DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Kryzys żywnościowy w Wenezueli pogłębia się

Kryzys żywnościowy w Wenezueli pogłębia się
fot. Wilfredor / commons.wikimedia.org, licencja cc

Poważny spadek produkcji żywnościowej w kraju, wynikający częściowo z powszechnej korupcji w administracji rządowej, grozi brakiem podstawowych produktów żywnościowych. Dotyczy to także wina mszalnego i hostii do odprawiania Mszy świętych. Takie dramatyczne ostrzeżenie wyraziła 10 maja wenezuelska dziennikarka Macky Arenas, dyrektorka powstałego niedawno portalu „Reporte Católico Laico” (RCL).


W wypowiedzi dla agencji katolickiej ACI Prensa w Limie oświadczyła ona, że pozostaje w stałym kontakcie z biskupami swego kraju w obliczu „nieuchronnego braku wina mszalnego”. Wyjaśniła, że problem wynika ze „zmniejszenia się surowców”. Przypomniała, że Wenezuela nie jest krajem wyróżniającym się w produkcji wina i jedyne przedsiębiorstwo krajowe [współpracujące z Kościołem w tej dziedzinie] nie będzie mogło wywiązać się ze swych zobowiązań względu na brak pieniędzy na „sprowadzenie niezbędnych produktów”.


Arenas zaznaczyła również, że „Fedecámaras [główne krajowe stowarzyszenie producentów] ostrzegło, że sytuacja jeszcze będzie się pogarszać i w najbliższej przyszłości nie widać rozwiązania problemu”. Wcześniej Komisja ds. Liturgii episkopatu stwierdziła w specjalnym oświadczeniu, że firma Vino Ecclesia, upoważniona do sprowadzania i produkcji wina mszalnego, „nie może zagwarantować ciągłej produkcji i regularnego rozprowadzania [wina] z powodu braku niektórych składników do butelkowania”. Biskupi wspomnieli ponadto o „trudnościach w zdobyciu dewiz przez importerów, aby móc sprowadzić wino mszalne z innych krajów”.


W obecnej trudnej sytuacji Komisja zaleciła wszystkim biskupom wenezuelskim, aby „w razie niemożności uzyskania wina mszalnego, poświadczonego przez inną konferencję biskupią, korzystali z jakiegokolwiek innego wina, na ile tylko jest to możliwe, czystego i naturalnego”.


Ostry spadek produkcji rolnej potwierdził nowy prezydent kraju Nicolás Maduro, który podczas niedawnego pobytu w Urugwaju „powiedział to samo, co wszyscy Wenezuelczycy czują każdego dnia, robiąc zakupy” – powiedziała dyrektorka RCL. Zwróciła uwagę, że chodzi o rządową politykę dewizową, związaną z importem, „która niszczy produkcję rodzimą”, dodając, że „gdy pieniądz korumpuje, spada także import, a wszystko to tworzy sytuację grożącą wybuchem społecznym”.


Dziennikarka zaznaczyła, że „biskupi nie podważają tego, jedynie stwierdzają istnienie problemu i przewidując skutki, starają się szukać alternatyw”. „Po prostu zabraknie Vino Ecclesia i mówią nam, jakiego możemy używać” – stwierdziła Arenas. Podkreśliła, że zabraknie także pszenicy do wypieku hostii, co jest jeszcze poważniejszym problemem. „Takie rzeczy dzieją się w Wenezueli, mającej ropę naftową” – dodała z sarkazmem M. Arenas.


Podkreśliła, że ogólny spadek produkcji w kraju jest wynikiem „wrogości do małych tradycyjnych spółek, które władze chcą sprzedać lub zamknąć”, braku środków na inwestycje w przypadku małych i średnich, zwłaszcza rodzinnych przedsiębiorstw, a „wreszcie i przede wszystkim” korupcji paraliżującej cały kraj.KAI

mat


DATA: 2013-05-13 07:53
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W Polsce będzie to samo ,bo rolnikom przestaje się cokolwiek produkować a jak nasi rolnicy padną import drastycznie podrożeje.
ponad 7 lat temu / cynik
 
A w Polsce lewaczki wzdychają do obrazków Chaveza, bo ten neoliberalizmowi ani Ameryce się nie kłaniał XDDD Bohater naprawdę dużego formatu... tylko ludzi szkoda :/
ponad 7 lat temu / Trololo
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.