DZIŚ JEST:   19   SIERPNIA   2018 r.

XX Niedziela zwykła
Św. Jana Eudesa
Św. Sykstusa III, papieża
 
 
 
 

Krzysztof Szczerski: pomoc prześladowanym chrześcijanom to kwestia przyzwoitości!

Krzysztof Szczerski: pomoc prześladowanym chrześcijanom to kwestia przyzwoitości!
© Artur Widak/NurPhoto via ZUMA /Forum

Minister z Kancelarii Prezydenta RP, profesor Krzysztof Szczerski, wziął udział w III Europejskim Kongresie w Obronie Chrześcijan. Wyznaczył kilka filarów na których powinna opierać się polityka europejskich państw, by mogły skuteczniej pomagać wyznawcom Chrystusa, którzy bądź są prześladowani, bądź pragną powrócić do swych domów, na przykład w Iraku.

 

Prezydencki minister pochwalił węgierski program Hungary Helps, poprzez który tamtejszy rząd pomaga prześladowanym chrześcijanom (oraz innym potrzebującym) na miejscu – w ich ojczyznach oraz w krajach, do których jako uciekinierzy z pola bitwy mają najbliżej. Zauważył, że obecność właśnie Polaków i Węgrów na kongresie, na którym mówi się o pomocy chrześcijanom nie jest przypadkowa. Jak wyjaśnił, pomoc prześladowanym chrześcijanom jest kwestią przyzwoitości i nikogo kto jest przyzwoity nie trzeba o tym przekonywać. 

 

Zastanawiał się jednak, w jaki sposób można pomagać skuteczniej. Przekonywał, że by państwa europejskie mogły lepiej pomagać prześladowanym chrześcijanom potrzeba pracy na kilku płaszczyznach. - Po pierwsze – mówił - potrzeba wewnętrznego przekonania, że kwestia takiej pomocy nie jest partykularna i nie powinni podejmować jej wyłącznie wyznawcy Chrystusa. To nie jest tak, że my jesteśmy chrześcijanami i dlatego im pomagamy, to jest znacznie szerszy problem i kwestia humanitarna. Tego wymagają podstawowe prawa ludzkie! – wskazał.

 

Szczerski przypomniał niezwykłe wydarzenie z poprzedniej kadencji Sejmu, kiedy to nie udało się przez aklamację przyjąć uchwały potępiającej prześladowanie chrześcijan, gdyż część posłów sugerowała, że jest to załatwianie spraw partykularnych. – Sugerowano, że po co ogłaszać takie uchwały, skoro nie chcemy pochylić się nad problemami różnych ludzi z ich tożsamością. Domyślają się państwo o czym mówię. Uchwałę potępiającą mordowanie chrześcijan musieliśmy więc poddać pod głosowanie! – mówił.

 

Prezydencki minister podkreślił również, że jednym z istotnych problemów jest nieumiejętność Europy do rozróżniania fal migracji. – Cała polityka Europy dotycząca migracji została przykryta przez problem relokacji. Europa nie umie rozróżnić fal migracyjnych i ich powodów, i w związku z tym nie potrafi przyporządkować do nich pomocy. To trzeba zmienić – mówił.

 

Krzysztof Szczerski zwrócił również uwagę na problemy wynikające z geopolityki. – Chrześcijan z Bliskiego Wschodu pozbawia praw i domów również geopolityka i strategiczne interesy wielu państw, które chcą tam być obecne. Bez szerokiego porozumienia geopolitycznego nie będziemy w stanie tam wiele osiągnąć, nasze działania będą przypominać płomyk świecy, który jednym ruchem można ugasić. Musimy więc szukać w tej sprawie sojuszników – zaznaczył.

 

Minister podkreślił również ogromną, często niedocenianą rolę polskich kapłanów jako wielkiego polskiego zasobu dyplomatycznego. - Za rzadko patrzy się na naszych duchownych w ten sposób i za rzadko się im dziękuje. A oni wykonują wielką pracę, również na rzecz Polski, i nie przejmują się (w przeciwieństwie do zawodowych dyplomatów), że ryzyko jest znacznie większe niż wynagrodzenie ­– wskazał.

 

Szczerski przypomniał również, że prezydent Andrzej Duda za każdym razem zabierając głos w ONZ mówił o prześladowanych chrześcijanach i że zabiega o uznanie przez ONZ nowej kategorii zbrodni: „ludobójstwa na tle religijnym”. Dodał, że dzięki działalności prezydenta, od dwóch lat Polska zaczęła być na powrót obecna w miejscach, w których przez ostatnie lata jej nie było – między innymi właśnie na Bliskim Wschodzie. Uznał, że jest to niezwykle istotne z powodu możliwości wpływania na los tamtejszych chrześcijan.

 

kra

 

 


DATA: 2017-11-17 15:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.