DZIŚ JEST:   12   SIERPNIA   2020 r.

Św. Joanny Franciszki Frémyot de Chantal
Św. Euzebiusza, biskupa
 
 
 
 

Ks. Ernesto Cardenal: celibat jest nienaturalny i należy go zlikwidować

Ks. Ernesto Cardenal: celibat jest nienaturalny i należy go zlikwidować

Znany teolog wyzwolenia, ks. Ernesto Cardenal, opowiada się za likwidacją obowiązkowego celibatu. Kapłan w 1984 roku został suspendowany a divinis przez św. Jana Pawła II. Rehabilitował go w tym roku papież Franciszek.

 

Ks. Ernesto Cardenal to 94-letni duchowny z Nikaragui znany przede wszystkim jako poeta oraz teolog wyzwolenia. W 1984 roku św. Jan Paweł II suspendował go a divinis ze względu na sprawowanie przezeń funkcji ministra w ówczesnym lewicowym rządzie nikaraguańskim. Suspensę cofnął w lutym bieżącego roku papież Franciszek, według medialnych informacji w obliczu bardzo złego stanu zdrowia kapłana.

 

Kondycja fizyczna ks. Cardenala uległa jednak najpewniej poprawie, bo zabrał głos w dyskusji o celibacie. W rozmowie z hiszpańską edycją niemieckiego portalu „Deutsche Welle” kapłan zdecydowanie skrytykował bezżenność księży. Uznał, że celibat jest „nienaturalny”. Jak podkreślił, święty Paweł nie żył z kobietą dlatego, że taka była jego wola, „nikt go do tego nie zmuszał”. Inni apostołowie tymczasem, argumentował Cardenal, mieli żony, stąd celibat w żadnej mierze nie powinien być jego zdaniem obowiązkowy. Jego zdaniem jest to ważne także w kontekście walki z nadużyciami seksualnymi. Bezżenność to zdaniem teologa jedna z przyczyn ich popełniania.

 

Duchowny nie szczędził ponadto pochlebnych słów pod adresem Franciszka. Nazwał go „odnowicielem”, „cudem” i „Bożym błogosławieństwem”; papież w jego ocenie „rozpoczął w Watykanie rewolucję, a co z tym idzie także w Kościele i na świecie”.

 

Celibat będzie jednym z głównych tematów tegorocznego Synodu Amazońskiego. W świetle znanych obecnie faktów wydaje się bardzo prawdopodobne, że Kościoły lokalne zyskają możliwość samodzielnego regulowania tej sprawy.

 

Wobec kryzysu warto pamiętać, że Kościół wyszedł już obronną ręką z niejednego kryzysu i tak też stanie się tym razem. Nie jest on bowiem zwykłą ludzką instytucją, wbrew temu, co głoszą jego wrogowie i liberalni katolicy.

 

Źródło: katholisch.de

Pach


DATA: 2019-03-29 15:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Prywatne sądy są na prywatny użytek, więc po co się produkować? Celibat jest bezpośrednim owocem Wiary, a kto ma z celibatem problem, to musi znowu poszukać gdzie swoją wiarę pogubił. Pan Jezus miał żonę? A ci z Apostołów co mieli, to po powołaniu, czy nie podjęli celibatu? Każdy Święty, który żył w małżeństwie podejmował życie w czystości a nie w błogim zaśmiecaniu umysłu rozkoszami ulotnych błazeństw, czym bez wątpienia jest sex bez celu prokreacji małżeńskiej a co dopiero bękarckiej!
ponad 1 rok temu / Andrzej BR
 
,,Celibat jest nienaturalny,, to stwierdzenie jest postawieniem ciała jako biologii przed bytem duchowym człowieka, tak jak gdyby ciało rządziło człowiekiem, a nie rozum i duchowość. Ci, który służyli bezpośrednio Chrystusowi, zawsze zawsze zachowywali celibat, od czasów ziemskiego życia Chrystusa po dzień dzisiejszy.
ponad 1 rok temu / Weronika
 
To wyrzeczenie-które jest przez "światowców" uważane za nienaturalne,przynosi korzyści duchowe.Jest to forma "zaparcia się siebie" rozciągnięta na całe życie duchownego, z miłości do Boga i służenia mu w całości.
ponad 1 rok temu / kasiakasia
 
Celibat ustanowił sam Pan Jezus = Mądrość wiekuista. Zatem celibat jest dobry i dla duchownych konieczny.
ponad 1 rok temu / B.
 
Z tego co mi wiadomo celibat został wprowadzony I to powoli w średniowieczu więc trudno go bronić jako odwiecznej tradycji. Sądzę że dobrym rozwiązaniem bylby celibat dla księży zakonnych jak obecnie oraz możliwość wyboru dla księży diecezjalnych. Sądzę że lepszy kapłan z żoną niż tzw innej orientacji czyli sodomita.jako ciekawostkę można podać że w KM mamy już zonatych księży- tych którzy nawrocili się z anglikanizmu. Co w żaden sposób nie zmienia mojej oceny poczytaj biskupa w bieli oraz teologii wyzwolenia. Z Panem Bogiem
ponad 1 rok temu / maciek
 
Kaplan ma byc skupiony na Chrystusie I sprawach Bożych, nie na żonie I dzieciach
ponad 1 rok temu / G
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.