14 października 2020

Interkomunii z protestantami nie będzie? Niemiecki biskup: Trzeba cierpliwie czekać

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Robert Cheaib))

Niemiecki biskup Bertram Meier odcina się od planów szybkiego wprowadzenia w Kościele katolickim w RFN pełnej interkomunii z protestantami. W jego ocenie papież Franciszek nie życzy sobie wymieszania różnych religii i jednej religii światowej.

 

W Kościele katolickim w Niemczech trwa ożywiona debata na temat interkomunii. W 2018 roku niemieccy biskupi, za zgodą papieża, wydali dokument umożliwiający przyjmowanie Komunii świętej tym protestantom, którzy żyją w związku małżeńskim z katolikiem. Następnym krokiem miała być pełna interkomunia, czyli zgoda na to, by katolicy przyjmowali hostię podczas protestanckiej wieczerzy, a protestanci przystępowali do Eucharystii na Mszy świętej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, bp Georg Bätzing, zapowiedział wprowadzenie interkomunii w maju 2021 roku, przy okazji Ekumenicznego Spotkania Kościelnego między katolikami a protestantami.

 

Stolica Apostolska postanowiła jednak zatrzymać te plany. Do bp. Bätzinga trafiło pismo sporządzone przez Kongregację Nauki Wiary, w którym napisano, że interkomunia jest obecnie niemożliwa z kilku powodów.

 

Są to: różnice teologiczne w rozumieniu Eucharystii; różnice teologiczne w rozumieniu kapłaństwa; problem dialogu ekumenicznego Kościoła katolickiego ze światem prawosławnym. W efekcie podczas jesiennego zebrania plenarnego Episkopatu Niemiec biskupi postanowili nie popierać planów wprowadzenia interkomunii i ograniczyli się do zaprezentowania opinii publicznej wspomnianego pisma Kongregacji, co oznacza prawdopodobnie porzucenie dotychczasowych planów.

 

Teraz o sprawie wypowiedział się bp Bertram Meier z Augsburga. Hierarcha należy do nielicznego grona konserwatywnych niemieckich biskupów; w 2018 roku był jednym z siedmiu, którzy sprzeciwiali się dopuszczeniu do Komunii świętej protestanckich małżonków katolików (wówczas – bezskutecznie).

 

Według bp. Meiera w sprawie interkomunii należy zachować cierpliwość. Nie można domagać się wspólnej Eucharystii z protestantami już teraz. Według hierarchy debata wokół interkomunii pokazuje, że sprawa ta wymaga dalszego pogłębienia teologicznego. Nie można w jego ocenie dążyć do tego, by wprowadzić interkomunię już w maju 2021 roku.

 

Dla pasjonatów ekumenizmu, do których zaliczam i siebie, istotna jest cnota Mojżesza, który wpatrywał się w Ziemię Obiecaną, ale za swojego życia nigdy do niej nie dotarł – powiedział bp Meier. Hierarcha dodał, że papież Franciszek nie chce powstania jakiegoś religijnego miksu.

 

Gdy papież mówi o „wspólnym domu”, to ma na myśli całą planetę i w ten sposób wizję relatywizacji granic państwowych – stwierdził hierarcha. Gdy idzie jednak o religie, to papież jasno je rozróżniai nie chce żadnego synkretyzmu czy powstania jednej światowej religii. Chciałby jedynie, by przedstawciele różnych religii współdziałali na rzecz pokoju.

 

Źródła: PCh24.pl, Katholisch.de

 

Pach

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 413 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram