DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Ks. Isakowicz-Zaleski apeluje o zawieszenie strajku w Sejmie i przemyślenie jego dalszej formy

Ks. Isakowicz-Zaleski apeluje o zawieszenie strajku w Sejmie i przemyślenie jego dalszej formy
Foto Marcin Bielecki/FORUM

Uważam, że dalsze przeciąganie tego strajku, odbije się na zdrowiu psychicznym i fizycznym dzieci – powiedział w rozmowie z KAI ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, nawiązując do trwającego w Sejmie strajku rodziców niepełnosprawnych dzieci.

 

Nie neguję postulatów ani tego, że te rodziny chcą protestować. Ale ta forma odbija się na tych konkretnych osobach niepełnosprawnych i dla dobra tych osób powinno się zmienić tę formę – zauważył prezes fundacji im. Brata Alberta i duszpasterz osób niepełnosprawnych.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski przypomniał, że cztery lata temu uczestniczył w strajku w Sejmie z udziałem tych samych rodzin, ponieważ popierał ich postulaty. Widział jednak, że towarzyszące rodzicom niepełnosprawne dzieci były na skraju wyczerpania.

 

Dlatego dobrze, że wtedy strajk się zakończył, choć spełniono zaledwie 1 postulat z 14 – ocenił ks. Isakowicz-Zaleski. Zaznaczył, że także i tym razem popiera większość - choć nie wszystkie -  postulaty rodzin, uważa, że dalsze przeciąganie strajku odbije się na zdrowiu psychicznym i fizycznym dzieci.

 

Mimo że te osoby mają już powyżej 18 lat, ale jak każda osoba niepełnosprawna, ogromnie to przeżywają. To potworny stres, a warunki są ekstremalne – mówił duchowny. Jak dodał, z tego powodu zaapelował dziś do protestujących matek o zawieszenie strajku.

 

Zdaniem prezesa Fundacji Brata Alberta dla dobra przebywających w Sejmie osób niepełnosprawnych, powinno się zmienić formę protestu: albo zawiesić strajk, albo przynajmniej pozwolić, żeby te dzieci wróciły do domów, nawet jeśli same matki chcą zostać.

 

Ks. Isakowicz-Zaleski zwrócił też uwagę na wielkie emocje towarzyszące protestom. – Jeżeli jedna z matek mówiła ostatnio, że domaga się eutanazji dla siebie i dziecka, bo inaczej nie mogą żyć, to trzeba pamiętać, że słuchają tego także inni rodzice. Więc dla zdrowego rozsądku musi nastąpić przerwanie – postulował duchowny. Dodał, że nie oznacza to, że należy zrezygnować z dążenia do spełnienia postulatów strajkujących matek, aczkolwiek należy czynić to bez obecności niepełnosprawnych dzieci w Sejmie.

 

Nawiązując do postulatów uczestników strajku, podkreśla, że zgadza się całkowicie ze spełnionym już postulatem zrównania renty socjalnej z rentą minimalną. Podał natomiast w wątpliwość obecne sformułowanie drugiego z żądań.

 

Jest to postulat 500 zł w formie, jak to sformułowano, „żywej gotówki”. Tymczasem uważam, że w wielu przypadkach chodzi nie tylko o pieniądze, ale o dostęp do lekarza, o darmowe cewniki, o podkłady, wózki inwalidzkie i tu akurat rząd był gotów to zaproponować. Ale wtedy usłyszał od organizatorek protestu, że one chcą „żywą gotówkę”. Ja z tym określeniem i z tą formą nie zgadzam się – powiedział.

 

Zdaniem ks. Isakowicza-Zaleskiego należy brać pod uwagę także wysokość dochodów oraz stopień niepełnosprawności dziecka i na podstawie tych kryteriów udzielać pomocy finansowej i sprzętowej. Dodał też, że traktowanie wszystkich „po równo” wyklucza najbardziej potrzebujących.

 

Tu powinien być kompromis: część pomocy finansowa, część w postaci sprzętu rehabilitacyjnego. I uważam, że powinno być zróżnicowanie ze względu na kryterium dochodowe. Bo są z pewnością rodziny, choć w niewielkiej liczbie, które mogą opłacić rehabilitację i odpowiedzieć na potrzeby dziecka. Natomiast jest o wiele więcej rodzin, które mają jeszcze większe potrzeby. Trzeba brać pod uwagę te istniejące różnice – spuentował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

KAI

TK

 


DATA: 2018-05-07 11:20
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.