DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Ks. Nicola Bux: Źródło obecnego kryzysu leży w błędnym pojęciu misji Kościoła

Ks. Nicola Bux: Źródło obecnego kryzysu leży w błędnym pojęciu misji Kościoła
fot. Antonio Trogu / flickr

Podstawową przyczyną kryzysu w Kościele jest nieporozumienie odnośnie celu, dla którego Chrystus przyszedł na świat i Kościół powołał. Jego misją nie jest walka z biedą i dopasowywanie Ewangelii do aktualnych mód, ale głoszenie nieomylnej Prawdy i ratowanie dusz przed zatraceniem – mówi ks. Nicola Bux.

 

Ks. Nicola Bux, ceniony włoski liturgista i wieloletni współpracownik Kongregacji Nauki Wiary, udzielił wywiadu włoskiemu dziennikowi „La Fede quotidiana”, w którym wychodząc od kryzysu wokół Amoris laetitia dotknął podstawowej w jego rozumieniu przyczyny obecnych problemów Kościoła.

 

Rozmówca dziennikarza Bruno Volpego wskazał między innymi na dużą wagę Correctio filialis, upublicznionej niedawno korekty nauczania Ojca Świętego zawartego w adhortacji apostolskiej Amoris laetitia i chaosu interpretacji tejże adhortacji.

 

 – Dokument ten odpowiada zaproszeniu do dialogu, które wielokrotnie podnosił papież. Papież domagał się konfrontacji z otwartą przyłbicą. Używał greckiego słowa parrhesia, które oznacza szczerze i swobodne mówienie [...]. Prawo kościelne uznaje prawo wiernych – a niekiedy nawet obowiązek dzielenia się z pasterzami swoimi przemyśleniami, mając na celu dobro Kościoła. Także dlatego, że pasterze nie są nieomylni – powiedział kapłan, dodając, że nieomylność jest „cechą istotową” Jezusa Chrystusa, której udzielił również Kościołowi, chcąc utwierdzić go w Prawdzie i czystości wiary.

 

Papież jest nieomylny wówczas, gdy w sposób wiążący potwierdza naukę wiary i moralności. Papież podaje coś do wierzenia, bo objawił to Bóg i nauczał tego Chrystus. W takim wypadku wierni muszą podążać za nim w wierze […]. Nie można jednak być posłusznym, gdy pasterze, a przede wszystkim papież, zamiast myślami, słowami i czynami umacniać wiarę chrześcijan - tę wiarę osłabiają. Trzeba wówczas z należnym poszanowaniem wyrazić swój sprzeciw. Mocy papieża w Kościele nie można mylić z władzą absolutną nad Kościołem – stwierdził liturgista. Jak dodał, „trzeba mieć nadzieję, że zgodnie z propozycją kardynałów Müllera i Parolina w Kościele rozpocznie się dyskusja”.

 

Kapłan podkreślił, że w obliczu licznych oświadczeń, apeli, dubiów i korekt istnieje wyraźna potrzeba wyjaśnienia adhortacji Amoris laetitia. – Stwierdzono teologiczne błędy i dwuznaczności, a także błędy natury filozoficznej i logicznej nawet. Dokument ten stwarza w Kościele – wespół z niestosowną debatą, w której nie chodzi o argumenty – wiele zamieszania odnośnie jego zastosowania, zwłaszcza w kwestii Komunii dla rozwodników w nowych związkach […]. Papież nie może rewolucjonizować Kościoła, […] Kościół trzeba raczej nieustannie odnawiać w sensie usuwania powstałych deformacji, gdy, czasem tego nie dostrzegając, zbyt mocno dopasowuje się Ewangelię do czasów, mentalności i panujących mód – wskazał.

 

Ks. Bux uznał też, że Kościół zajmuje się współcześnie zanadto kwestiami przynależącymi do polityki, jak gospodarka, imigracja, prawo pracy czy ekologia. Zwrócił tu uwagę na myśl kardynała Josepha Ratzingera z 1985 roku. Przyszły papież spostrzegł wówczas, że w kryzysie jest samo rozumienie Kościoła.

 

Uważa się go za organizację, która ma zajmować się ciałem, nie duszą. Jezus Chrystus przyszedł jednak na świat, by uratować dusze od grzechu i przywrócić je Bogu Ojcu. Nie przyszedł, by rozwiązywać problemy gospodarcze i społeczne rzymskiej okupacji Palestyny – podkreślił ks Bux.

 

 – Przyczyną kryzysu jest zatem wielkie nieporozumienie w kwestii tego, dlaczego Chrystus utworzył w ogóle Kościół […]. Kościół musi zbawiać, to znaczy – musi pomagać ludziom nie zatracić duszy, dzięki której żyją. To jego misja. Jezus powiedział, że nic nie pomoże człowiekowi, który zyska cały świat, gdy utraci przy tym na wieczność duszę – zakończył.

 

 

 

 

Pach

Źródło: Katholisches.info

 

 


DATA: 2017-10-12 08:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To o czym ksiądz mówi bardzo dobrze obrazuje obecne określenie "Kościół pielgrzymujący" zamiast odwiecznego Kościół walczący. Walczący, bo walczymy z naszym przeciwnikiem, walczymy z naszym przywiązaniem do grzechu. Prowadzimy walkę duchową, a przynajmniej powinniśmy ją prowadzić, bo jeśli jej nie ma, no to wtedy można się dopiero martwić. A pielgrzymowanie? Jakby jeszcze sama pielgrzymka miała swoje pierwotne znaczenie, czyli miała charakter pokutny, wiązała się także z wielkim trudem. No ale teraz pielgrzymowanie to taka sobie po prostu wędrówka, zwiedzanie, autokar z WIFI, czasem gitarka, czasem nawet despacito. A potem impreza w prezbiterium. Nie żebym miał coś do pielgrzymek, ale łapiecie o co chodzi. Bez spiny, piekło jest w końcu puste, sam fakt urodzenia to już kupon do Nieba. Nic dziwnego, że z takim podejściem, to już człowiek sam nie wie czym się zająć, więc zajmuje się szeroko rozumianym światem, wymianą żarówek na LEDy i innymi tego typu bzdurami.
ponad 2 lata temu / incuss
 
A to ciekawe . Dowiadujemy się od byłego współpracownika Kongregacji Nauki i Wiary , że :1.)Źródło obecnego kryzysu w kościele leży w błędnym pojęciu misji kościoła; 2.) Podstawową przyczyną kryzysu w Kościele jest nieporozumienie odnośnie celu, (?) ; Należy zapytać , czy ks. Nocola Bux dopiero się obudził i nie wie co się stało w Kościele po II S. W. Jeśli był współpracownikiem Kongregacji Nauki i Wiary to uczestniczył w tworzeniu KRYZYSU. Czyżby użyte przez Niego słownictwo ?BŁĘDNE? pojęcie misji , ?NIEPOROZUMIENIE? odnośnie celu otwierało drzwi z napisem ?SAMOUSPRAWIEDLIWIENIE? i ?KONTYNUACJA? ze zrozumieniem tego co jest fałszem.
ponad 2 lata temu / Iskierka
 
...Nie samym chlebem żyje człowiek...Ale słowem,które pochodzi z ust Pańskich.A Pan Jezus niezmiennie naucza cudzołożnicy nie posiądą królestwa Bożego.A w Al NIESTETY p.Franciszek ZAPRZECZA w p.297, że potępienie cudzołożników i nie tylko ich ale wszystkich żyjących w grzechach śmiertelnych potępieńców jest nie zgodne z logiką Ewangelii...Co sprawia, że NAWRÓCENIE nie jest konieczne,skoro nie ma potępienia,a skoro nie ma potępienia,więc ZBAWIENIE czyli NAJŚWIĘTSZA OFIARA JEST ZBĘDNA...więc pytam po co i dla kogo Pan Jezus cierpiał,umarł i zmartwychwstał?... skoro ZBAWIENIE NIE JEST KONIECZNE DO ZBAWIENIA.Istnienie Kościóła też jest NIEPOTRZEBNE,bo dogmat poza KK nie ma ZBAWIENIA zgodnie z tym co naucza p.Franciszek jest błędem UNK i świętejTradycji SIC!!!...Demagogia czułego tulenia grzechu śmiertelnego jest bez wątpienia inteligentnym DEFORMOWANIEM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO,które nakazuje grzeszących upominać, nieumiejętnych POUCZAĆ,wątpiącym dobrze radzić,strapionych pocieszać...
ponad 2 lata temu / Megi
 
Amen!
ponad 2 lata temu / robespier
 
[email protected] - Ale przede wszystkim nie ZATRACIĆ DUSZY !!! Nie zwodzić człowieka , nie bagatelizować grzechu , wiarołomstwa , świętokradztwa , nie nadużywać słowa MIŁOSIERDZIE itp. Prowadzić człowieka w PRAWDZIE i ku PRAWDZIE . A z tym obecny Papież ma ogromny problem .
ponad 2 lata temu / cecylia
 
Bogu niech beda dzieki za to slowo ks. Nicolo Buxa, skierowane do nas wszystkich. Niech kazdy kto szuka prawdy o tym co dzieje sie w Kosciele katolickim, niech koniecznie przeczyta uwaznie ten wpis ks. Buxa. Z Panem Bogiem
ponad 2 lata temu / Slawomir Tomasz Roch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.