DZIŚ JEST:   07   CZERWCA   2020 r.

Trójcy Przenajświętszej
Św. Antoniego Maria Gianellego
 
 
 
 

Krzysztof Szwagrzyk pozostanie wiceszefem IPN. Czy ruszą ekshumacje bohaterów podziemia?

Krzysztof Szwagrzyk pozostanie wiceszefem IPN. Czy ruszą ekshumacje bohaterów podziemia?
Prof. Krzysztof Szwagrzyk. Fot. Łukasz Dejnarowicz / Forum

Profesor Krzysztof Szwagrzyk wycofał swoją dymisję z funkcji wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Prawdopodobniej decyzja ta oznacza realną perspektywę sytuacji, w której poszukiwania miejsc spoczynku bohaterów antykomunistycznej konspiracji będą odbywać się sprawniej niż dotychczas. Trudności z prowadzeniem prac nad identyfikacją ofiar komunistycznej okupacji miały być jednym z powodów rezygnacji.


 

Wierzę, że przeszkody, które utrudniały czy uniemożliwiały realizowanie działań poszukiwawczych, ekshumacyjnych, zostaną usunięte. Dziś jestem dobrej myśli – powiedział we wtorek historyk, którego zespół od lat prowadzi prace nad identyfikacją polskich bohaterów. Jak zaznaczył, „naszym wielkim obowiązkiem w kraju i na Kresach jest konieczność odnalezienia co najmniej kilkunastu tysięcy ludzi, których komuniści zamordowali w latach 40. i 50., a potem ukryli ich ciała w nieznanych miejscach”.


Tych bohaterów znaleźliśmy dotychczas zaledwie ponad siedmiuset. Mamy świadomość tego, ile jeszcze tych działań przed nami – mówił we wtorek prof. Szwagrzyk. Nie chciał jednak szczegółowo wyjaśniać powodów zarówno swej rezygnacji, jak i wycofania wniosku.

– Powodem dymisji profesora są kłopoty z działalności pionu śledczego IPN. Główna Komisja Ścigania Zbrodni jest niezależna od prezesów [Instytutu – red.] i ta patologia została. Taki dualizm powoduje pewno rodzaju napięcia, co już miało miejsce za poprzedniego prezesa i nie zostało usunięte – tak tłumaczył na antenie Radia Wnet powody rezygnacji profesora Tadeusz Płużański, prezes Fundacji „Łączka”. – Przy każdej inicjatywie poszukiwawczej, realizowanej przez prof. Szwagrzyka potrzebna jest zgoda pionu śledczego, na którą trzeba czekać. Również kłopot jest z identyfikacją ciał odnalezionych przez zespół prof. Szwagrzyka. Z dwustu ciał wydobytych z terenu „Łączki”, gdzie prace zaczęły się w 2012 roku, do tej pory zostało zidentyfikowanych tylko 50 – mówił historyk i publicysta.


Rozwiązanie ostatniego z wymienionych problemów przyniesie być może – zapowiedziane również we wtorek przez prezesa Jarosława Szarka – powołanie konsorcjum kilku wyższych uczelni, których pracownicy zajmą się przebiegająca dotąd zbyt wolno identyfikacją.


Wniosek o dymisję złożony przez wiceprezesa IPN zakładał, że zakończy on pracę w instytucie z końcem lutego.


Profesor Szwagrzyk stojący na czele zespołu prowadzącego m.in. na powązkowskiej „Łączce” prace ekshumacyjne, przyczynił się do odnalezienia i identyfikacji szczątków na przykład majora Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”, majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz ostatniego dowódcy Narodowych Sił Zbrojnych, podpułkownika Stanisława Kasznicy.

 


Źródło: tvp.info

RoM

DATA: 2017-02-28 20:08
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.