DZIŚ JEST:   20   STYCZNIA   2021 r.

Św. Sebastiana, męczennika
Św. Fabiana, papieża, męczennika
 
 
 
 

Kryzys polityczny we Włoszech. Renzi wycofał się z koalicji

Kryzys polityczny we Włoszech. Renzi wycofał się z koalicji
Premier Giuseppe Conte źródło: youtube.com / stewiegaga
#WŁOCHY    #KRYZYS    #KOALICJA    #CONTE    #RENZI    #POLITYKA

W środę włoski rząd na czele z premierem Giuseppe Conte pogrążył się w kryzysie po wycofaniu się z koalicji partii Mateo Renziego - Italia Viva. Były premier już od dawna groził takim posunięciem, krytykując niektóre programy kolegów z rządu. Jego przeciwnicy wskazują, że chodzi mu o większą władzę w związku z planowanym wydawaniem ponad 200 mld euro na odbudowę gospodarki.

 

Rząd nie ma formalnej większości w Senacie. Renzi przekonywał, że to wyłącznie wina premiera Conti. Podczas konferencji prasowej deklarował: - Jesteśmy gotowi na wszelkiego rodzaju dyskusje. Koalicja rządowa składa się z przedstawicieli trzech partii: Ruchu Pięciu Gwiazd (M5S), centrolewicowej Partii Demokratycznej (PD) i mniejszego ugrupowania Italia Viva Renziego.

 

PD natychmiast potępiła posunięcie Renziego. Były minister Andrea Orlando stwierdził, że zerwanie koalicji w obecnej sytuacji było „poważnym błędem nielicznych, za który wszyscy zapłacimy”.

 

Koalicja straciła 18 senatorów Italia Viva. Rząd wciąż zachowuje większość w niższej Izbie Deputowanych. Renzi od tygodni narzekający na posunięcia premiera ostatecznie zakwestionował plan odbudowy po koronawrirusie o wartości 222 mld euro. Zadłużone Włochy zamierzają sfinansować plan naprawczy z dotacji unijnych i kolejnych pożyczek, które Bruksela zaciągnie w imieniu państw UE o  wartości 750 mld euro.

 

Niższa Izba zatwierdziła plan odbudowy w środę. Jednak w obecnej sytuacji zerwania koalicji i wycofaniu kilku ministrów, wszystkie opcje są na stole. Premier może podać się do dymisji, może próbować sformować nowy rząd lub konieczne będzie ogłoszenie przedterminowych wyborów. - Na tym etapie wynik tego kryzysu jest bardzo niepewny – komentował włoski ekonomista Nicola Nobile. Zasugerował jednak, że wybory nie są „bardzo prawdopodobne, ponieważ partie Forza Italia i Italia Viva nie uzyskałaby już tak dużego poparcia.

 

Premier więc będzie starał się pozyskać stronników ze strony małych ugrupowań i niezależnych kandydatów. Być może Renzi wywalczy lepsze ministerstwa pod rządami obecnego premiera albo nowego szefa rządu. Sam Renzi podkreśla, że nie chce przedterminowej elekcji, którą najprawdopodobniej wygrałaby koalicja partii prawicowych na czele z Ligą Matteo Salviniego.

 

Renzi swoją decyzję tłumaczył tym, że rząd może zmarnować ponad 200 mld euro przeznaczonych na odbudowę. Jego krytycy wskazują, że chce większej władzy dla swojej partii, która cieszy się poparciem zaledwie trzech procent wyborców.

 

Conte ostrzegł, że teraz nie jest czas na wychodzenie z koalicji. W środę wieczorem premier ubolewał z powodu szkód, jakie kryzys polityczny wyrządzi krajowi.

 

Premier spotkał się z prezydentem Sergio Mattarellę, ostatecznym arbitrem kryzysów politycznych w państwie, szukając wyjścia z sytuacji. Zawezwał też Renziego do ponownego przemyślenia swej decyzji, proponując zmiany w koalicji w ramach nowego porozumienia politycznego. Z kryzysu cieszy się lider opozycyjnej Ligi Matteo Salvini. - Im szybciej się rozpadną tym lepiej – komentował.

 

Źródło: thelocal.it, euractiv.com

AS


DATA: 2021-01-14 12:40
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.