11 kwietnia 2019

Kryzys Kościoła jest powiązany z rewolucją seksualną. Komentarze po nowym eseju Benedykta XVI

(fot.Fabio Frustaci/FORUM)

Katolickie media na całym świecie informują o publikacji eseju Benedykta XVI, poświęconego kryzysowi w Kościele i jego przyczynach. W mediach społecznościowych oraz na katolickich portalach pojawiły się również komentarze do tej ważnej wypowiedzi. 

 

Znany dziennikarz Edward Pentin z National Catholic Register podkreśla, że było to najważniejsze oświadczenie Benedykta XVI od czasu abdykacji z papieskiego urzędu w 2013 roku. Pentin zwraca uwagę na główne przyczyny kryzysu w Kościele, którymi zdaniem Benedykta XVI są rewolucja seksualna i upadek katolickiej teologii moralnej. Podkreśla, że szczególną rolę w kryzysie odegrało również „załamanie formacji seminaryjnej”. Dziennikarz zwraca również uwagę na to, że papież-emeryt wskazuje na „całkowitą wolność seksualną”, która stała się przyczyną kryzysu i skandali seksualnych. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Komentator National Catholic Register w swoim tekście przywołuje również wypowiedź Benedykta XVI dotyczącą promocji edukacji seksualnej, lubieżnych reklam i filmów pornograficznych, które stały się powszechnym zjawiskiem po 1968 roku. Edward Pentin wskazuje również na znaczenie działalności „klik homoseksualnych w seminariach”, które wywarły znaczący wpływ na edukację przyszłych kapłanów. 

 

Sprawę eseju autorstwa Benedykta XVI komentuje także R.R. Reno z portalu firstthings.com. W swoim tekście zwraca uwagę na to, że esej papieża-emeryta jest „świadectwem człowieka, który przeżył kulturowe konwulsje oraz teologiczne zdrady”. Autor tekstu podkreśla, że Benedykt XVI „z pewnością ma rację” i dodaje, że rewolucja seksualna z 1968 roku zniszczyła zakazy i zahamowania oraz stabilne normy, które są niezbędne do powstrzymania człowieka przed złem. R.R. Reno zwraca uwagę, że pozwoliło to na doprowadzenie do klęski seksualnej i nadużyć seksualnych w Kościele. Reno dodaje, że rewolucja służyła „żarłocznemu pragnieniu doznań zmysłowych i konsumpcji materialnej”. 

 

„Przemiany społeczne dokonane przez ten imperatyw trwają. Są tak potężne, że w polityce Zachodu połączyły lewicę i prawicę w neoliberalny konsensus, który dąży do maksymalnego uwolnienia ze względu na tworzenie bogactwa i maksymalne uwolnienie ze względu na osobiste spełnienie i samoakceptację (lewicowa regulacja kulturowa)” – pisze R.R. Reno.

 

Interesującą opinię na temat oświadczenia papieża-emeryta wyraził taże C.C. Pecknold z Catholic Herald. Jest on zdania, że „interwencja Benedykta XVI jest bardzo ważna”. „Jego głos jest nieomylny. To głos ojca. Benedykt XVI napisał do nas o pytaniu, które sobie zadajemy. Jego najbardziej fundamentalna odpowiedź jest rozbrajająco prosta: człowiek odwrócił się od Boga” – podkreśla autor komentarza. 

 

Z kolei na Twitterze sprawę oświadczenia Benedykta XVI skomentował również Matt Walsh. „List Benedykta XVI o kryzysie nadużyć jest głęboki i przekonujący, ale tym bardziej zastanawiam się dlaczego w ogóle zrezygnował. Minęło 6 lat i najwyraźniej wciąż jest ponad wszystko klarowny i wnikliwy. Dlaczego więc tkwimy z Franciszkiem?” – napisał Walsh.

 

Także Mathhew Schmitz z Catholic Herald zwraca uwagę na wagę eseju Benedykta XVI. „Wielu twierdzi, że homoseksualizm nie ma nic wspólnego z kryzysem. Benedykt XVI im zaprzecza. Po części przypisuje to faktowi, że „w różnych seminariach powstały kluby homoseksualne, które znacząco zmieniły klimat w seminariach” – napisał na Twitterze. 

 

O wypowiedzi Benedykta XVI możemy przeczytać również na portalu LifeSiteNews.com, który przygotował artykuł zawierający najważniejsze elementy oświadczenia papieża-emeryta. Portal zwraca uwagę na to, że w eseju Benedykt XVI pisał o „zdradzie teologów”, która dotyczy odrzucenia pojęcia wewnętrznego zła – działań, które zawsze i we wszystkich okolicznościach były klasyfikowane jako złe. Portal podkreśla również zdanie papieża-emeryta dotyczące „klik homoseksualnych w seminariach”. Zauważa, że gdy Watykan próbował zbadań te zjawiska, działania były blokowane. 

 

LifeSiteNews.com zwraca również uwagę na opinię Benedykta XVI nt. Sposobu nominacji biskupów, którzy po Soborze Watykańskim II byli wybierani na podstawie ich „pojednawczości”. Redakcja wskazuje również na to, że nie tylko w USA biskupi odrzucali katolicką tradycję i starali się doprowadzić do wprowadzenia swego rodzaju nowoczesnej wizji katolicyzmu. Portal cytuje również wypowiedź Benedykta XVI, który napisał o tym, że seminarzyści czytający jego książki byli uważani przez niektórych za „nieodpowiednich kandydatów do kapłaństwa”. 

 

 

 Cały tekst Benedykta XVI po polsku możesz przeczytać tutaj.

 

Źródło: ncregister.com, Twitter, Catholic Herald, LifeSiteNews.com, firstthings.com

WMa

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 667 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram