DZIŚ JEST:   25   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Kleofasa
Bł. Ładysława z Gielniowa
 
 
 
 

Ks. Longchamps de Berier: w „Klerze” nie ma nic co mogło by się przysłużyć oczyszczeniu

Ks. Longchamps de Berier: w „Klerze” nie ma nic co mogło by się przysłużyć oczyszczeniu
fot. rmf24.pl

Ks. Franciszek Longchamps de Berier na antenie radia RMF FM wyraził krytyczną opinię dotyczącą filmu „Kler”. Jego zdaniem, w produkcji Smarzowskiego „nie ma nic co mogłoby się przysłużyć oczyszczeniu”, do którego odnosili się twórcy filmu.

 

Krakowski duchowny w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem podzielił się wrażeniami z filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego. Jego zdaniem błędne jest myślenie zakładające, że film może w jakikolwiek sposób przysłużyć się oczyszczeniu Kościoła.

 

- Jeżeli [film] pokazuje negatywne zjawiska, to zawsze zło, które jest pokazywane, ono nie buduje – zaznaczył duchowny. - Ale tam nie ma niczego takiego, co mogłoby posłużyć oczyszczeniu, co dałoby do myślenia – dodał.

 

Zdaniem ks. De Berier’a, film jest kręcony z perspektywy człowieka nie będącego częścią Kościoła. - Mam wrażenie, że to jest historia opowiedziana z zewnątrz, to jest historia na podstawie wrażeń, jakichś doświadczeń.

 

Duchowny wskazał na oczywiste nieścisłości w przedstawionej wersji polskiego Kościoła. Przykładowo, namaszczenie po niewłaściwej części dłoni czy pobieranie opłaty za sakrament namaszczenia chorych czy spowiedzi. Ks. de Berier zaznaczył, że osobiście zawiódł się na dziele Smarzowskiego.

 

- Miałem nadzieję, że ten film będzie przydatny żeby popatrzeć na siebie w krzywym zwierciadle, bo jeżeli się nie nawrócimy, wszyscy śmiercią umrzemy (…) Ale połączenie tego wszystkiego, nagromadzenie, zapętlenie i klamry, które są poczynione przy różnych takich elementach prześmiewczych, one nie zachęcają do tego żeby... nie służą jakiemuś oczyszczeniu.

 

Zdaniem księdza, oczyszczenie m.in. z grzechu pedofilii trwało podczas pontyfikatu Benedykta XVI, kiedy z tego powodu wydalano ze stanu kapłańskiego około 300 księży rocznie. Powołując się na słowa ambasador Hanny Suchockiej wskazał, że kluczem do zrozumienia tego pontyfikatu jest właśnie próba oczyszczenia Kościoła z grzechu pedofilii.

 

Źródło: rmf24.pl

PR  


DATA: 2018-09-29 11:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Szkoda ze film zrobili niewierzący i to jeszcze za granicą. To taka kupa bzdur narobiona na Kościół która ma się niby podobać takze wierzącym. Na nawozie moze jednak zawsze coś dobrego wyrosnac.
ponad 1 rok temu / Andrew
 
Oczywiście że nie chodzi o oczyszczenie, oddzielenie ziarna od plew ale o nagonke znana z histori. A znając historie nie można doprowadzać do podobnych wydarzeń jak w Hiszpanii z początków XX wieku czy z bliższej nam Ukrainy niedawno ponieważ nagonka w radykalnej formie to dokładnie te klimaty.
ponad 1 rok temu / Andriej
 
Jeżeliby rzeczywiście film Kler wymyśliliby, lub sponsorowali masoni, co z tego wynika? Kto zabrania tobie,lub ludziom o podobnych poglądach nakrecenia filmu o masonach, ateistach,islamistach,żydach,czy lewakach?
ponad 1 rok temu / Zgadzam się że nie ma żadnych istotnych różnic pomiedzy PiS i PO.
 
Tak, z pewnością do refleksji zmusza scena z płonącym księdzem w środku trójkąta utworzonego przez otaczających ludzi. Wszystko pokazane z lotu ptaka. Symbolika masońska jest ewidentna. Wyraźnie pokazuje to, kto stoi za produkcją tego paszkwilu. A przynajmniej do kogo ideowo odnoszą się twórcy.
ponad 1 rok temu / Nie ma żadnych istotnych różnic pomiedzy PiS i PO
 
Byłem i nie żałuje, film zmusza do refleksji, a opisywanie błędów jest tylko próbą odwrócenia uwagi od istotny problemu.
ponad 1 rok temu / Janek
 
Założeniem filmu "kler" nie było oczyszczanie kościoła, tylko przywalenie mu. To jest antysztuka ponieważ nie ma w niej prawdy, dobra i piekna, a jedynie zlosc twórcy.
ponad 1 rok temu / Konrad
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.