DZIŚ JEST:   22   STYCZNIA   2021 r.

Dzień Dziadka
Św. Wincentego Pallottiego
Św. Wincentego, męczennika
 
 
 
 

Ks. Dariusz Kowalczyk o „prawach zwierząt”: świat jest zaczadzony pseudopostępowymi ideologiami

Ks. Dariusz Kowalczyk o „prawach zwierząt”: świat jest zaczadzony pseudopostępowymi ideologiami
FOT.:Dawid Tatarkiewicz/FORUM

„Gdyby żaba miała jakieś przyrodzone jej prawa, to czy bocian połykając ją, łamałby prawo żaby do życia i godnej egzystencji? Czy kiedy w młodości hodowałem w klatkach króliki, to łamałem ich prawo do wolności?” – pyta na łamach tygodnika „Idziemy” ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

 

Duchowny zauważa, że współczesny świat jest coraz bardziej „zaczadzony pseudopostępowymi, absurdalnymi ideologiami” przez co „wikła się w sprzecznościach”.

 

„Im bardziej wrzeszczy, że aborcja, czyli zabicie istoty ludzkiej w łonie matki, jest prawem kobiety, tym bardziej żal mu zwierząt hodowlanych. Z tego oczywiście nie wynika, że nie ma problemu właściwego traktowania zwierząt. Oczywiście, że jest, ale lepiej się z nim konfrontować mówiąc o obowiązkach człowieka względem stworzenia, a nie o często zupełnie wziętych z księżyca prawach zwierząt” – podkreśla autor.

 

Ks. Kowalczyk przywołuje opis stworzenia świata zawarty w Księdze Rodzaju i przypomina, że tylko człowiek został stworzony na obraz i podobieństwo Boga i dlatego też tylko ludzie mogą być podmiotami praw i obowiązków.

 

„Zwierzęta zostały stworzone ze względu na człowieka i kierują się swoją naturą, a nie wolną wolą, intelektem i samoświadomością swojego ja. Dlatego należy mówić nie tyle o prawach zwierząt, co o obowiązkach człowieka wobec zwierząt” – wskazuje kapłan.

 

„Kiedy mówimy o czyichś prawach, które wszyscy powinni respektować, to trzeba się zapytać, z czego owe prawa wyprowadzamy. Innymi słowy, co jest źródłem prawa. Logiczny porządek jest tu taki, że z zasad ogólnych wyprowadzamy prawa szczegółowe. (…) Problem polega na tym, że niekiedy wymyśla się prawa szczegółowe, bo takie są trendy, bez świadomości źródeł prawa. W rezultacie mamy ideologiczny chaos, medialną sieczkę i nieznośne moralizowanie na temat np. praw zielonych żabek” – podsumowuje ks. prof. Dariusz Kowalczyk.

 

 

Źródło: tygodnik „Idziemy”

TK

 

 


DATA: 2020-09-24 13:50
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
9
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

PRAWA ZWIERZĄT TO ZNACZY ,ŻE NIE SĄ WYJĘTE Z POD PRAWA I ŻE JAKO ISTOTY CZUJĄCE ,CIERPIĄCE BA OKAZUJĄCE PRZYWIĄZANIE NIE SĄ PRZEDMIOTAMI. ALE TO CIĘŻKO ZROZKS PROFESOROWI . CZY GWOLI DZIKICH I ARCHAICZNYCH ZWYCZAJÓW RELIGIJNYCH MAMY DODATKOWO DRĘCZYĆ ZWIERZĘTA . NIE DLA UBOJU RYTUALNEGO!!
3 miesiące temu / nik
 
Nareszcie normalne stanowisko w tej sprawie. Już czas przestać humanizować zwierzęta i animalizować ludzi.
3 miesiące temu / Adam
 
@mack i dlatego nie kupuje się Gościa Niedzielnego podobnie jak nie daje się złamanego grosza na KUL
3 miesiące temu / Babcia
 
@Margeritta Dinozaury też. Świat, a nawet Wszechświat ewoluował, aby zgodnie z prawami natralnymi mógł powstać tak cudowny stwór jak człowiek. Wszystko było konieczne, Pan Bóg miał pewien zamysł. Wspaniale jest poznawać stworzenie w szczegółach i poznawać prawa, aby zachwycić się jego złożonością i wielkością Stwórcy. I jeszcze uświadom sobie, że to wszystko dary dla Ciebie. Uświdom sobie jakim cudem było powstanie pierwszego życi i możliwość jego reprodukowania oraz rozwijania. Jaką to życie ma moc i wolę walki.
3 miesiące temu / Ewa
 
@Margeritta, "ze względu" nie oznacza tego samego, co "najpierw". Pierwszy opis stworzenia pokazuje w ujęciu historycznym, jak Bóg przygotowuje ziemię - w tym i sferę zwierzęcą z jej historią - DLA pojawienia się na niej człowieka.
3 miesiące temu / sp
 
PIS = Prawa Innych Stworzeń
3 miesiące temu / a_m
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.