DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Kryzys powołań? To nic takiego, należy skupić uwagę na asystentach pastoralnych!

Kryzys powołań? To nic takiego, należy skupić uwagę na asystentach pastoralnych!
© Raimond Spekking / , via Wikimedia Commons

Kard. Karl Lehmann uważa, że nie należy przejmować się kryzysem powołań, bo – jak tłumaczy – jest wiele różnych kościelnych posług. Należy raczej odpowiednio dowartościować świeckich animatorów życia religijnego!

 

W ubiegłym tygodniu diecezje Moguncji oraz Limburga zorganizowały konferencję prasową pt. „Kościelne zawody i powołania” (niem. Kirchliche Berufe und Berufungen). Wzięli w niej udział między innymi moguncki kardynał Karl Lehmann oraz apostolski administrator Limburga, bp Manfred Grothe.

 

Kardynał Karl Lehmann stwierdził, że nie należy zbyt dużo uwagi poświęcać niewystarczającej liczbie mężczyzn wstępujących do seminariów. Należy zachowywać proporcje i dostrzegać pozytywne aspekty sytuacji. Purpurat przytoczył statystyki, według których w diecezji mogunckiej działa obecnie rekordowa liczba 1000 osób, a kapłani w tym gronie to jedynie 450 członków tej grupy. Lehmann i Grothe zauważyli, że młodzież coraz mniej interesuje się nie tylko kapłaństwem, ale i innymi formami posługi w Kościele, w tym tak popularnymi funkcjami asystenta duszpasterskiego.

 

Z kolei kierownik mogunckiego seminarium Udo Bentz bronił praktyki przyjmowania do seminarium niewielkiej ilości kandydatów do kapłaństwa, twierdząc, że w Kościele nie może panować „dyktat liczb”. – Myślmy raczej o treści, a nie o liczbach – podkreślał Bentz.

 

Wypowiedź kard. Lehmanna oraz sam tytuł konferencji krytycznie ocenił publicysta Giuseppe Nardi z portalu „Katholisches.info”. Kardynał Lehmann zdaje się prezentował zwyczaj polityków, którzy, nieważne co by się działo, przedstawiają wszystko w pozytywnym świetle i zaciemniają palące nawet problemy – komentuje Nardi.

 

„W ten sposób sygnalizuje się, że powołania kapłańskie są w najlepszym wypadku tylko jednym z wielu tematów, bo przecież kościelnych zawodów jest bardzo dużo, a między nimi sytuuje się właśnie powołanie. W Moguncji mówiono o kryzysie powołań, ale nie ukrywając zamiaru, by nie szukać żadnych poważnych [tego kryzysu] przyczyn” – napisał Nardi.

 

 

Źródło: Katholisches.info

pach

 


DATA: 2015-07-15 10:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kard. Karl Lehmann to jeden z rozwalaczy Kościoła katolickiego w Niemczech. Dodać należy jeszcze Marxa, Ackermanna, Zolitscha i paru innych.
ponad 4 lata temu / Neptun
 
W Niemczech przy okazji różnych publicznych prelekcji i dyskusji jest zwyczaj odpowiedniego nastrajania słuchaczy muzyką. Te dwie dziewczyny z prawej pewnie grały na tym spotkaniu. Kiedyś przed wystąpieniem hierarchów modlono się, a dzisiaj? Dzisiaj stawiam sto złotych przeciwko dziesięciu, że na tamtym spotkaniu w Moguncji nie było modlitwy, a pewnie była muzyka.
ponad 4 lata temu / Do
 
Może przecież zatrudnić duchownych islamskich do wykonywania tych zawodów.
ponad 4 lata temu / doradziec
 
Co tam asystenci! Asystentki to jest to!!! Prawda panie kardynale?
ponad 4 lata temu / Ela
 
Proponuję dać ogłoszenie do prasy i w biurze pośrednictwa pracy + kurs przygotowujący do zawodu: czynności liturgiczne, sprzątanie kościoła, wygłaszanie nauk umoralniających z cyklu "gender nasza miłość".
ponad 4 lata temu / ma
 
Zero zdziwienia. Takie słowa to logiczna konsekwencja zaorania katolickiej nauki nt. kapłaństwa, Mszy św. i sakramentów.
ponad 4 lata temu / zxc
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.