DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Skomentuj ten arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl. Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora


Czyli w końcu ludzie myślą prawidłowo! Upadek Katolicyzmu to tylko kwestia czasu. Każdy, kto myśli logicznie stwierdzi, że Boga nie ma i nigdy nie było. Jedyne co istnieje to natura wokół nas, a tylko nauka jest drogą do zrozumienia otaczającego nas Świata. Kościołowi zawsze zależało na szerzeniu ciemnoty, bo ciemnym narodem łatwiej manipulować zastraszając grzechem, piekłem, karą boską. Są inne metody wychowawcze! Ateizm jest jedyną słuszną drogą.
8 miesięcy temu / były Ksiądz
 
Kościół liczył swoich wiernych tradycyjnie w dniu uroczystości Chrystusa Króla Wrzechświata, przypadające pod koniec listopada. Frekwencja w tym dniu odpowiedź z reguły średniej całorocznej. Problem pojawił się wtedy kiedy wyniki zaczęły być niepokojące i kościelni hierarchowie zdecydowali o zmianie sposobu liczenia. Według mojej najlepszej wiedzy liczenie (wychodzących z kościoła wiernych przy pomocy "klikarek") obecnie przeprowadza się dwukrotnie we- Wszystkich Świętych i Chrystusa Króla, potem obliczjąc z obu pomiarów średnią artmetyczną. Za wyniki badań odpowiada Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, prowadzony przez zakon Pallotynów. Wnioski niech każdy wyciągnie sam.
ponad 1 rok temu / @Janek
 
Polski KK robi swoje badania bodajże w którąś niedzielę listopada ministranci zliczają ludzi przychodzących na mszę, a księża liczbę wydanych komunikantów, więc mamy b. precyzyjne dane, dlatego inne badania robiono wg nieznanego algorytmu nie są tak wiarygodne.
ponad 1 rok temu / Janek
 
racja ,Kościół wyzbył się sacrum ,przypomina Dom Kultury w którym "się dzieje"
ponad 1 rok temu / do iskierka
 
Tyle, że dane zbierane przez KK są prawie identyczne. Na mszę regularnie chodzi ok 36% zobowiązanych osób. Jeśli chodzi o % wszystkich Polaków to ok 25.
ponad 1 rok temu / Do. Kid
 
Pew opublikował badania w czasie nagonki na Kościół, aby wierzący i praktykujący poczuli się mniejszością, a resztę zachęcić do odejścia z Kościoła na zasadzie ?Zobacz, wszystcy odchodzą!?. Nieprawda!
ponad 1 rok temu / kid
 
Na zdięciu jest wnętrze mojego kościoła parafialnego, św. Dominika w Warszawie. Tak się składa że frekwencja w naszej parafii jest jedną z najlepszych w Stolicy. Na zdięciu z resztą widać że kościół jest pełen ludzi. Skąd pomysł autora żeby artykuł o spadającej liczbie wiernych na mszach okrasić zdjęciem właśnie od nas?!
ponad 1 rok temu / Pozdrawiam ze Służewa nad Dolinką!
 
To idzie bardzo szybko. Prosty przykład z życia - koledzy i koleżanki mojej córki, z kl. 5 szkoły podstawowej - dzieci pokomunijne - 20% klasy niezaliczona znajomość "Zdrowaś Maryjo" na pamięć. Dzieci nie chodżą do kościoła z rodzicami, nie znają modlitw, rodzice nie przykładają wagi do wiedzy religijnej.
ponad 1 rok temu / Obcy Astronom
 
Już znaleźli rozwiązanie na PUSTE kościoły [i małą tacę]. Różnorodność OFERT. Wynajem kościołów na IMPREZY i spotkania. Wszak wielu proboszczów kończyło specjalne kursy zarządzania i marketingu. Od kilku lat jest Nowa Oferta - kulturalna. Występy artystów. Np.w Gdańsku w ramach budowania JEDNOŚCI Rada Dzielnicy, Spółdzielnia Mieszkaniowa i Proboszcz organizują Gale Muzyki Filmowej, Operetkowej i Musicalowej w Kościele. Wstęp wolny. Płaci Miasto czyli Adamowicz. Ten sam co z Radą Miasta funduje invitro i programy homo. Ludzie nie chcą chodzić do Operetki to Operetka przychodzi do Kościoła. Dziwne bo Biskup Sł. Głódź zabronił profanowania Kościoła i naruszania jego Sacrum. O czym wie Proboszcz i wierni. Jednakże ostatnie słowo należy do Zarządcy proboszcza a nie Biskupa. Co zrobić jak uczucia religijne wiernych obraża Zarządca kościoła a Biskup niedostępny ?
ponad 1 rok temu / iskierka
 
Jedynym ratunkiem Msza Święta Wszechczasów.
ponad 1 rok temu / Leaf427
 
Rzeczywiście.Od jakichś trzech miesięcy obserwuję znaczy spadek wiernych na mszy trydenckiej w Krakowie o godzinie 19. Czyżby nowość się znudziła ? W milionowym mieście (plus okoliczne wsie) powinny być tłumy na mszy w starym rycie.
ponad 1 rok temu / mf
 
Szczerze powiedziawszy to w moim Duszpasterstwie Tradycji obserwuję ciągły wzrost ilości wiernych na Mszach niedzielnych. Nazywam to "efektem Franciszka" :)
ponad 1 rok temu / szkielet
 
A może zacząć od nauczania religii w szkołach. Dlaczego pokolenie, które doświadczyło nauczania religii jako przedmiotu w szkole jest tak obojętne na praktyki religijne? Kościół wprowadzając religię do szkół uznał, że wszystko już załatwił i jest dobrze. Tymczasem skutecznej jej oddziaływania jest bardzo slaba. Dlaczego?
ponad 1 rok temu / Monika
 
Nie ma co robić sensacji z jednego badania, ważny jest trend. Poza tym ten Pew to zagraniczna instytucja więc może słabo przykłada się do sondaży - jak to korporacje
ponad 1 rok temu / puchacz
 
Uważam, że bez podjęcia zdecydowanych działań na rzecz przywrócenia u wiernych świadomości, że podczas Przeistoczenia następuje uobecnienie się Chrystusa w Jego Ciele i Krwi, proces ten będzie postępował. Dlatego konieczne jest przypominanie wiernym, że szacunek dla Boga przejawia się we właściwej postawie podczas przyjmowania Najświętszego Ciała Pana Jezusa, to znaczy w postawie klęczącej, a nie stojącej, z marszu. Zaniechanie udzielania Komunii przy balustradzie i odejście od jej używania, a w niektórych, nowo pobudowanych kościołach zrezygnowanie z niej przyczynia się do lekceważenia pojęcia sacrum. Obawiam się, że znaczna część wiernych nawet nie wie, co to jest sacrum. Równie nieprzemyślanym posunięciem jest dopuszczenie do przyjmowania Ciała Pańskiego "na rękę". W Polsce nie było takiego zwyczaju. Nie chodzi bynajmniej o to, który ze sposobów jest "lepszy", ale o następstwa takiego podejścia: stopniowy zanik poczucia sacrum, sprowadzenie Mszy św. do obyczaju.
ponad 1 rok temu / Adam
 
To widać wszędzie np. na polskiej mszy w Brukseli kobiety są w kościele a ich połówki czekają w samochodzie albo na papierosku przed kościołem. To i tak dobrze, że przyszli pewnie kobitki nie mają prawka i musieli je podwieźć.
ponad 1 rok temu / MI
 
Wielu powołanych, niewielu wybranych.
ponad 1 rok temu / Wiesław
 
Ciekawe w którym kościele tłumy!? A wiara słaba wychodzą ludzie z kościoła to plotkuja przeklinaja. U mnie tłumy tylko w Boże Narodzenie a przez cały rok Pana Boga nie znają!
ponad 1 rok temu / Do benek
 
Ciekawe kto liczył :p w kościołach tłumy, do spowiedzi kolejki, na tridentinach przybywa wiernych, cały kościół ludzi na różańcu a tu statystyczne brednie...
ponad 1 rok temu / benek
 
C.d. Nauka Kościoła powinna być niezmienna co do każdej kwestii, jeśli żyć, to super, jeśli nie, nic na siłę. Lepiej niech będzie 20 mln prawdziwych chrześcijan, dla których spowiedź, Eucharystia i modlitwa to coś prawdziwego, aniżeli 800 mln dla których spowiedź to byle jakie wyznanie grzechów byleby do komunii przystąpić, a Msza św. to miejsce gdzie można przyjść w krótkich portkach i z kumplem pogadać. O właśnie! Na to powinno się zwrócić uwagę jak u muzułmanów tzn. masz niegodny strój to nie wchodzisz! (nie mówię o biednych, ale jak ktoś przychodzi w krótkich portkach albo dziewczyna w skąpym stroju). To brak szacunku do Ukrzyżowanego Pana Jezusa.
ponad 1 rok temu / P.
 
Ryba psuje się od głowy. Z doświadczenia mojej rodziny (rodzeństwo, kuzynostwo i ich żony, wszyscy między 25 a 39 lat) mogę napisać, że Kościół zniechęcił ich 3 rzeczami (w sumie to może bardziej księża z którymi się spotkali): - pazerność na pieniądze - opłaty za wysłanie dzieci do komunii (z góry ustalone kwoty), zapowiedzi przedślubne, chrzciny itp, a także ciągły brak na remonty kościoła pomimo nowych aut w garażu, - afery pedofilskie - a dokładnie podejście Kościoła do sprawców i ofiar tzw. bronimy do upadłego a w najgorszym razie przenosimy do innej parafii, a ofiary niech milczą bo to atak na kościół (mój brat spotkał się z takimi niestety sytuacjami), - sami ludzie nabożnie uczestniczący w każdym nabożeństwie tzn. w kościele święci, a w poza to obgadywanie, ocenianie, krytykowanie, opluwanie. Wydaje mi się, że Kościół może oczyścić tylko totalna zmiana, pozbycie się księży zboczeńców i niereformowanie nauk Pana (zmiany żeby więcej ludzi przyciągnąć) c.d.n.
ponad 1 rok temu / P.
 
Stawiają protestanckie świątynie, a w nich odprawiają protestanckie msze, a potem dziwią się, że ludzie przestają chodzić na nabożeństwa. Pytanie: do kogo się w nich modlą? Bo raczej nie do Pana Boga...
ponad 1 rok temu / karol
 
Do Max. Posoborowi moderniści zrobili z młodego pokolenia jedno wielkie pogaństwo, ale cóż oni mają do zaoferowania młodym prócz spiewania barki, różnych tańców i rozluźniania dyscypliny. Dzisiejsze kazania to w większości jakieś banialuki o miłosierdziu dla wszystkich i w każdym czasie. Bóg jest przedstawiany jako miłosierny dziadek, który niewiele widzi i wszystko przebacza. Kto będzie wierzył w takie bzdury? Gdzie powaga, męstwo, krzyż i straszliwa sprawiedliwość Pana?
ponad 1 rok temu / Artur
 
Max bardzo trafne pytanie. Myślę, że jest to w dużej mierze wina rodziców, którzy w imię 'tumiwisizmu stosowanego' przestali wpływać na porządek moralny ich dzieci, bo sami mieli coraz bardziej miękkie kręgosłupy.
ponad 1 rok temu / zzz
 
No właśnie . Pokolenie JPII i owoce wielkiego pontyfikatu.
ponad 1 rok temu / brys
 
A kto ma chodzić do kościołów na nabożeństwa? 3 miliony Ukraińców i milion muzułmanów, hindusów, tych z Bangladeszu, Filipin.... Polacy tułają się za chlebem.
ponad 1 rok temu / bezsensowne statystyki
 
Kto zmarnował młode pokolenie, kto za tym stoi??
ponad 1 rok temu / Max
 
Dobre kazania mogłyby zupełnie odmienić sytuację. Jak mówi Biblia: Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia.
ponad 1 rok temu / Piotr
 
Skoro Kościół ekscytuje się "nowościami" w stylu "wszyscy będziemy zbawieni bez wyjątku" to ma "niespodziankę". Widać Duch Święty jakoś nie lubi tych "nowości" i "surprajsów".
ponad 1 rok temu / ma
 
Bóg widocznie postanowił przesiać nas jak ziarno i się zobaczy kto ma płytką wiarę i chodził bo chodził, bo mu kazali, bo tak go nauczyli z tradycji.
ponad 1 rok temu / gość
 
Mam 34 lata. Na niedzielnej Mszy Św. czuję się jak ufo pośród siwych, sympatycznych głów. Gdy przychodzę jeszcze z rocznym synem na rękach mam poczucie, że jakieś kilkanaście osób na całą świątynie zaniża medianę wieku. Kto nie chce chodzić niech chodzi. Ale też niech nie przedstawia się jako chrześcijanin ani katolik. Polakom- zwłaszcza tym młodszym przed 40stką- wystarczyło poczuć trochę luksusu, jeździć lepszym samochodem, podróżować po całym świecie i mieć kilka zer na koncie oraz 4 kąty w 'apartamentowcu' do spłaty w 30 lat, aby stwierdzić iż Chrystus jest im niepotrzebny. Ktoś kiedyś mądry powiedział, że bieda tak nie demoralizuje jak dobrobyt. I Polaków właśnie ten dobrobyt coraz bardziej psuje. I nie trzeba 'Klerów', skandali pedofilskich, lewicowego prania mózgów, aby tylu ludzi niestety powiedziało w sercu 'non serviam'. Dlaczego? Bo stwierdzili, że Bóg jest już im niepotrzebny. Bo doczesność zaspokoiła ich potrzeby.
ponad 1 rok temu / zzz
 
Religia Świętego Spokoju daje obfite owoce.
ponad 1 rok temu / orto
 
Jak ma nie ubywać uczestników jeśli ludzie powoli się budzą i odrzucają emitację/ podróbkę Kościoła Katolickiego. Warto także zauważyć na przykładzie sędziów , którzy utracili autorytet z własnej winy i PYCHY , że osoby posiadające władzę, PRZYWILEJE, szacunek, zaufanie wynikające z samego POWOŁANIA tak się przyzwyczajają do dobrostanu materialnego i pseudo-duchowego stworzonego dla siebie a także myśli są Kimś Ważnym. Wtedy zatracają poczucie rzeczywistości a nawet Pana Jezusa traktują i obwieszczają SŁUGĄ. W wielu wypadkach to także współwina wiernych, którzy poprzez podlizywanie się komplementy, prezenty , oklaski i >wazelinę< sprowadzają duchownych do poziomu >ziemi< a NIE NIEBA. Jedni i drudzy odpowiedzą przed Panem Bogiem. To Pan Bóg jest Pierwszy i to Jemu mamy służyć. Rodzi się pytanie >Czy Ci, którzy przejrzeli po raz drugi ZAUFAJĄ i powrócą.< Doświadczenie podpowiada - NIE. Poważne tematy PCh wymagają poważnych komentarzy. [Cenzura ?].
ponad 1 rok temu / iskierka
 
uwaga na psychomanipulacje i różnego rodzaju nawały medialne, zmasowany atak, tzw tworzenie narracji, że wszystko się wali, ludzie uciekają z kościołów itd... tak jak w przypadku firmy nielsen, wszystkie te monitoringi mają na celu wytworzenie takiej atmosfery, zafałszowanie pewnej rzeczywistości, to jest bardzo niebezpiecznie. jak mówi stare porzekadło jest sobór mediów i sobór rzeczywisty.
ponad 1 rok temu / axe
 
Czeka nas los Irlandii. W sumie komunistyczna międzynarodwóka nie musi nic robić jak czekać. Wystarczy, że pokolenia obecnych licealistów, byłej gimbazy i obecnej podstawówki wejdą w dorosłe życie. Nie będą bronić ani małżeństwa, ani życia nienarodzonego. Upadek obyczajów widoczny jest gołym okiem wszędzie gdzie spojrzeć wśród młodych.
ponad 1 rok temu / Nasa
 
straszne czasy nadchodzą, jak już zbudują sztuczną inteligencję i zrobią że będzie w każdym domu to dopiero będzie nowoczesność ! A wtedy kto będzie chodził do kościoła ?!
ponad 1 rok temu / nowy porządek
 

Skomentuj ten arytukuł
 
 
 
Święta Rita
Św. Ojciec Pio
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Św. Maksymilian Kolbe
Różaniec Twoją obroną
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.