DZIŚ JEST:   22   LUTY   2020 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 

Kryzys w Kościele, zagrożenie islamizacją. Stanowcze słowa biskupa Ratyzbony

Kryzys w Kościele, zagrożenie islamizacją. Stanowcze słowa biskupa Ratyzbony
Screen: Nightfever/YouTube

Biskup niemieckiej Ratyzbony, Rudolf Voderholzer, ostrzega przed islamizacją. Jego zdaniem twórcze współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest niemożliwe. Hierarcha wzywa też do odkrycia teologii ciała św. Jana Pawła II, by zwalczać współczesne herezje w moralności seksualnej.

 

Rudolf Voderholzer to były profesor dogmatyki na Uniwersytecie w Trewirze, a także członek Kongregacji Nauki Wiary i wiceprzewodniczący Komisji Wiary Konferencji Episkopatu Niemiec. Jako jeden z nielicznych niemieckich biskupów osobiście uczestniczy w berlińskim Marszu dla Życia (w tym roku jako jedyny biskup diecezjalny). Biskup udzielił wywiadu austriackiemu portalowi Kath.net.

 

Hierarcha przestrzegał w rozmowie między innymi przed wykorzystywaniem kryzysu nadużyć seksualnych do nagłego forsowania z dawna już obmyślanych zmian w Kościele. - Nie mogę pozbyć się wrażenia, że niektórzy – także w kręgach wewnątrzkościelnych – wykorzystują przypadki przemocy seksualnej, by ponownie zachwalać recepty, które już przedwczoraj nie były wiele warte, a czyny przestępcze przedstawiać jako okazję, by wreszcie stworzyć „inny Kościół”. To coś, co nazywam nadużyciem nadużycia – powiedział biskup.

 

W Niemczech wielu hierarchów chciałoby przy okazji sprawy skandali seksualnych dokonać bardzo głębokich i niekiedy wręcz heretyckich zmian. Postuluje się zniesienie lub poluzowanie celibatu, akceptowanie homoseksualnych księży, wzywa się do wywrócenia do góry nogami moralności seksualnej, zwłaszcza oceny homoseksualizmu.

 

W ocenie bp. Voderholzera takie pomysły są całkowicie poronione. Zamiast gdybać o rzekomej konieczności „rozwoju” moralności seksualnej, trzeba w jego ocenie pochylić się nad teologią ciała św. Jana Pawła II, która jest „wielkim skarbem” Kościoła. Dziś zdaniem biskupa forsuje się w społeczeństwie gnostycki obraz człowieka, bo rozdziela się ciało od duszy, a cielesnością pogardza się, redukując ją do narzędzia zaspokajania pożądliwości.

 

Biskup mówił też wiele o problemie islamu. W jego ocenie problem jest znacznie poważniejszy, niż chciałaby to przyjąć większość społeczeństwa.

 

- Kto obserwuje trzeźwo rozwój wypadków ten nie może wykluczyć możliwości pojawienia się większościowego społeczeństwa muzułmańskiego. Jest dla mnie ważne, by w odniesieniu do islamu dostrzegać  także różnice i niekompatybilności teologiczne. W islamie nie chodzi o jakieś zwyczaje, bycie za chustą a przeciw wieprzowinie, ale o obraz Boga – powiedział biskup.

 

W jego ocenie te różnice są tak duże, że „szeroko pojęte kulturalne współistnienie chrześcijan i muzułmanów jest moim zdaniem niemożliwa. Możliwe jest tylko kulturowe życie obok siebie – podkreślił.

 

Według bp. Voderholzera problem islamizacji nie jest spowodowany siłą i atrakcyjnością islamu, ale obojętnością chrześcijan. - Dla wielu muzułmanów jarmarki bożonarodzeniowe są uosobieniem kultury kultury chrześcijańskiej i Boże Narodzenie odbierają oni po prostu jako święto grzanego wina. Tego się dowiadują, obserwując nasze społeczeństwo – wskazał.

 

Istota chrześcijaństwa jest dla muzułmanów całkowicie niewidoczna, ubolewał hierarcha, a to oznacza, że nasza wiara jest dla nich nieprzekonująca. Jeśli chrześcijanie będą sprawiać wrażenie, że sami nie wiedzą, w co wierzą, to nie mogą się dziwić, gdy nasze miejsce zaczną zajmować przedstawiciele innej, żywotniejszej wiary, ostrzegł biskup.

 

Źródło: Kath.net

Pach


DATA: 2018-12-19 08:01
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
8
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Zgadzam się całkowicie z poprzednikiem.
ponad 1 rok temu / Golden
 
Uczciwy bp. Voderholzer udzielił wypowiedzi z którą Episkopat w Polsce polemizowałby na korzyść Islamu. Biskupi w Polsce stracili wiarę nadprzyrodzoną w jedynego Boga i wyrzucili Go do mitologii, wierząc w doczesność i boga ekumenicznego - uniwersalnego bożka wszystkich wierzeń. Pozamykali się w swoich pałacach przed Bogiem i przed owieczkami w stadach których, grasują wilki pożądliwości, wilki zniewoleń wszelkimi nałogami, magią okultyzmem itd. Straty są ogromne, walec demoralizacji miażdży duchowość dzieci i młodzieży w Polsce, a ostatki żywej wiary zachowały się dzięki kultowi Maryjnemu i Tradycji ludowej. Interwencja Boża stoi we drzwiach, gniew Boży na upadłą ludzkość jest tak blisko jak nigdy dotąd. Prawie nikt już nie oddaje chwały Bogu i Pan potrząśnie Ziemią, zniszczy cywilizację śmierci, a potem odnowi swoje przymierze z ocalonymi, którzy uznali Go za swojego jedynego Pana, Zbawiciela i Króla. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / [email protected]
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.