DZIŚ JEST:   19   STYCZNIA   2021 r.

Św. Józefa Sebastiana Pelczara
Św. Henryka, biskupa
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   W SŁUŻBIE PAPIESTWU

Adam Kowalik

Krzyżowcy XIX wieku


Pochodzili z katolickich rodzin całego świata. W biurach werbunkowych armii papieskiej stanęli wiedzeni miłością do Kościoła i Ojca Świętego. Swym męstwem i duchem poświęcenia budzili podziw katolików oraz nienawiść wrogów.

Adam Kowalik


Po zakończeniu wojny francusko austriackiej roku 1859 stało się jasne, że zwycięska Francja nieoficjalnie popiera roszczenia terytorialne wysuwane przez jej piemonckiego sojusznika pod adresem Państwa Kościelnego. Ta zdrada Napoleona III i osłabienie Austrii skłoniły Piusa IX do poświęcenia większej uwagi własnym siłom zbrojnym.

Zadanie rozbudowy armii wraz z funkcją naczelnego wodza Ojciec Święty powierzył Krzysztofowi Lamoricière – wybitnemu francuskiemu generałowi, który podczas wojen kolonialnych w Afryce zdobył sobie opinię niepokonanego. Nominacja ta była zarazem prztyczkiem w nos Napoleona Małego, gdyż Lamoricière od lat pozostawał w niełasce cesarza.

Osłabione dywizje papieża
Armia, którą miał dowodzić „zdobywca Konstantyny”, była bardzo zaniedbana. Papieże dawno porzucili ambicje politycznego zdominowania Półwyspu Apenińskiego. W XIX stuleciu karty w Italii rozdawały europejskie mocarstwa: Francja i Austria. Siły zbrojne Państwa Kościelnego nie były w stanie przeciwstawić się wojskom Bonapartego ani w roku 1798, ani tym bardziej w 1807. O ich słabości jeszcze wymowniej świadczy fakt, że utraconą podczas rewolucji 1848–1849 roku władzę nad Rzymem Pius IX odzyskał wyłącznie dzięki pomocy przychylnych mu mocarstw. W roku 1860 papież nie był w stanie samodzielnie przywrócić swych rządów nawet w zrewoltowanej Bolonii...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Przedstawiciele środowisk naukowych, artyści, ludzie mediów, duchowni i wiele innych osób zwróciło się z apelem o przekazanie do kraju naszego rodaka, który przebywa w Wielkiej Brytanii po uszkodzeniu mózgu. Jak podkreślono w specjalnym apelu, mężczyzna jest świadomy i reaguje na otoczenie.

 
 

„Jeśli za sto lat Stany Zjednoczone wciąż będą demokracją, to stanie się tak – przynajmniej po części – za sprawą Newsmakera Roku NCR, prezydenta-elekta Joe Bidena”. Tak redakcja amerykańskiego, modernistycznego portalu „National Catholic Reporter” przedstawia „katolika”, którego uznała za kluczową postać roku 2020.

 

Pośród nielegalnych imigrantów przybywających łodziami na Wyspy Kanaryjskie i na południowe wybrzeże Hiszpanii ukrywają się członkowie i sympatycy tzw. Państwa Islamskiego (ISIS). Tym samym rośnie ryzyko zamachów terrorystycznych w Europie.

 

Biskup angielskiej diecezji Plymouth Mark O’Toole potępił decyzję o eutanazji Polaka, który wskutek śpiączki po przebytym zawale doznał trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia mózgu.

 

Międzynarodowa grupa niezależnych ekspertów pod przewodnictwem byłej premier Nowej Zelandii, Helen Clark krytykuje WHO i Chiny za niedostateczną reakcję wobec koronawirusa w pierwszych miesiącach pandemii. Jak wynika z opublikowanego w Genewie dokumentu, zabrakło zdecydowanych działań mogących znacząco ograniczyć rozprzestrzenianie patogenu na całym świecie.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.