DZIŚ JEST:   19   LUTY   2020 r.

Św. Konrada z Piacency
 
 
 
 

Kryzys czy wojna? Szwedzki rząd chce, by obywatele byli przygotowani na każdą okoliczność

Kryzys czy wojna? Szwedzki rząd chce, by obywatele byli przygotowani na każdą okoliczność
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Exercise_Cold_Response_2010.jpg

W ramach pierwszej kampanii edukacyjnej od czasu zakończenia zimnej wojny, szwedzkie władze rozsyłają do obywateli broszury zawierające instrukcje przygotowujące ich na czas wojny lub kryzysu.

 

 

Dwudziestostronicowe opracowanie, opublikowane po angielsku i szwedzku zawiera instrukcje dotyczące sposobu działania w razie wybuchu wojny. Broszura nosi tytuł „If Crisis or War Comes” (ang. Gdy nadejdzie kryzys lub wybuchnie wojna). Informuje się w niej m.in. w jaki sposób pozyskać czystą wodę, znaleźć schron czy jak radzić sobie z propagandą.

 

Ponadto Szwedzi zostali poinformowani o obowiązku obrony kraju w sytuacji zagrożenia, a „wszelkie informacje dotyczące zakończenia oporu traktować należy jako fałszywe”.

 

Ulotka, która jednak nie wyjaśnia skąd może pochodzić atak, została opublikowana przez Szwedzką Agencję Odpowiedzialności Cywilnej. Szef agencji, Dan Eliasson powiedział dziennikarzom: „Nawet jeśli Szwecja jest bezpieczniejsza niż większość krajów, zagrożenia nadal istnieją”.

 

Ostatnią publikację tego typu wydano jeszcze w 1961 r. Obecna broszura zawiera ostrzeżenia mówiące o tym, że w czasie kryzysu będą problemy z ​​dostawą żywności, leków i benzyny.

Obywatele winni więc gromadzić zapasy żywności w postaci m.in. mleka, owsianki, puszek sosu bolońskiego, przetworów rybnych czy pieczywa w postaci tortilli. W broszurze podaje się także, w jaki sposób sformułowane będą ostrzeżenia o nalotach.

 

Szwecja od ponad 200 lat nie prowadziła żadnych działań wojennych. Podczas II wojny światowej oficjalnie zachowała neutralność.

 

Od czasu aneksji Krymu w marcu 2014 r., Szwedzi wielokrotnie oskarżali Moskwę o naruszenie ich przestrzeni powietrznej.

 

Sztokholm jako powód podjęcia szeregu środków bezpieczeństwa podaje rosyjską agresję. Wprowdzono ponowny pobór do armii i wznowiono stacjonowanie wojsk na Gotlandii. W 2016 roku rząd postanowił sukcesywnie zwiększać wydatki na cele wojskowe.

Broszura ostatecznie ma dotrzeć do 4,8 miliona szwedzkich domów.

 

W 2016 r. podobne zalecenia wydał rząd niemiecki. Wówczas opozycja oskarżyła go o „rozsiewanie paniki”. W tym samym roku także Litwa instruowała swoich obywateli, jak mają reagować w przypadku rosyjskiej inwazji.

 

 

Źródło: bignewsnetwork.com.

AS


DATA: 2018-05-23 17:34
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może ktoś wreszcie obali niewolnictwo, które panuje w Szwecji?
ponad 1 rok temu / aaa
 
Szwedzi zamiast rosyjskiej inwazji powinni się raczej obawiać wroga wewnętrznego, którego sami sobie sprowadzili, w postaci muzułmanów z wszelkich możliwych krajów świata, które łączą czołowe miejsca w rankingach zacofania i barbarzyństwa. Dzisiaj mają strefy no-go, ale kto wie, czy jutro sami nie będą żyli w oblężonych enklawach, jeżeli jeszcze jacyś Szwedzi w ogóle się ostaną.
ponad 1 rok temu / pga
 
Rosji nie stać na wojnę w Europie. Z trudem ponosi ciężar wojny w Syrii. Chyba, że zostanie sprowokowana, czego też wykluczyć nie można.
ponad 1 rok temu / TZ.
 
Trochę za późno, kryzys to oni już mają od dłuższego czasu. Muzułmański.
ponad 1 rok temu / kskiba19
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.