakże aktualne właśnie teraz!

Ks. Piotra Skargi przesłanie do polityków. Jakże aktualne właśnie teraz!

Na 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przypominamy bardzo ważne słowa, które stanowią fragment wielkiego testamentu duchowo-patriotycznego, jaki pozostawił po sobie kandydat do wyniesienia na ołtarze, Sługa Boży ksiądz Piotr Skarga.

 

Liczne pisma, wypowiedzi i głosy w dyskusjach autorstwa ks. Piotra Skargi, posługującego przez blisko ćwierć wieku jako kaznodzieja polskiego monarchy, przepełnione były troską o byt Ojczyzny oraz o kondycję duchową Polaków, szczególnie pochodzących z tych stanów, które brały czynny udział w sprawowaniu władzy.

 

Poniższy cytat to jeden z wielu zachowanych śladów działalności publicznej i ofiarnego zaangażowania w sprawy Polski ze strony ks. Piotra Skargi. Jak zauważył Piotr Doerre na kartach albumu „Kaznodzieja Narodu”, dość wspomnieć, że ks. Skarga nie opuścił żadnego z osiemnastu Sejmów odbywanych podczas pełnienia przezeń obowiązków królewskiego kaznodziei.

 

Cytowane przez nas słowa to także przepiękne sprawozdanie, jakie przed obliczem Boga złożył ze swojej działalności pobożny jezuita. To, co pobudza do refleksji, szczególnie w kontekście rozpoczynającej się już dzień po Święcie Niepodległości kolejnej, dziewiątej kadencji Sejmu, to aktualność poniższych wezwań i pouczeń. Każde z tych słów winni przyswoić sobie i zapamiętać nowo zaprzysiężani reprezentanci narodu, którzy przez najbliższe cztery lata będą zasiadać w ławach poselskich.

 

Myślę, jako się sprawię Chrystusowi, Panu i Bogu memu, który mię na tę swoją robotę posłał, i talenty swemi, wedle małej siłeczki mojej, nadał; opatrzył, gdy spyta: coś mi zrobił? Wiele i jakicheś pożytków przyczynił?

 

A ja czem się postawię, co ukażę? Zawstydziwszy się i przestraszywszy, rzeknę: Panie, posłałeś mię do dworu królewskiego, do Zygmunta trzeciego, pana dwu wielkich królestw, do domu i senatu i rycerstwa i sług poddanych jego.

 

Nauczałem i upominał pana swego, pomazańca twego, na którym najwięcej należało, od ciebie i twojem Boskiem imieniem: aby ciebie znał, Boga swego, któryś go wyniósł i głową nad tak wielkimi i szerokimi narody postawił, i w ręce jego dałeś takie państwa i nieprzeliczony poczet ludu twego, któryś twoją krwią odkupił; aby sobie mądrości i rozumu prosić u ciebie i nabywać staraniem pilnem na tak długie i ciężkie rządzenie umiał; aby się w bojaźni twojej i we wszystkiej pobożności utwierdzał i kochał, służbę świętą twoją i chwał rozmnażał, kościołom twoim i wierze świętej obronę wszelaką i wysługę czynił, wedle praw twoich panował, sprawiedliwości i karności nie odstępował, miłość uprzejmą ku poddanym i prawom ich zachowywał, i pracy żadnej i czujności w obmyślaniu dobra pospolitego, i obrony a zachowania w całości Korony wszytkiej nie żałował; aby się w mądrych i bogobojnych kochał i rady ich używał, pochlebstwa się strzegł, w próżnowanie się i w rozkosze nie wdawał, duchowne i świeckie urzędniki i sprawce ramienia swojego pobożne i dobre wszędzie stawił i innemi, wedle prawa twego i wolej Boskiej twojej drogami chodził. (...)

 

I do rady i senatu jego, i do rycerstwa jego, i do domu i sług jego, i na sejmach i zjazdach, odprawowałem Panie Zbawicielu poselstwo twoje; upominałem, aby obie matce swoje, Kościół Boży i Ojczyznę, w jednym końcu złączone, wiernie i uprzejmie miłowali; aby ich kacerstwy nie rozróżniali, a niezgody między nimi nie siali, którą się obiedwie zabijają. Aby wierną radę dawali, na samo się dobre pospolite oglądając, abyśmy i prywaty swoje dla niego radzi tracąc, gdyby tego potrzeba. Aby pany króle na wzór przodków swoich wiernie czcili, i onym posłuszeństwo oddawali, i o ich się niecześć gniewali, i szemrania się wszelakiego o nich strzegli; aby uprzejmość i całość serca między sobą zachowali; aby wolnością swoją nie ginęli, a niewolej obcych panów na się nie przywodzili.

 

Wołałem na nie, Panie, aby na niewierność, mężobójstwa, cudzołóstwa, kazirodztwa, lichwy, wydzierania, najazdy i inne srogie grzechy, lepsze prawa i prędszą sprawiedliwość naleźli, a zmazaną krwią i krzywdami kościołów i ubogich, i uciążeniem poddanych, ziemię swoją oczyściali; aby hardości, zbytków i próżnych utrat, w jedwabiach i winie i rozkoszach zaniechali, a dostatek swój na obronę Rzeczypospolitej i Ojczyzny miłej, na ubogie i na kościoły obracali. Groziłem im, jakoś rozkazał, gniewem twoim, zgubą i pożarciem ich od nieprzyjaciół, i spustoszeniem i przeniesieniem królestwa ich do innych narodów.

 

(fragmenty Wstępu do Kazań na niedziele i święta)

 

Powyższy cytat, a wraz z nimi wiele ciekawych treści i pięknych ilustracji dotyczących Sługi Bożego księdza Piotra Skargi, można odnaleźć w albumie „Kaznodzieja Narodu”. Wystarczy kliknąć w ten link, aby przejść do strony piotrskarga.pl/kaznodzieja-narodu, gdzie możliwe jest otrzymanie cyfrowego wydania tej publikacji (e-book w formacie pdf).

 

E-book „Kaznodzieja Narodu” trafia do każdego, kto na powyższej stronie wesprze datkiem w dowolnej kwocie akcję promowania postaci Sługi Bożego ks. Piotra Skargi. Jest to specjalne wydanie tej publikacji, przygotowane z myślą o darczyńcach wspierających akcję, zawierające dedykację Sławomira Olejniczaka, prezesa Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi.

 

 


DATA: 2019-11-13 07:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ks. Piotr Skarga żył w swoich czasach, My mamy zupełnie inne problemy, bo wtedy był do dyspozycji sprawny KOMPAS, czyli Papież reprezentował w pełni cały Depozyt Wiary Katolickiej, czego dzisiaj zupełnie jesteśmy pozbawieni! Postawię proste pytanie: Czy Ks. Skarga byłby dzisiaj wysłuchany, czy tak jak wtedy pozostawiony jako głos wołający na pustyni?! Co wołał by dzisiaj i do kogo?! Może właśnie byłby dzisiaj takim księdzem Michałem Woźnickim?! Kto ma dzisiaj odwagę w ogóle zająć jakiekolwiek stanowisko wobec tego, co wyczynia współczesne zgromadzenie zwane wciąż Salezjanami, a w rzeczywistości ze swoim założycielem Św. Janem Bosko, z Patronem Św. Franciszkiem Salezym ? niewiele mającymi wspólnego!? Takie pławienie się w historii to bardzo bezpieczna zabawa w ?sprawiedliwych w białych rękawiczkach? bez ryzyka i odpowiedzialności . . .
6 miesięcy temu / AndrzejBR
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.