DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Ks. Henryk Zieliński: w sytuacjach trudnych Kościół zwykle przyciągał ludzi, a nie ich tracił jak teraz

Ks. Henryk Zieliński: w sytuacjach trudnych Kościół zwykle przyciągał ludzi, a nie ich tracił jak teraz
fot. YouTube/Polskie Radio

„Jedną z głównych ofiar koronawirusa stał się Kościół. (…) Jak potwierdza bp Wiesław Mering, w diecezji włocławskiej spadek frekwencji na Mszach Świętych jest rzędu 30 proc. W diecezjach wielkomiejskich jest jeszcze gorzej. Spada liczba korzystających z sakramentu pokuty. Zdarza się podczas niedzielnej Mszy nie wyspowiadać nikogo”, pisze na łamach tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny pisma.

 

Kapłan zwraca uwagę, że relatywizacja obowiązków religijnych to efekt wielu decyzji, jakie miały miejsce w tym roku w związku z tzw. pandemią koronawirusa. Chodzi o „głośne dyspensowanie od udziału w niedzielnej Eucharystii, przekładanie komunii i ślubów, urządzanie wirtualnych procesji i święconek”.

 

Ks. Zieliński przypomina, że dyspensa jest czymś oczywistym, ale i bez niej nie ma grzechu ten, kto z przyczyn od siebie niezależnych nie może uczestniczyć we Mszy Świętej. „Pozostaje jednak forma zakomunikowania tej sprawy. Może zabrakło empatii wobec ludzi pozbawionych Eucharystii akurat w Wielkanoc? Może za bardzo to wszystko było urzędowe?”, zastanawia się autor.

 

Duchowny wyraża żal w związku z postawą niektórych hierarchów, którzy „zbyt łatwo zgodzili się na kolejne restrykcje. 5 osób w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, a 35 w tramwaju – to mówi samo za siebie”.

 

Ks. Zieliński wskazuje, że otrzeźwienie przyszło w środę po Wielkiej Nocy, kiedy to Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki zwrócił się do premiera z prośbą o zwiększenie liczby wiernych w kościołach. „Zanim to nastąpiło nadliczbowi wierni dostali mandaty po 500 zł, a proboszczom wymierzono kary po 10 tys. zł i więcej. Wielu przeciwników Kościoła społecznie dyżurowało przed kościołami, by składać donosy”, wylicza.

 

Na koniec ks. Zieliński wzywa do przemyślenia całej tej sytuacji i odpowiedzi na pytania: jak dzisiaj wychodzić z Ewangelią i sakramentami do ludzi, którzy już do kościołów sami z siebie nie wrócą oraz czy Kościół jeszcze się pozbiera w czasie pandemii? „Najłatwiej byłoby ustawić kamerkę w kościele i wrzucić transmisję nabożeństwa do Internetu. Ale przeniesienie liturgii do przestrzeni wirtualnej to ryzykowny pomysł. Chrześcijaństwo jest religią Wcielenia, dlatego konieczne jest realne spotkanie z Bogiem, który jest w sakramentach i we wspólnocie Kościoła”, podkreśla.

 

„W sytuacjach kryzysowych Kościół zwykle przyciągał ludzi, a nie ich tracił. Jak złoto próbuje się w ogniu, tak w trudnych czasach mocniej jaśniała wypróbowana wiara Kościoła: jego biskupów, kapłanów i świeckich. Jak przejdziemy ten kryzys? Warto postawić sobie to pytanie, kiedy jesteśmy jeszcze w połowie drogi”, podsumowuje ks. Zieliński.

 

Źródło: tygodnik „Idziemy”

TK


DATA: 2020-10-10 21:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
24
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Jeżeli ktoś wierzy w Pana Boga to wie że uczestnictwo we Mszy Świętej jest wielkim darem od Pana Boga i robią sobie wielką krzywde nie uczestnicząc we Mszy Swietej
1 miesiąc temu / Jarek
 
Inną kwestią jest to, że jak ktoś ogląda telewizor 24h/dobę to jest idealnie zmanipulowany. Emocje biorą górę nad rozumem. Wczoraj w kościele taka sytuacja, pewna pani siedziała sama w ławce, podeszła staruszka i chciał żeby ta ją przepuściła bo chciała usiąść. Ta nie chciała jej wpuścić, a następnie wywiązała się jakaś dyskusja, i ta która nie chciała jej wpuścić, wyszła w końcu z wielkim nerwem z tej ławki i usiadła w innej ławce, akurat tuz za mną, nie zachowując dystansu, była max 1m za mną także nie wiem co dała jej ta szopka. Panika i idiotyzm już chyba osiągają punkt kulminacyjny. Nie dziwcie się zatem że spadła liczba wiernych. Są takie osoby które w ogóle nie wychodzą.
1 miesiąc temu / bjs
 
Chyba ks nie powinien mieć żalu do wiernych a jeśli teraz się obudziło sumienie, to fajnie, tylko ciut za późno w moim przekonaniu. Mleko sie rozlało, niech ksiądz nie ma do wiernych pretensji bo tak to można ocenić wypowiedź. Moze wzbudzić w sobie refleksję i rachunek sumienia czy sami nie macie winy w tym co było wiosna w wielu parafiach. Bo to nie wierni Kościoła zamykali kościoły i kaplice i nawoływali do respektowania zarządzeń nielegalnych i pietnowali ze grzesza przeciwko 5 przykazaniu niepokorne owieczki, które pragnely otwarcia kościołów i spotkania z Bogiem, ale Wy bp i kapłani niektórzy robiliście wszystko by się nie zarazić naszą obecnością a potem dziwiliscie się ze nie ma ofiary na tacę. A z jakiej racji? Kto nie pracuje ten niech nie je. Wielu powołanych, ale mało wybranych.
1 miesiąc temu / Barbarossa
 
Kościół ma obowiązek mówić, piętnować źle decyzje rządu w sprawie życia nienarodzonych, antykultury gender i frywolnego ruchu aktywistów klimatycznych, seksualnych i prób narzucenia nam takiego samego myślenia co Zachód. Oczywiście gdyby sp Lech Kaczyński nie podpisał traktatu lizbońskiego mówiącego ze prawo UE jest nadrzędne w stosunku do prawa danego państwa, nie byłoby wielu nadużyć, ofiar etc. Ale ze wg naszych władców marionetek właściwie chcieliśmy UE, ułatwień i dotacji, to mamy. Ktoś na nich głosował, no przecież nie wzięli się z powietrza. Polacy w większości mają spaczony obraz świata i odpowiedzialności. Chcą by ich sterowano, dawano zasilki bo sami o siebie nie potrafia zadbać. Na rękę Zachodowi jest mieć takie zależne panstwo jak Polska.
1 miesiąc temu / Barbarossa
 
KK traci wiernych przez angażowanie aię w politykę.
1 miesiąc temu / Janek
 
Takie głosy kościoła są bardzo potrzebne, ponieważ rozleniwiliśmy się jako społeczeństwo. Dobrze, że księża przypominają jak ważne jest uczestnictwo we mszy św. Statystycznie ślązacy bardziej to rozumieją od zagłębia. Potrzeba takich głosów m.in.w takich rejonach/diecezjach jak Zagłębie.
1 miesiąc temu / Patrycjusz
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.