DZIŚ JEST:   19   WRZEŚNIA   2020 r.

NMP z La Salette
Św. Januarego, męczennika
Św. Alfonsa de Orozco
 
 
 
 

Ks. Nicola Bux: Papież się myli – Ewangelia to nie „rewolucja”

Ks. Nicola Bux: Papież się myli – Ewangelia to nie „rewolucja”
ks. Nicola Bux / fot. YouTube/Cooperatores Veritatis

Papież nie może głosić swoich prywatnych poglądów zamiast niezmiennego nauczania Kościoła. Obecny Ojciec Święty zbyt często popada w sprzeczności i peronizm – mówi ks. prof. Nicola Bux.

 

Ks. Nicola Bux to ceniony profesor liturgiki i sakramentologii z Bari, były współpracownik papieża Benedykta XVI jako doradca kilku watykańskich urzędów, w tym Kongregacji Nauki Wiary. W rozmowie z włoskim dziennikiem „Quotidiano di Foggia” skrytykował Ojca Świętego.

 

W katechezie wygłoszonej 2. stycznia podczas pierwszej tegorocznej audiencji generalnej, Ojciec Święty określił Ewangelię jako „rewolucyjną”. Według ks. Nicoli Buxa to zupełnie błędne określenie. - To teza, która stała się modna w latach 70. po publikacji pewnych książek, a której pozwoliły przebić się idee roku ‘68 i marksizmu. Ma w założeniu uczynić postać Jezusa bardziej atrakcyjną, ale nie ma tu żadnego fundamentu teologicznego – powiedział.

 

- Ewangelia mówi nam, że Jezus nie przyszedł, by znieść prawo, ale żeby je wypełnić. Rewolucja tymczasem obraca się przeciwko przeszłości i temu, co wciąż istnieje – podkreślił następnie.

 

Kapłan skomentował też głośne słowa papieża o tym, że lepiej być ateistą, niż chrześcijaninem, który nienawidzi innych. - Myślę, że problem polega na odchodzeniu przez papieża od przygotowanego dla niego tekstu (…). Mam wrażenie, że niektóre wypowiedzi wynikają z pewnej arogancji, ale przede wszystkim z niechęci wobec Kościoła. Papież Franciszek (…) woli obraz Kościoła jako niejasnego, niezdefiniowanego ludu.

Nie zauważa przy tym, że ześlizguje się tu w sprzeczne i peronistyczne stanowisko – stwierdził.

 

Sprzeczność polega na tym, mówił ks. Bux, że z jednej strony papież chce usunąć z Kościoła osoby pełne hipokryzji, bo są grzeszne, ale z drugiej dopuszcza do Komunii świętej rozwodników w nowych związkach, którzy również znajdują się w stanie obiektywnego grzechu. To właśnie czysty peronizm [ruch społeczno-polityczny w Argentynie oparty na idei sprawiedliwości społecznej, przyp.red], podkreślił.

 

- Obecnie próbuje się w paradoksalny sposób zaprosić tych, którzy są na zewnątrz, a wyrzucić tych, którzy są w środku. Niektóre wypowiedzi są groźne, gdy trafiają do słabych czy mało świadomych kręgów, mają tragiczne skutki. Ryzykujemy, że kościoły opustoszeją jeszcze bardziej – ostrzegł uczony kapłan.

 

Jak dodał na koniec, jest kluczowe, by papież nie głosił „swojego prywatnego zdania zamiast wiecznie obowiązującej katolickiej prawdy”.

 

Pach


DATA: 2019-01-12 13:35
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
25
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie ma rewolucji w Tradycji. Rewolucji nie bylo nawet jak Pan Jezus wyrzucal przekupniow ze Swiatyni, ani tez nie bylo jej wtedy jak zstepowal Duch Swiety. Zal, ze Papiez uzywa terminologii lewicowej, swiatowej i diabelskiej. Absolutnie nie musialby tego robic. Moglby chociaz podkreslic, ze do falszowanego przez faryzeuszy i saduceuszy prawa wniosl moralnosc prawdziwie uniwersalna (i oczywiscie wiele innych dobrych rzeczy).
ponad 1 rok temu / Muelhausen
 
Urzad Nauczycielski Kosciola musi glosic pewna nauke a nie co mowcy w sercu gra. Tekst powinien byc przygotowany i odczytany. Jezeli wypowiedz jest swobodna zawsze moze dojsc do przejezyczenia, nieadekwatnego porownania. Jak to mowia komentatorzy sportowi -wynik /wypowiedz/ poszedl w swiat i co dalej?Jezeli mgr teologi ma problem z nieomylnoscia to katastrofa. Czy nie jest do wypowiedzi dogmatyczej papieza dolaczony wymog EX CATHEDRA? Ha, ale co oznacza cathedra? Czy aby to nie jest tron w Jego kosciele? Jakby nie patrzec to kosciolem bp. Rzymu jest katedra na Lateranie. Vatykan to nie USA. Number ONE ani zaden inny statek powietrzny czy morski nie jest poki co katedra. Wypowiedzi ex airplane trzeba traktowac jako prywatne wypowiedzi. Wypowiedz o rozmazaniu sie katolikow jak kroliki.....To juz bylo. Bismark mowil o kroliczej rozrodczosci narodu polskiego. Dla jasnosci, papiezowi nalezy sie czesc i modlitwa w Jego intencji.Ja codziennie odmawiam 10tek rozanca za pFr
ponad 1 rok temu / Franek Haliniok
 
A co na to wszystko Ojciec Święty Benedykt XVI?
ponad 1 rok temu / bili
 
Ewangelia jest rewolucyjna - i była rewolucyjna już dla judeochrześcijan. Ks Bux ma po prostu pewną kalkę myślową którą nakłada na słowo "rewolucja". Rewolucja Ewangelii prowadzi do zmiany spojrzenia na świat, swoje życie i innych ludzie w perspektywie usłyszenia Dobrej Nowiny (Dobrej Wiadomości - dosłownie z greki). Ks Bux byc może tego nie doświadczył - gdyż od zawsze czyli od dziecka był wdrażany w życie chrzescijanina - był ministrantemm -potem od razu poszedł do seminarium, może ma siostrę zakonnicę i drugiego brata księdza - i w jego życiu być może nie było zawirowań takich - że usłyszane Słowo Boga (Ewangelia) wywracało do góry nogami dotychczasowe jego postepowanie czy zmieniało logikę patrzenia na świat. A tym jest rewolucja Ewangelii. Z pozostałymi aspektami wypowiedzi ks Buxa jestem w stanie się zgodzić - zwłaszcza w aspekcie wykluczania z Koscioła i jednoczesnego do niego zapraszania przez papieża
ponad 1 rok temu / ks. Nicola Bux się myli
 
Odważny ksiądz, dziękować Bogu za takich kapłanów. Ciekawe czy zaraz nie ukarają go suspenzą, oczywiście w duchu nowego miłosierdzia ma się rozumieć.
ponad 1 rok temu / Neptun
 
Żyjemy w czasach, które Matka Boża nazwała ZAĆMIENIEM intelektualnym / rozumu. To, że Biskup Rzymu mówi rzeczy powodujące zdziwienie ,zamieszanie, zgorszenie u wiernych i Kapłanów to obecna rzeczywistość. Pozostaje pytanie dlaczego Ciało Kolegialne Kardynałów NIE WIDZI PROBLEMU ? Czyżby zaćmienie powszechne ? Degradacja Urzędu papieskiego postępuje poprzez SAMOZNISZCZENIE. Dziś 11.01.2019 R.Watykańskie zacytowało Papieża :> Twarz Ks. Bosko nie jest twarzą SMUTNĄ, MARUDNĄ z Wielkiego Piątku.< Ciekawe co usłyszymy w Wielkim Poście ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.