DZIŚ JEST:   02   CZERWCA   2020 r.

Św. Marcelina i Piotra
Bł. Sadoka i towarzyszy
 
 
 
 

Kryzys w Grecji - w czym tkwi problem?

Kryzys w Grecji - w czym tkwi problem?
fot. AnonymousT/commons/creative

Recesja, z którą Grecja boryka się już od 2008 roku, nie rokuje rychłego zakończenia. Kolejne miliardy euro wpompowywane w grecką gospodarkę nie przynoszą na razie pożądanego skutku. Warto więc przyjrzeć się prawdziwym przyczynom, które wpędziły Greków w recesję, a które gdyby zostały w porę dostrzeżone być może nie doprowadziłyby greckiej gospodarki do takiego stanu w jakim znajduje się teraz.

 

Przyczyny kryzysu w Grecji powszechnie upatruje się w ograniczeniach wydatków. Taką tezę głosił m.in. amerykański ekonomista Paul Krugman. Czy jest to prawdziwa przyczyna?

 

Pierwsze symptomy kryzysu pojawiły się już w 2008 roku. Do 2011 roku PKB kraju zmalało w sumie o 13%. Prognozy na bieżący rok mówią o spadku o kolejne 3%. Reakcją greckiego rządu na pogarszający się stan gospodarki było zwiększenie wpływu do budżetu z podatków. Redukcja deficytu w 2010 roku opierała się w połowie właśnie o wyższe podatki: VAT (podstawowa stawka wyższa o 4%, obniżona stawka wyższa o 3%), wyższy podatek dla najlepiej zarabiających, wyższy podatek akcyzowy, wyższy podatek od importowanych aut. Wprowadzono też nowe podatki: dodatkowy podatek od nieruchomości i od zysków firm. W roku 2011 zaplanowano, że wyższe podatki mają stanowić już dwie trzecie planu redukcji deficytu. Niestety w tym roku zauważono też, że efekt jest niższy od założonego. Recesja się pogłębiała a obywatele unikali płacenia podatków. W obawie przed niewypełnieniem założeń dotyczących redukcji deficytu postanowiono dołożyć kolejne podatki od nieruchomości, zlikwidować część ulg w podatku PIT i obniżyć kwotę wolną od podatku. Miało to przynieść w latach 2011-2012 kolejne oszczędności w granicach 2,8% PKB. W tej sytuacji nawet MFW, choć do tej pory nie miał zastrzeżeń co do sposobu redukowania deficytu przez grecki rząd, uznał, że osiągnięto już pewną granicę podnoszenia podatków, bo, dyplomatycznie rzecz ujmując, ograniczy to tempo wychodzenia z recesji.

 

Jak w tym czasie następowała redukcja wydatków? W 2010 roku redukcja w stosunku do PKB była o 0,5% mniejsza od zakładanej, w kolejnym o 0,4%. Problemem stały się cięcia wydatków socjalnych i cięcia w administracji. Tymczasem, jak pokazują przykłady Irlandii i krajów nadbałtyckich, to właśnie zdecydowane zmniejszenie wydatków spowodowało przyspieszenie wzrostu gospodarczego w tych państwach. A w jakiej sytuacji znajduje się Grecja z nadmiernymi obciążeniami podatkowymi i zbyt mało stanowczo wprowadzanymi ograniczeniami wydatków? Na to pytanie odpowiedź stanowią kolejne pakiety stymulacyjne, które mają ratować nieporadną Grecję przed konsekwencjami podejmowanych przez rząd decyzji.

 

*  *  *

 

U nas też co krok, to wyższe podatki, a cięć jak na lekarstwo. Czyżby nasz rząd zmierzał dokładnie tą samą drogą co rząd grecki? Cięcia jak wiadomo nie są nigdy popularne wśród obywateli, a ich odwlekanie prędzej czy później i tak prowadzi, jak widać na przykładzie Grecji, do głębokiej recesji. Jak mawiał minister Jaszuński z powieści „Kariera Nikodema Dyzmy” -  „Umiejętność rządzenia to umiejętność podejmowania szybkich decyzji”. W przypadku Greków tej umiejętności chyba zabrakło.

 

I.Sz.

 

Źródło: www.ekonomia24.pl


DATA: 2012-03-29 11:10
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.