DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2020 r.

III Niedziela Zwykła
Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Ks. Bux: Watykan zastosował „metody stalinowskie” by usunąć członka Instytutu JPII

Ks. Bux: Watykan zastosował „metody stalinowskie” by usunąć członka Instytutu JPII
ks. Nicola Bux / fot. YouTube/Cooperatores Veritatis

Profesor liturgiki i sakramentologii Instytutu Teologii Ekumeniczono-Patrystycznej w Barii, ks. Nicola Bux potępił zwolnienie najlepszych profesorów Instytutu Jana Pawła II mówiąc, że sposób w jaki zostali usunięci pokazuje, iż w Kościele „doszliśmy do stosowania metod stalinowskich z użyciem aksamitnych rękawiczek”.

 

Zasugerował także, że „być może nadejdzie czas, kiedy będziemy musieli wstać i zwrócić się w stronę bazyliki św. Piotra”, aby potępić stosowanie podobnej taktyki na nadchodzącym Synodzie Amazońskim.

 

W liście opublikowanym na stronie „Stilum curiae”, prałat Nicola Bux, były konsulat Kongregacji Nauki Wiary (za pontyfikatu Benedykta XVI) potępił zdymisjonowanie szanowanych teologów, byłego przewodniczącego Instytutu Jana Pawła II, Monsignor Livio Melina i przewodniczącego ks. José Noriega. W jego opinii pokazuje to, iż „w Kościele nie ma już żadnych konfrontacji i sporów. Jeśli nie myślisz tak, jak myśli lider, jesteś zidentyfikowany, skatalogowany i wykluczany”. „Oto szkodliwy wpływ ideologii dialogu, która jest w porządku, o ile myślisz w ten sam sposób, co ten, który ją głosi” – stwierdził.

 

Według ks. Buxa, w Instytucie Jana Pawła II mamy do czynienia z „uwstecznieniem” w porównaniu do średniowiecza, gdy franciszkanie i dominikanie angażowali się w spory teologiczne oparte na sile swoich argumentów. „Doszliśmy do stosowania metod stalinowskich w aksamitnych rękawiczkach” – zasugerował. „Co by się stało na każdym innym uniwersytecie, gdybyście to zrobili?” – pytał. „Jakim prestiżem akademickim będzie się cieszyć Instytut JPII? – dociekał, zauważając, że pytanie nie polega po prostu na tym, czy Instytut będzie nadal uniwersytetem inspirowanym przez Jana Pawła II, ale czy w ogóle wciąż będzie instytucją akademicką.

 

Teolog obarczył odpowiedzialnością za przeprowadzenie restrukturyzacji Instytutu Jana Pawła II „w szczególny sposób” prezesa Instytutu Pierangelo Sequeriego, ale dodał, że „z pewnością” działał on na polecenie swoich przełożonych. Ks. Bux zauważył, że Instytut Jana Pawła II nie jest jedynym miejscem, w którym stosuje się „metody stalinowskie w aksamitnych rękawiczkach”. „W brutalny sposób czy z niespójnych motywacji to samo dzieje się w seminariach, na wydziałach, w zgromadzeniach i w rzymskich dykasteriach” – zauważył .

 

Włoski duchowny twierdzi, że „paradoksem” jest iż, „dialog ekumeniczny i międzyreligijny rozprzestrzenia się na zewnątrz”, podczas gdy w Kościele „dopuszczona jest dyktatura jednomyślności”. Odnosząc się do Synodu Amazońskiego, teolog zasugerował, że „być może nadejdzie czas, kiedy będziemy musieli wstać i ruszyć z całego świata w stronę bazyliki św. Piotra, by potępić nowy latrocinium ephesinum.

 

W kościelnej łacinie latrocinium jest pejoratywnym terminem stosowanym do określenia soborów ekumenicznych uważanych za wywrotowe w stosunku do doktryny katolickiej i prawa kanonicznego. Termin ten został użyty szczególnie w odniesieniu do soboru z Efezu w 449 r., który został określony mianem synodu zbójeckiego (Latrocinium Ephesinum). „W wyniku konfliktów, które powstały [na tym soborze] o osobę Jezusa Chrystusa, a zwłaszcza późniejszego na soborze chalcedońskim (451), kościoły chrześcijańskie zostały podzielone na chalcedońskie i przedchalcedońskie” – wyjaśnił ks. Bux.

 

„Wydaje się słuszne wnioskować, że po następnym synodzie [amazońskim] Jezus Chrystus zostanie uznany za przestarzałego, ponieważ wydaje się, że Amazonia i niektóre inne „regiony europejskie ”nie potrzebują go już do zbawienia, gdyż dobrze się mają takimi, jakimi są”- stwierdził ironicznie ks. Bux, który otwarcie skrytykował zaplanowane na 6-27 października spotkanie jako próbę „stworzenia innego kościoła” poprzez„ zniszczenie prawdziwego Kościoła od wewnątrz”. „Tymczasem” - dodał - „pożądana przez Pana teologia moralna małżeństwa i rodziny, którą Jan Paweł II bronił i rozpowszechniał wielkim kosztem osobistym, została uznana za przestarzałą”.

 

Na horyzoncie pojawiają się „znaki ostrzegające” przed zbliżającym się „zbójeckim synodem” – napisał ks. Bux. Wskazując na prywatne spotkanie Benedykta XVI z ks. Melina w zeszły piątek teolog wezwał katolików do podjęcia działań, mówiąc: „Podążajmy za Benedyktem XVI, który wyraził solidarność z zwolnionym prezydentem i spójrzmy na papieża Franciszka jak bardzo jest rozczarowujący, pomimo swoich nalegań na pluralizm, parezję i synodalność”.

 

Ks. Bux zakończył swój list apelem: „Biegnijmy i spróbujmy naprawić sytuację, przede wszystkim nauczycieli i uczniów Jana Pawła II, zanim będzie za późno. Wszyscy do bazyliki Świętego Piotra!” – puentuje.

 

Źródło: lifesitenews.com.,

AS


DATA: 2019-08-09 14:39
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Kasandra.Cieszyc się że bractwu przybywa kosztem KK będącego w łączności z papieżem? To brzmi trochę demonicznie. Im gorzej dla KK, tym lepiej, bo lepiej dla Bractwa? Ogarnij się droga siostro
5 miesięcy temu / Agna
 
Nie wiem co ks.Dux ma na myśli nawołujących wszystkich katolików do działania, ale my Polacy powinniśmy zdecydowanie zaprotestować i zakomunikować władzom Watykańskim swój głęboki niepokój z powodu niszczenia dorobku Jana Pawła II. To polski Kościół i środki od polskich katolików w dużej mierze sfinansowały ten instytut. Powinniśmy dać do zrozumienia że nasza dalsza chojność dla różnych przedsięwzięć Stolicy Apostolskiej zależeć będzie od sposobu zakończenia tej ważnej dla Polaków sprawy.
5 miesięcy temu / 15:34
 
@Pe; Tak, pomyłka w przetłumaczeniu. Dziękuję. PAX!
5 miesięcy temu / Halina
 
Papież czyści pole.
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
@Marek To niech papież też szanuje innych. A jego decyzje administracyjne to brak szacunku do tych co go krytykują i w związku z tym są w represjonowani- zwolnienia ze stanowisk znanych osób duchownych i świeckich. I brak odpowiedzi papież na argumenty.
5 miesięcy temu / DNA
 
@pe Różnica jest taka, że tym umiarkowanym naliczono po 4 i 5 herezji a ekstremiście 22 herezje i to nie jest jeszcze jego ostatnie słowo. Wspominał o tym w kazaniu ks. Woźnicki. Nie można być umiarkowanym katolikiem. Albo się uznaje, chroni i przekazuje cały depozyt wiary albo się błąka jak ślepiec i wiedzie innych na zatracenie. Jedna nieodwołana herezja, jeden nieodżałowany błąd i nieszczęśnik stawia się poza KK.
5 miesięcy temu / Leaf427
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.