DZIŚ JEST:   07   GRUDNIA   2019 r.

Pierwsza Sobota
Św. Ambrożego, Doktora Kościoła
Św. Marii Józefy Rosello
 
 
 
 

Ks. Nicola Bux: Jak uzdrowić nasz umiłowany Kościół?

Ks. Nicola Bux: Jak uzdrowić nasz umiłowany Kościół?
ks. Nicola Bux / fot. YouTube/Cooperatores Veritatis

Ks. Nicola Bux, ceniony profesor liturgiki i sakramentologii, w czasach kard. Józefa Ratzingera/Benedykta XVI doradca watykańskich urzędów, ostrzega Kościół przed ryzykiem protestantyzacji poprzez synodalizację.

 

- Choroba, która dopadła także Kościół we Włoszech, to kryzys wiary. Terapią jest powrót do Boga i trzymanie się Jego woli, tak, jak uczy nas całe Pismo Święte – powiedział kapłan w rozmowie z włoskim portalem „Fede Quotidiana”.

 

Ksiądz przywołał głośny list papieża Benedykta XVI z kwietnia tego roku, w którym zdiagnozował on przyczyny poważnych problemów, w jakich dziś się znajdujemy. Według ks. Nicoli Buxa rozkład wiary uczynił Kościół „kruchym i podatnym na ideologie i światowe przyzwyczajenia”. Kapłani wolą dziś często nie mówić o wierze, bo ta jawi się jako pozbawiona praktycznego znaczenia; nie wspominają o grzechu, łasce, życiu wiecznym, a tylko o rzeczach światowych. Nawet biskupi nie przemawiają już jak biskupi, a wówczas wierni przestają ich słuchać, wskazał.

 

- Biskupi w głupi sposób uganiają się za protestantyzmem czy za synodalnością, która – jak dobrze wiedzą chrześcijanie wschodni – osłabia Kościół i może go zniszczyć. Gdyby biskupi skupiali się bardziej na grzechu – tym, co uciska, oraz na łasce – tym, co wyzwala, to nie popełniali takich banalnych błędów, typowych dla polityki, czyli pola, na którym są zdecydowanie niedoświadczeni – powiedział.

 

Zacytował następnie Benedykta XVI: „Idea lepszego, uczynionego przez nas samych Kościoła, jest tak naprawdę diabelską propozycją, poprzez którą chce on oddzielić nas od żyjącego Boga”.

 

 - Od 1968 roku kluczem do zrozumienia naszej epoki jest przekraczanie wszelkich granic. To szerzy się także wśród pasterzy Kościoła – ocenił ks. Bux. Kapłan dodał, że biskupi powinni nauczyć się mądrego zaangażowania w politykę. - Dalszy rozwój demokracji w Europie nie jest tak ważny, jak obrona życia i rodziny. Prawda o Bogu, człowieku i świecie to podstawa porządku i dobrobytu, nie można tego przehandlować – wskazał.

 

 - Odpowiedzią na wszystkie perwersje charakterystyczne dla współczesnych czasów nie jest narzekanie na obecny stan rzeczy, ale głoszenie Jezusa Chrystusa – zaznaczył.

 

- Święty Grzegorz z Nazjanzu pytał: jaka jest różnica między zwierzęciem a mną? Żadnej: rodzimy się jak zwierzęta, rośniemy tak, jak one, jemy, jak one, cierpimy, one też, a wreszcie umieramy tak, jak one. „Gdybym nie był Twój, mój Chrystusie, byłbym skończonym stworzeniem”. Z tego powodu w zdechrystianizowanym świecie bez Chrystusa, bez Boga, bezcelowa jest obrona „wartości”, bo one wynikają ze spotkania z Chrystusem. Dostojewski powiedział: Jeżeli nie ma Boga, to wszystko wolno. Nie ma bez Chrystusa etyki, nie ma ontologii, nie ma prawdziwych wartości. To wszystko byłoby niczym ozdoby choinkowe bez choinki. Tymczasem dziś, jak powiedział ks. Giussani, „Kościół wstydzi się Chrystusa” - stwierdził kapłan.

 

Ks. Bux mówił też o sytuacji współczesnej polityki europejskiej.

 

- Dziś Europa zwalcza tożsamość chrześcijańską, promuje relatywizm, laicyzm, indyferentyzm, filoislamizm, pacyfizm i inne śmiercionośne trucizny. To zagraża Europie i sprawia, że traci swoją duszę. Multikulturalizmu nie można mylić z zasadą uniwersalnej miłości – podkreślił.

 

- Babel była pierwszą próbą stworzenia nowego porządku światowego, człowiek chciał zbudować wieloetniczne, multikulturowe i wieloreligijne społeczeństwo, które opierałoby się na wspólnej ideologii i laickim prawodawstwie. To był bunt przeciwko Niebu, próba przywłaszczenia sobie nadnaturalnych mocy, które przepadły z powodu grzechu pierworodnego, a zatem stworzenia nowego, ziemskiego raju. Budowniczy wieży Babel nie chcieli, by Bóg do nich przyszedł, to oni chcieli sięgnąć do Niego. Nie mieli nadziei na ratunek ze strony Boga stającego się człowiekiem, chcieli zbawić się sami poprzez samowyniesienie na Boży poziom, prawdopodobnie za pomocą sztuk magicznych i wpływów demonów. W ten sposób powtórzył się grzech pychy naszych prarodziców, szaleńcze parcie do wszechwładzy – i Bóg zainterweniował, by położyć kres temu bezbożnemu projektowi – powiedział kapłan.

 

Jak dodał, próby zbudowania raju na ziemi powtarzano wielokrotnie, także w naszych czasach, co przynosiło zawsze katastrofalne skutki.

 

- Rozwiązaniem kryzysu Kościoła i w efekcie świata jest głoszenie Jezusa Chrystusa, zbawiciela ludzi, centrum kosmosu i historii, tak jak mówił Jan Paweł II w 1978 roku. To dzieje się przez ewangelizację i przez sakramenty, bez których nie może być żadnego moralnego życia – zakończył ks. Nicola Bux.

 

Źródło: Katholisches.info

Pach

 

 


DATA: 2019-06-14 13:33
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
11
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Nie rozumiem NA CO SA OSTRZEŻENIA post factum przecież Kościół Katolicki już zostal sprotestantyzowany dowodem na to sa DOKUMENTY wydane przez papieży po II S.W. i te obecne tworzone przez Radę Mędrców p. Franciszka. Jako doradca watykańskich urzędów Ks. Bux jest doskonale zorientowany w temacie . Czy takie publiczne wypowiedzi mają ZNIWELOWAĆ ciężar WSPÓŁODPOWIEDZIALNOŚCI za to co sie stało. Starość dodaje odwagi tym bardziej , gdy myśl o Sądzie Bożym nie daje pokoju.
5 miesięcy temu / iskierka
 
Zweryfikować część biskupów i kardynałów i usunąć tych zainfekowanych poprawnością polityczną i światem.
5 miesięcy temu / DNA
 
Wygonic zydomasonerie z Kościoła i wrócić do nauk Kościoła z przed SW II.
5 miesięcy temu / Spostrzegawczy
 
oj tam-ewangelizować?-najpierw wygonić z Kościołów, potem postawić Konfesjonał i dopiero po spowiedzi generalnej zakończonej wyznaniem Wiary Katolickiej!- pozwolić uczestniczyć we Mszy Świętej, bez tego niech dalej żrą swoją eucharystyczną domniemankę, bo każdy otrzyma to czego PRAGNIE, a nie to co domniemywa, że mu się ekumenicznie należy! Kardynał Kasperle wie to dużo lepiej od nas, ale udaje pajaca, czek miłosierdzia bez pokrycia ściskając w dłoni, ale się zdziwi ten biedny modernista czyli - pełny heretyk!
5 miesięcy temu / Andrzej BR
 
Media w Polsce dlaczego milczycie na temat zamachu bombowego, już drugiego na kościół Św. Efrema w Södertälje europejczycy maja prawo wiedzieć co wyczyniaja wyznawcy Allaha.
5 miesięcy temu / Martek
 
Należy zacząć od ewangelizacji kardynałów,biskupów i całej plejady dostojników kościelnych. Obowiązkowe czytanie Pisma Swiętego Nowego Testamentu przez wszelkich dostojników KK i co miesięczne egzaminy ze znajomości Słowa Bożego.Jeśli wykaże się brakiem znajomości to degradacja o stopień niżej. Jeżeli dalej wykaże się ignorancją, to znowu degradacja aż do pozytywnego skutku. Tylko tak można uzdrowić hierarchię KK, bo Kościoła, czyli wiernych nie potrzeba uzdrawiać.
5 miesięcy temu / oj tam
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.