DZIŚ JEST:   23   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana Kapistrana
Św. Józefa Bilczewskiego
 
 
 
 

Ks. Isakowicz-Zaleski: kiedy 8 lat temu mówiłem o lawendowej mafii zostałem wezwany na przesłuchanie do Kurii

Ks. Isakowicz-Zaleski: kiedy 8 lat temu mówiłem o lawendowej mafii zostałem wezwany na przesłuchanie do Kurii
Screen: TVP

Co sprawia, że dopiero skandal nagłośniony w mediach skłania hierarchów do zajęcia się problemem molestowania seksualnego nieletnich przez księży? Czy ich ofiary doczekały się sprawiedliwości? Dlaczego procedury prawne i postępowania trwają tak długo? Czy przestępstwa pedofilów mają związek z obecnością homoseksualistów wśród duchowieństwa? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć w poniedziałek goście Jana Pospieszalskiego w programie „Warto Rozmawiać” ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i prof. Grzegorz Kucharczyk.

 

Kościół w Polsce od 30 lat nie ma pomysłu na rozwiązywanie trudnych spraw. Zawsze będą trudne sprawy i niestety lustracja pokazała, że tuszowanie, blokowanie, cenzurowanie tych spraw wywołało jeszcze większe skandale, jak choćby sprawa bp. Juliusza Petza, która do dzisiaj nie została wyjaśniona. (…) Najbardziej zagorzali agenci bezpieki wśród kapłanów to byli jednak ludzie uwikłani w relacje homoseksualne i byli całkowicie podlegli SB. Było jednak 30 lat na to, żeby te problemy rozwiązać – zaznaczył na wstępie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Kapłan przypomniał, że kiedy 8 lat temu w jednej ze swoich książek nawiązał do problemu homoseksualizmu wśród kapłanów, został wezwany na przesłuchanie do Kurii. – Czułem się jakbym był przestępcą – ubolewał. – Co ciekawe nie przesłuchano tych, którzy dopuścili się tych czynów, tylko tego, który to opisał. Konkluzja tego spotkania, które prowadził bp Grzegorz Ryś była taka, żebym przekazał to wszystko, co posiadam Księdzu kardynałowi. (…) Dzisiaj okazuje się, że akt wszystkich spraw, które przekazałem, nie ma – dodał.

 

W ocenie księdza Isakowicza-Zaleskiego najgorsze nie jest to, że „pojawiają się złe rzeczy”, tylko to, że „Kościół wie o tych sprawach i nic się nie dzieje”. – Napisałem w tej sprawie do Watykanu. Dopiero interwencja Stolicy Apostolskiej spowodowała, że coś się ruszyło – podkreślił, po czym przypomniał, że są odpowiednie dokumenty i wytyczne Watykanu, które jasno mówią, co należy robić w takich sytuacjach. – To, że co chwilę w jakiejś diecezji wybucha skandal nie oznacza, że „skandalistów” jest bardzo wielu – zauważył. Jego zdaniem skandale to przede wszystkim pokłosie tuszowania nadużyć i przestępstw czy przenoszenia z parafii na parafię przestępców.

 

Patrząc okiem historyka na to zjawisko można powiedzieć, że w poprzednich wiekach Kościół też zmagał się z dewiantami seksualnymi i doktrynalnymi w swoim gronie. Zawsze odnowa Kościoła rozpoczynała się od wypalania gorącym żelazem tych dewiantów – powiedział z kolei prof. Grzegorz Kucharczyk. – Mamy do czynienia z prawidłowością historyczną: kondycja naszej cywilizacji jest warunkowana kondycją moralną i duchową Kościoła, który stworzył tę cywilizację. Innymi słowy: jeśli Kościół jest w kryzysie moralnym i duchowym, to w kryzysie jest też nasza cywilizacja – dodał.

 

Historyk zastanawiał się również, dlaczego reakcja Kościoła jest „miałka” na rewolucję obyczajową, jaka dzieje się na naszych oczach. Jego zdaniem „klucz leży w tajemniczych uwikłaniach”. – To jest swoista nić pajęcza, która krępuje ruchy i przede wszystkim warunkuje kryzys wiary – wskazywał dodając, że jednym z przykładów „tajemniczych uwikłań” jest tzw. lawendowa mafia.

 

To jest ostatni moment, żeby rozprawić się nie tylko z ludźmi, którzy dopuszczali się przestępstw seksualnych, ale i z metodą, która jest niestety w Kościele w Polsce, czyli ukrywaniem i tuszowaniem – podsumował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

 

Źródło: TVP 3 / „Warto Rozmawiać”

TK


DATA: 2020-09-22 12:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
16
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Oczywiście, że po wyjściu popełnił grzech, ale przeczytaj jego książkę. Dowiesz się wszystkiego.
1 miesiąc temu / @AndrzejBR
 
Z publikowanej wcześniej na łamach PCH24 treści listu ks. Isakowicza - Zalewskiego można było wyczytać, że jednym z oskarżanych była osoba zajmująca się beatyfikacją JPII. Abp. Dziwisz musiał być blisko tej osoby, bo budował muzeum JPII. To, że ksiądz Tadeusz wylądował na przesłuchaniu w kurii to dla mnie sprawa oczywista - Dziwisz chciał sprawdzić ile ks. Tadeusz wie.
1 miesiąc temu / M
 
Na razie nie widzę żeby Ksiądz miał wsparcie Biskupa. Dowolnego.
1 miesiąc temu / Kasandra
 
W polskim Kościele nie ma nikogo kto by zabrał się za to i zainicjował oczyszczenie. Na czele hierarchów zostali obsadzeni biskupi, którzy mają strzec " układów" , i ci biskupi są nie do ruszenia. Widzimy gołym okiem, że w Kościele w Polsce "powstaje nowy ład", tylko Boża interwencja może to rozwalić.
1 miesiąc temu / Gość
 
Znamienne, że nie afera pedofilska, czy wiele innych potknięć- ale KAMERDYNER WYNOSZĄCY KOŚCIELNE TAJEMNICE, został uznany za największy skandal we współczesnym Kościele. hmm
1 miesiąc temu / cóż
 
wypieraniem ,zaprzeczaniem i brakiem pokuty nie naprawicie zła, ks Zaleski ma rację
1 miesiąc temu / lil
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.