DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2020 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Ks. Piotr Glas o filmie Sekielskiego i duchowym spustoszeniu

Ks. Piotr Glas o filmie Sekielskiego i duchowym spustoszeniu
PCh24

Wiele razy próbowałem pomóc ludziom poranionym seksualnie. Rozmawiając z nimi, słuchając ich tragicznych historii, modląc się o ich duchowe i emocjonalne uzdrowienie, często odczuwałem coś w rodzaju wewnętrznych mdłości, jak po zjedzeniu czegoś nieświeżego. To samo czułem oglądając film „Tylko nie mów nikomu”. W moim przekonaniu nie jest to tylko film o strasznych czynach seksualnych dokonywanych na dzieciach. Nie! Jest to też film pokazujący jak ogromne jest spustoszenie duchowe naszych czasów, na które nie ma, nie było i nigdy nie będzie miejsca w Kościele Katolickim - mówi ks. Piotr Glas w rozmowie z Tomaszem D. Kolankiem.

 

Czy oglądał Ksiądz film braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”?

Powiem szczerze, że obejrzałem nie więcej jak jedną trzecią tego filmu. Po prostu więcej nie byłem w stanie.

 

Dlaczego?

Ponieważ, mówiąc prawdę, brało mnie obrzydzenie na cały zaprezentowany tam materiał. Nie chodzi mi bynajmniej o to, że zderzyłem się z jakąś nieznaną mi rzeczywistością, ponieważ w przeszłości jako kapłan - egzorcysta, byłem świadkiem podobnych ludzkich tragedii. Nie chciałbym tutaj być źle zrozumiany. Nie chodzi mi o to, że film był zły pod względem warsztatowym, chociaż muszę przyznać, że jedna z pierwszych scen pokazująca mężczyznę pijącego mleko wywołała u mnie obrzydzenie.

 

Po prostu w moim odczuciu w filmie nie przedstawiono tylko zbrodni seksualnych na dzieciach, ale co tu dużo mówić, okropną demoniczną rzeczywistość, która ma miejsce w trakcie dokonywania takich czynów! W momencie, kiedy zobaczyłem ogrom zła, jaki zobrazowali Sekielscy czułem się fizycznie bardzo źle i to w taki sposób, którego miałem nadzieję nigdy już więcej nie doświadczę.

 

Co ma Ksiądz na myśli?

Wiele razy próbowałem pomóc ludziom poranionym seksualnie. Rozmawiając z nimi, słuchając ich tragicznych historii, modląc się o ich duchowe i emocjonalne uzdrowienie, często odczuwałem coś w rodzaju wewnętrznych mdłości, jak po zjedzeniu czegoś nieświeżego. To samo czułem oglądając film „Tylko nie mów nikomu”.

 

W moim przekonaniu nie jest to tylko film o strasznych czynach seksualnych dokonywanych na dzieciach. Nie! Jest to też film pokazujący jak ogromne jest spustoszenie duchowe naszych czasów, na które nie ma, nie było i nigdy nie będzie miejsca w Kościele Katolickim.

 

Dlaczego porównał Ksiądz zbrodnie przedstawione w filmie braci Sekielskich do „demonicznej rzeczywistości”?

Kiedy byłem egzorcystą pracowałem z ludźmi, którym w tak straszny sposób zniszczono całe życie. Nigdy nie zapomnę potwornych historii opowiadanych mi przez ofiary pedofilii, którzy zostali poranieni psychicznie, fizycznie, ale przede wszystkim - duchowo. Widziałem w czasie rozmów, a potem modlitwy, co się z nimi działo! (…)

Twórcy filmu „Tylko nie mów nikomu” sugerują w nim, że to Kościół tworzy pedofilów i to on jest ich siedliskiem, co w połączeniu z przedstawionymi dramatami powoduje, że część wiernych przyjmuje to za pewnik. Jak temu przeciwdziałać?

Jak Pan wie, mieszkam na Zachodzie już od wielu lat i byłem niemal naocznym świadkiem tego wszystkiego, co się działo w Kościele w Stanach Zjednoczonych i Irlandii. Oczywiście można powtarzać, że Kościół nie jest pierwszą i jedyną instytucją, w której dochodzi do tak koszmarnych sytuacji. Można powtarzać różne statystki, że pedofile stanowią najwyżej 0,5 procenta wśród duchownych. Przepraszam, ale to bezsensowne zaklinanie rzeczywistości. To o 0,5 procenta za dużo! W Kościele nie ma miejsca dla pedofilii! Koniec, kropka!

 

Cała tragedia nie jest kwestią nadużyć seksualnych, które są tragedią same w sobie! Nie jest to tylko rezultat zbrodni popełnionych przez tego czy innego duchownego, który się ich dopuścił! Wszystkie badania pokazują, że do pedofilii dochodzi w każdej instytucji i każdym zawodzie, a najczęściej w rodzinach, w których często panuje zmowa milczenia.

 

Problem polega jednak na totalnym zakłamaniu i nieporadności tych wszystkich, którzy byli i są odpowiedzialni za to, że doszło i nadal dochodzi do takich sytuacji! Zło powinno być wypalone gorącym żelazem. Zło powinno być potępione i zniszczone w swym zarodku!

 

Tutaj nie ma miejsca na fałszywie pojmowane miłosierdzie, a przede wszystkim lęk o zniszczenie wizerunku i reputacji kościelnej instytucji! Posługiwanie się kłamstwem, które pochodzi od ojca kłamstwa, jak szatana nazywa sam Jezus, zawsze prowadzi do katastrofy. Tego jesteśmy świadkami.

 

Proszę pamiętać, że Polska jest dopiero na początku tego kryzysu! To może być dopiero początek dramatu, jaki nadchodzi! Obym się mylił... Trzeba działać i to działać konkretnie i stanowczo, słowo „przepraszamy” na wielu ludziach nie robi już żadnego wrażenia. Wielu z nich, nawet wiernych do tej pory Kościołowi, jest coraz bardziej zdesperowanych i rozżalonych. Im trzeba pomóc, aby się nie pogubili.

 

Spójrzmy na inne kraje! Przecież przez Irlandię przeszedł ciężki walec skandali, po którym pozostały duchowe ruiny Kościoła! Nie ma słów, którymi można by opisać rosnąca niechęć do Kościoła jako instytucji, zwłaszcza wśród ludzi młodych!

 

Parę dni temu rozmawiałem z moim przyjacielem – księdzem z Irlandii - o sytuacji w Polsce. Odpowiedział mi: życzę wam powodzenia, bo nadchodzi tajfun, który 20 lat temu był nad naszym krajem!

 

Brzmi to co najmniej strasznie...

Przepraszam, ale jak ma brzmieć?! Ludzie tracą wszelkie zaufanie do całej instytucji Kościoła, do wielu Bogu ducha winnych kapłanów. Gdyby hierarchowie podjęli szybkie i stanowcze kroki. Gdyby pokazali, że dla perwersji seksualnych rożnej maści w Kościele nie ma miejsca. Gdyby tylko wyciągnęli naukę płynąca z innych krajów i „zachowali się jak trzeba”, to dzisiaj tego problemu by nie było w naszym kraju lub występowałby w o wiele mniejszej skali!

 

Tak się jednak nie stało ani w Irlandii, ani w Polsce...

Powiem więcej - w obu tych przypadkach widzimy, że mamy do czynienia z takim samym mechanizmem. Polega on na powtarzaniu, że dla dobra Kościoła trzeba było zrobić tak, a nie inaczej. W przeciwnym przypadku Kościół zostałby ośmieszony. Niestety płacimy za to obecnie o wiele większą cenę. Na burze zbierało się już od dawna. Teraz nie da się tego ukryć! Teraz nie da się tego zapomnieć! Teraz nie da się udawać, że nic takiego nie miało miejsca, albo to były tylko sporadyczne wypadki! (...)

 

Ciąg dalszy poruszającej rozmowy z ks. Piotrem Glasem oraz wiele innych cennych tekstów znajdziecie Państwo w najnowszym e-booku PCh24: 

Kościół po Sekielskim. „Bramy piekielne go nie przemogą”

Wesprzyj portal PCh24.pl i pobierz e-book

 

 

 


DATA: 2019-06-10 06:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
40
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Niech bedzie pochwalony Jezus Chrystus prosze ksiedza bardzo mi sie podoba a konferencje ksiedza opublikovane na internecie, poniewaz odkad poznalam internet i you tube w trudnych chwilach sciagnelam roznego typu modlitwa jako mp3 i slucham, mysle ze mi pomaga duch swiety poniewaz kiedy nie znalam internet to sie modlilam pomi o ze mam od lat dziecinnych wade wzroku wiec sobie sciagnelam z internet wszystko Co mi potrzeba modlitwa te sa niesamowie
3 miesiące temu / cristinaanna995
 
Myślę , że pedofilia w Polsce ma znikome ślady , osobiście w nie nie wierzę , może trafił się jakiś ksiądz czarna owca , ale to co propagują i potęgują media to horror . Myślę, że większość tych sytuacji to jest wymyślona , żeby odciągnąć ludzi od kościoła. Przecież w szkole też się trafiały akty pedofilii , a czy hejt jest na szkołę i nauczycieli ? Nie ! Szatan powiedział, ,, zniszczę Twój kościół '' i konsekwentnie do tego dąży ku przerażeniu nas katolików
3 miesiące temu / Jucke 2
 
ks Piotr Glas ma iskrę Bożą i to widać.
7 miesięcy temu / Maksymilian
 
Nie oglądałam. Żałuję, że nie mogę uniknąć wszechobecnych komentarzy i opisów filmu. Nawet w czasie na niedzielną homilię. Nie oglądałam. Ofiarom współczuję i uważam, że kara dla osób z takimi zarzutami powinna być surowa, choć podobno w przypadku prawdziwych przestępców surowość kary nie odstrasza. Nie oglądałam, ale tego rodzaju problemy znam od lat. I wiem o osobach, również księżach, którzy za ujawnianie seksualnych skandali byli zamilczani, a nawet karani. Nie mogę pojąć, dlaczego niektórzy hierarchowie publicznie dziękują dziennikarzowi za stworzenie takiego filmu; dlaczego dziękują za informowanie o tym, o czym byli informowani przez swoich własnych księży i wiernych? Czy któryś podziękował publicznie autorom książki o seksualnym wykorzystywaniu małoletnich z zeszłego roku? W liście z zeszłej niedzieli słyszę kajanie się jak na rozkaz. Piszą autorzy listu otwarcie, jakie pedofilia to zło, przestępstwo itp. Ostro i wyraźnie. A w liście o homoseksualizmie s
7 miesięcy temu / Monika
 
Przepraszam, ale hierarchowie podejmują zbyt stanowcze kroki. Ufają oszustom i propagandystom i ciągle ich przepraszają. A swoich kjsięży niszczą, np. ks. Witkowskiego w diecezji płockiej. Nawet GazWyb o tym pisała, prowadząc własne śledztwo dziennikarskie. Podobnie w USA czy Irlandii hierarchowie wypłacali potężne "odszkodowania" "ofiarom", które okazały się być w większości oszustami, naciągaczami. Myślałam, że ks. Glas lepiej orientuje się w tej całej awanturze. :
7 miesięcy temu / Agnieszka
 
Proszę przeczytać książkę "Pedofilią w Kościół. Oblicza kłamstwa." Sebastiana Karczewskiego. To, co dzieje się w Polsce to powtórka tego, codziało się w USA czy Irlandii na początku XXI wieku. To wszystko jest wyreżyserowane przez ateistów, aby zniszczyć Kościół. Przecież na naszych oczach, teraz, okazało się, że Marek Lisiński, ex-prezes fundacji "Nie lękajcie się" to oszust, fałszywa ofiara ks. Witkowskiego. On szukał "ofiar". Ile tych "ofiar" to fałszywe ofiary? W USA np. 90% oskarżeń księży o pedofilię to były fałszywe oskarżenia, wyssane z palca. Tak jak Marek Lisiński wyssał sobie z palca, że był ofiarą molestowania przez księdza. Ludzie, obudźcie się!
7 miesięcy temu / Agnieszka
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.