DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Kryzys wiary w USA. Katolicy mają problem ze zrozumieniem Eucharystii

Kryzys wiary w USA. Katolicy mają problem ze zrozumieniem Eucharystii
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

„Wszyscy jesteśmy winni” - takimi słowami biskup pomocniczy archidiecezji Los Angeles Robert Barron skomentował fakt, że niemal 70 proc. katolików w Stanach Zjednoczonych nie wierzy w rzeczywistą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii. Wynika to z badań przeprowadzonych w lutym br., a ogłoszonych 5 sierpnia przez Ośrodek Badawczy Pew w Waszyngtonie.

 

„Trudno opisać, jaką złość czuję po przeczytaniu tego, co ujawnia najnowsze studium @pewresearch o rozumieniu Eucharystii wśród katolików. Powinno to być sygnałem alarmowym dla nas wszystkich w Kościele” - napisał hierarcha na swym Twitterze.

 

W filmie towarzyszącym wpisowi wyjaśnił, że obwinia „siebie, biskupów, księży, wszystkich” odpowiedzialnych za przekazywanie wiary. - Wszyscy jesteśmy winni - stwierdził bp Barron. Dodał, że doszło do „ogromnej porażki Kościoła w kontynuowaniu własnej tradycji”.

 

Według Ośrodka Badawczego Pew, 69 proc. osób określających siebie mianem katolików stwierdziło, że podczas Mszy św. chleb i wino przyjmowane w komunii są „symbolami ciała i krwi Jezusa Chrystusa”. Natomiast 31 proc. zadeklarowało wiarę w to, że „w czasie katolickiej Mszy chleb i wino naprawdę stają się ciałem i krwią Jezusa”.

 

Respondentów zapytano także, czy wiedzą, czego Kościół katolicki naucza w tej kwestii. Okazało się, że na wspomniane 31 proc. wierzących w rzeczywistą obecność Chrystusa w Eucharystii składa się: 28 proc. znających kościelne nauczanie na temat transsubstancjacji, 2 proc. uważających, że Kościół naucza, iż chleb i wino są jedynie symbolami ciała i krwi Chrystusa (a jednak wierzących w realną obecność!) oraz 1 proc. tych, którzy nie znają nauczania Kościoła w tej materii.

 

Z kolei w gronie 69 proc. niewierzących w realną obecność, 22 proc. zna nauczanie Kościoła o transsubstancjacji (lecz je odrzuca), 43 proc. jest przekonanych, że to Kościół uczy, iż chleb i wino są tylko symbolami ciała i krwi Chrystusa, 4 proc. nie zna kościelnego nauczania, zaś 1 proc. nie udzieliło odpowiedzi.

 

Wiara w realną obecność Jezusa w Eucharystii jest ponad dwukrotnie większa u katolików praktykujących (chodzących na Mszę przynajmniej raz w tygodniu) niż wśród ogółu katolików i wynosi 63 proc. Jednak nawet w grupie praktykujących 37 proc. uważa chleb i wino jedynie za symbole ciała i krwi Chrystusa.

 

Najgorzej jest wśród katolików poniżej 40. roku życia, spośród których w transsubstancjację wierzy jedynie 26 proc., a także wśród katolików hiszpańskojęzycznych - zaledwie 24 proc., choć zdecydowana większość z nich zna kościelne nauczanie w tej kwestii.

 

Źródło: KAI

MA


DATA: 2019-08-10 07:40
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czy Pan Jezus, wypowiadając słowa konsekracji miał na myśli Swoje doczesne Ciało, czy uwielbione, znaczy po zmartwychwstaniu?
1 miesiąc temu / Cawilian
 
Jak widzę zachowanie co niektórych wiernych księży w kościele mieszkam w Anglii, to sama zaczynam mieć wątpliwości, czy Pan Jezus jest rzeczywiście obecny. Np. jakiś gość rozdawał Komunię św. po czym zostawił kluczyk w tabernakulum ! na cały dzień, a kościół otwarty u do tego w dzielnicy hinduistów i muzułmanów. U mnie w mieście w Polsce Najświętszy Sakrament na noc zamyka się w zakrystii w pancernym SEJFIE.
6 miesięcy temu / kid
 
do anna 2 Nie zgadzam się z twierdzeniem, że ksiądz zadając pytania dzieciom poznaje swoich parafian. Parafian to on z pewnością zna. Zadając te pytania idzie na łatwiznę i nie jest to tylko moje zdanie.Byłam tam z rodziną i ich wrażenia były takie jak moje. Piszę o miejscowości nadmorskiej ale tak wyglądają kazania w wielu kościołach. Nie podoba mi się robienie z kościoła , z kazań - kabaretu. Jestem zniesmaczona rechotem w kościele, oklaskami, hałaśliwą muzyką. Oczekuję poważnego podejścia do wiernych. Widzę i słyszę wokół siebie ludzi zagubionych w informacjach, opiniach,docierających do nich z tzw.świata. Wiem też że Kościół swoim autorytetem mógłby pomóc odróżnić ludziom dobro od zła, prawdę od kłamstwa, a tego nie robi. W kościele chciałabym usłyszeć ewangeliczne TAK TAK i NIE NIE. PRAWDA - to jest dzisiaj potrzebne wielu zagubionym. Aborcja i in vitro to nie polityka to grzech.
6 miesięcy temu / anna
 
zgadzam się z pierwszymi trzema zdaniami,dalej-ksiądz o którym piszesz zadając dzieciom pytania i słuchając odpowiedzi poznał swoich parafian -to dobrze a co do trzeciej sprawy - ksiądz uczy przekazując przykazania i ewangelie ,widocznie za PRL księża robili to lepiej bo aborcja była legalna i był wyż demograficzny - katoliczki uznały to prawo za martwe i zamiast z nim walczyć "po prostu NIE robiły aborcji ,ksiądz słusznie uznał to za politykę
6 miesięcy temu / anna
 
Jak wszystko jest Łaską, tak i Wiara nią jest. O WSZYSTKO trzeba prosić Ojca przez Jezusa Chrystusa i za WSZYSTKO dziękować. I o tym, moim skromnym zdaniem powinni mówić nasi kochani Kapłani. Wszyscy żyjący, którzy dostąpili łaski Wiary, bez względu na to co "ludzie powiedzą"w tym także kapłani, powinni wszędzie dawać świadectwo swojej wiary, a nawet miłości do Jezusa. Do wolności zostaliśmy powołani, więc niech osądy naszych braci i sióstr, niech nie krępują daru Męstwa przy dawaniu świadectwa miłości do żywego i prawdziwego Zbawiciela w Eucharystii. Kropla wody drąży kamień, więc na każdej Mszy wznieśmy intencję o łaskę Wiary dla wszystkich, również dla kapłana, bowiem odsetek wierzących kapłanów w żywego Jezusa Chrystusa w Eucharystii jest niestety zbliżony do świeckich. Czy to jest ich wina? Absolutnie nie. Taką "wiarę" przekazali im rodzice,katecheci, a nawet Biskup w Seminarium Duchownym. Kto łaski Wiary nie otrzymał od Ducha Świętego, może o niej tylko mówić,ale be
6 miesięcy temu / Toshtoya
 
To nie kryzys wiary, to opamietanie.
6 miesięcy temu / Fin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.