DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 27  >   W SŁUŻBIE PAPIESTWU

Adam Kowalik

Krzyżowcy XIX wieku


Pochodzili z katolickich rodzin całego świata. W biurach werbunkowych armii papieskiej stanęli wiedzeni miłością do Kościoła i Ojca Świętego. Swym męstwem i duchem poświęcenia budzili podziw katolików oraz nienawiść wrogów.

Adam Kowalik


Po zakończeniu wojny francusko austriackiej roku 1859 stało się jasne, że zwycięska Francja nieoficjalnie popiera roszczenia terytorialne wysuwane przez jej piemonckiego sojusznika pod adresem Państwa Kościelnego. Ta zdrada Napoleona III i osłabienie Austrii skłoniły Piusa IX do poświęcenia większej uwagi własnym siłom zbrojnym.

Zadanie rozbudowy armii wraz z funkcją naczelnego wodza Ojciec Święty powierzył Krzysztofowi Lamoricière – wybitnemu francuskiemu generałowi, który podczas wojen kolonialnych w Afryce zdobył sobie opinię niepokonanego. Nominacja ta była zarazem prztyczkiem w nos Napoleona Małego, gdyż Lamoricière od lat pozostawał w niełasce cesarza.

Osłabione dywizje papieża
Armia, którą miał dowodzić „zdobywca Konstantyny”, była bardzo zaniedbana. Papieże dawno porzucili ambicje politycznego zdominowania Półwyspu Apenińskiego. W XIX stuleciu karty w Italii rozdawały europejskie mocarstwa: Francja i Austria. Siły zbrojne Państwa Kościelnego nie były w stanie przeciwstawić się wojskom Bonapartego ani w roku 1798, ani tym bardziej w 1807. O ich słabości jeszcze wymowniej świadczy fakt, że utraconą podczas rewolucji 1848–1849 roku władzę nad Rzymem Pius IX odzyskał wyłącznie dzięki pomocy przychylnych mu mocarstw. W roku 1860 papież nie był w stanie samodzielnie przywrócić swych rządów nawet w zrewoltowanej Bolonii...

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Na skutek spadku liczby zakażeń koronawirusem premier Australii Daniel Andrews zmniejsza restrykcje dotyczących wspólnych zgromadzeń. Restauracje, biblioteki i puby mogą wznowić swoją działalność w znacznie szerszym zakresie niż kościoły.

 
 

Inicjatywa „Stop Komunii Świętej na rękę!” Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi jest szeroko komentowana nie tylko w Polsce. O akcji informują także zagraniczne media, a konserwatywni internauci wyrażają aprobatę - i nierzadko zazdrość, że w Polsce skarb Eucharystii jest wciąż w tak wielkiej cenie, inaczej niż bywa to często w krajach zachodnich.

 

 

W jednym z kościołów Bawarii dwaj mężczyźni w asyście księdza symulowali ślub. Inny niemiecki kapłan zadeklarował, że jest gotów błogosławić homozwiązki i nie obawia się żadnej sankcji. Nic dziwnego, bo jego biskup miejsca zadeklarował niedawno, że popiera taki krok.

 

 

„Przestańcie chodzić do Kościoła” – taki tytuł można przeczytać na pierwszej stronie poniedziałkowego wydania „Super Expressu”. Gazeta sugeruje, że wzywają do tego… polscy biskupi.

 

Kilkudziesięciu polskich lekarzy zaapelowało do Konferencji Episkopatu Polski o odejścia od Komunii na rękę. Ta promowana dziś praktyka, która ma rzekomo chronić wiernych przed zakażeniem Covid-19, jest w ich ocenie - z medycznego punktu widzenia - bardzo niebezpieczna. Gdy idzie o zdrowie, najlepiej jest przyjmować Komunię świętą do ust – i to na kolanach – przekonują medycy.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.