DZIŚ JEST:   23   KWIETNIA   2019 r.

Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
Św. Gerarda, biskupa Toul
Heleny, Jerzego, Wojciecha
 
 
 
 

Krzyż powinien być obecny w każdej rodzinie

Krzyż powinien być obecny w każdej rodzinie
Bp dr Tihamér Tóth

Krzyż trzeba postawić i w rodzinie! Dzisiejsze rodziny wstydzą się krzyża. Nagich aktów się nie wstydzą, tylko Chrystusowego krzyża! Ach, bo on nie „pasuje” do nowoczesnego salonu!

Nowoczesny salon! Co oznacza nowoczesny salon?! Bałwochwalstwo pieniądza, pychę, zarozumiałość, zmysłowość, wygody. Nowoczesny salon jest często tylko kramem siedmiu grzechów głównych… tak, tak, tu krzyż nie mógłby się ostać.


Kiedyś w każdej rodzinie chrześcijańskiej był krzyż, przed krzyżem wychowywały się dzieci, stamtąd czerpał siły do pracy strudzony ojciec, na krzyż spoglądała krzątająca się matka. Dziś krzyż znikł z rodziny. Dlaczego?


Dlatego, bo krzyż może być tylko tam, gdzie żyje duch Ukrzyżowanego. Ach, ale ten duch jest duchem miłości, duchem ofiary, a w dzisiejszym życiu rodzinnym panuje zdrada, egoizm! Czy wiecie, co mówi krzyż? „Najpierw inni, a ja na ostatku”. A wiecie, co mówi dzisiejszy egoizm? „Najpierw ja, potem znowu ja, a dopiero potem inni!” Czy zgadzają się te dwie ideologie?


Czy wiecie, na czym ma się opierać chrześcijańska rodzina, a na czym opiera się rodzina dzisiejsza? Chrześcijańska rodzina opiera się na duchu ofiarności. Co znaczy być chrześcijańskim ojcem? Pracować od świtu do nocy dla drugich! Co znaczy być chrześcijańską matką? Troszczyć się, starać się o innych! Co znaczy być chrześcijańskim dzieckiem? Szacunkiem, miłością i posłuszeństwem otaczać rodziców i innych ludzi; najpierw ojciec, matka, a ja na końcu!


A jak tymczasem wygląda dzisiejsze życie rodzinne? Na ścianach nie ma krzyża (wprawdzie to tylko zewnętrzny objaw), ale dlaczego go nie ma? Bo taka jest atmosfera domu, że nawet do niej nie pasuje krzyż, godło ofiary! Ofiara? Ba! Hasłem jest: „Jak najwięcej przyjemności kosztem jak najmniejszych ofiar!” Dlatego w rodzinach unika się dziecka, dlatego panuje zniewieściałość, lekkomyślność, pobłażliwość, dlatego upadają rodziny, zamiera współczesne życie rodzinne!

O, cierpiący Chryste, ratuj nasze konające rodziny, ucząc ich ducha ofiarności! Tak: trzeba w rodzinie postawić zwalony krzyż!


Ks. dr Tihamer Toth, Chrystus-Król, Kraków 1935, s. 153-154.


DATA: 2018-11-07 05:12
AUTOR: BP DR TIHAMÉR TÓTH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "43875"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.