14 października 2020

Kryzys humanitarny w Górskim Karabachu. Ordo Iuris apeluje do ONZ o podjęcie działań

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

W ostatnim czasie świat obiegają informacje o konflikcie między Armenią i Azerbejdżanem, którego przedmiotem jest Górski Karabach. W skutek działań zbrojnych w tym regionie śmierć poniosły setki ludzi, a tysiące zostały zmuszone do opuszczenia miejsc zamieszkania. Zniszczeniu uległy też liczne domy, szkoły czy szpitale. Instytut Ordo Iuris wystosował list do Sekretarza Generalnego ONZ, polskiego Ministra Spraw Zagranicznych oraz ambasadorów obu krajów, w którym wyraził zaniepokojenie kryzysem humanitarnym w Górskim Karabachu. Zaapelował także o niezwłoczne podjęcie działań na rzecz pokojowego rozstrzygnięcia sporu.

 

Górski Karabach jest przedmiotem konfliktu terytorialnego między Armenią a Azerbejdżanem od lat 90-tych. Krótko po upadku Związku Sowieckiego, Górski Karabach, wchodzący w skład terytorium Azerbejdżanu, ogłosił się niepodległą republiką, dążąc zarazem do zacieśnienia więzów z sąsiadującą Armenią. Od tego czasu obie strony rywalizują o wpływy w regionie, co niejednokrotnie – po raz ostatni w 2016 r. – prowadziło do konfliktów zbrojnych. Pomimo upływu wielu lat, Republika Karabachu nadal nie doczekała się jednak uznania międzynarodowego – wszystkie państwa świata do dnia dzisiejszego uznają ten region za część azerskiego terytorium.

Wesprzyj nas już teraz!

 

27 września 2020 r. wojska Azerbejdżanu przeprowadziły ostrzał artyleryjski wybranych miast położonych na terytorium Górskiego Karabachu, na co Armenia odpowiedziała zbrojnie. Wkrótce potem doszło do bezpośrednich starć sił lądowych. Dokładne straty w ludziach nie są znane, ale według informacji medialnych szacuje się, że po obu stronach zginęły setki ludzi, w tym nie tylko żołnierze, ale również niewinne osoby cywilne.

 

Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża, obecny w regionie Górskiego Karabachu od 1992 roku, na bieżąco informuje o cierpieniach ludności cywilnej. Wskutek ostrzału artyleryjskiego zniszczone zostały setki domów rodzinnych, szkół i szpitali, a tysiące ludzi zostało zmuszonych do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania.

 

Zarząd Instytutu Ordo Iuris wystosował list do Sekretarza Generalnego ONZ, polskiego Ministra Spraw Zagranicznych oraz ambasadorów Azerbejdżanu i Armenii, w którym wyraża zaniepokojenie zaistniałą sytuacją oraz przypomina o zobowiązaniach ciążących na obu stronach konfliktu z mocy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz międzynarodowego prawa humanitarnego.

 

„Przedłużające się działania wojenne nieuchronnie prowadzą do pogwałcenia praw człowieka, a zwłaszcza prawa do życia (art. 2 EKPC) i wolności od tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania (art. 3 EKPC). Ludność cywilna pozostaje odcięta od elementarnej pomocy humanitarnej” – podkreśla Instytut Ordo Iuris.

 

List kończy się apelem: „Z tych względów Instytut Ordo Iuris pragnie dołączyć do grona organizacji pozarządowych i instytucji wzywających do podjęcia niezwłocznej akcji międzynarodowej na rzecz ochrony ludności cywilnej oraz zapewnienia pokoju w regionie Górskiego Karabachu”.

 

Źródło: Ordo Iuris

TK

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 784 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram