DZIŚ JEST:   21   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Babci
Św. Agnieszki, męczennicy
Św. Epifaniusza
 
 
 
 

Ks. Józef Tischner był zarejestrowany przez SB jako konsultant i kontakt operacyjny

Ks. Józef Tischner był zarejestrowany przez SB jako konsultant i kontakt operacyjny
Ks. Józef Tischner, fot. printscreen You Tube

Jak poinformował historyk prof. Sławomir Cenckiewicz, znany filozof i kapelan Solidarności – ks. Józef Tischner, był zarejestrowany jako konsultant i kontakt operacyjny SB. Służby komunistyczne wpisały go do swoich baz w 1984 roku. Rejestracji dokonał IV Departament MSWiA, prowadzący walkę z Kościołem.

 

Szokująca informacja dotycząca obecności ks. Józefa Tischnera w komunistycznych dokumentach została opublikowana przez prof. Sławomira Cenckiewicza z Wojskowego Biura Historycznego. Naukowiec ujawnił zaskakujące informacje powołując się na książkę pt. „Kryptonim Klan. Służba Bezpieczeństwa wobec NSZZ Solidarność w Gdańsku”, której był naukowym recenzentem.

 

Były kapelan Solidarności w 1983 roku został wpisany do komunistycznych baz jako „kandydat”. Następnie rejestracja została zmieniona na „kontakt operacyjny”. W ostatnim etapie ks. Józef Tischner był określany mianem „konsultanta”.

 

„1980-1983 rozpracowywany przez Wydział IV KW MO w Krakowie w ramach SOR krypt. „Leo”; 27 lipca 1983 roku zarejestrowany pod nr 81208 przez Departament IV MSW w kategorii „kandydat”, następnie KO (Kontakt Operacyjny); od 13 X 1988 r. konsultant; 30 I 1990 r. wyrejestrowany” – czytamy na łamach publikacji.

 

Departament IV MSWiA był znany jako organ prowadzący walkę z Kościołem katolickim. Ks. Józef Tischner był filozofem, profesorem na Papieskiej Akademii Teologicznej. W latach 80-tych współpracował z Solidarnością i został uznany za jednego z jej kapelanów. Publikował na łamach Tygodnika Powszechnego. Ks. Józef Tischner był także jednym z członków rady programowej Unii Wolności.

 

 

Źródło: wpolityce.pl, wp.pl

WMa

 


DATA: 2019-06-03 17:44
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jaki to autor pisał w książce, w l. 90, że ks.Tischner to TW? Jaki to profesor wiedział w r. 1983, że to szkodliwy TW?
7 miesięcy temu / JPII
 
Czy to anuluje jego mądrość?
9 miesięcy temu / jpr
 
W Unii Wolności i Tygodniku Powszechnym i wszystko wystarczy
ponad 1 rok temu / Hania
 
Maria Kaczyńska też był a zarejestrowana i co z tego wynika. Absolutnie nic. Każdego mogli zarejestrować.
ponad 1 rok temu / Mania
 
Wyrażając za to swoje fałszywe ubolewanie, w które nikt nie wierzy, zechciał Pan jedynie skomentować, że taka rejestracja była przykrością i że ?szkoda?, że miała miejsce. Nie dodał Pan kilku słów komentarza, jakże właściwego w tym miejscu, a mianowicie, że taki wpis, zdziałany zapewne ręką funkcjonariusza SB, sam w sobie nie ma żadnego znaczenia prawnego. Nie zechciał Pan także dodać i tego, o czym wszyscy przyzwoici ludzie wiedzą, że osoby inwigilowane przez służby specjalne, które nie podjęły jakiejkolwiek współpracy z prześladowcami, nie miały najmniejszego wpływu jak, kto i kiedy rejestrował je w milicyjnych kartotekach. Komentując wedle sobie właściwej metodologii badawczej ten wpis, nie zechciał Pan również dodać i tego, jakie obowiązują w Polsce prawne kryteria zaliczenia kogokolwiek do TW, KO i konsultantów SB, co było Pana, jako dyrektora Wojskowego Biura Historycznego, niezbywalnym obowiązkiem.
ponad 1 rok temu / Anna
 
Po roku 1989, ks. Tischner określał krytyków polityki ówczesnego obozu rządzącego utworzonego wskutek paktu Okrągłego Stołu jako ludzi o "schorowanej wyobraźni". Używał też epitetu "komo sovieticus". To chyba był jednak kurek na resortowym kościele.
ponad 1 rok temu / Wotan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.