DZIŚ JEST:   20   LUTY   2020 r.

Św. Franciszka i Hiacynty Marto
Św. Zenobiusza
 
 
 
 

Kryzys, który osłabił Kościół. Prezentujemy niepublikowany w Polsce tekst Benedykta XVI

Kryzys, który osłabił Kościół. Prezentujemy niepublikowany w Polsce tekst Benedykta XVI
fot. REUTERS/ Stefano Rellandini/Forum

Działania ludzi doprowadziły niemal do zapomnienia o obecności Boga. W takiej sytuacji staje się coraz wyraźniejsze, że egzystencja Kościoła żywi się sprawiedliwym odprawianiem liturgii i że Kościół znajduje się w niebezpieczeństwie, kiedy pierwszeństwo Boga nie występuje już w liturgii, a zatem i w życiu - pisze Benedykt XVI.

 

Rosyjskie wydanie XI tomu Opera Omnia Benedykta XVI zostało opublikowane na Wielkanoc, która w tym roku obchodzona była w tym samym czasie na Wschodzie i Zachodzie. Papież Benedykt XVI został poproszony na początku przedsięwzięcia, jeszcze w roku 2015, o napisanie przedmowy – co też uczynił. Prezentowane poniżej fragmenty tekstu został opublikowane w „Corriere della Sera”, 15 kwietnia 2017 roku.

 

Nihil Operi Dei praeponatur – „Nie należy przedkładać niczego ponad służbę Bożą”. Tymi słowami św. Benedykt w swojej Regule (43,3) ustanowił absolutny priorytet służby Bożej w odniesieniu do innych zadań życia monastycznego. To, nawet w życiu monastycznym, nie było siłą rzeczy oczywiste, ponieważ dla mnichów praca na roli i w dziedzinie wiedzy także stanowiła podstawowe zadanie.

 

W rolnictwie, tak jak w rzemiośle oraz w pracy formacyjnej, może dochodzić do doczesnych nagłych wypadków, które mogą się wydawać ważniejsze od liturgii. Stojąc w obliczu tego wszystkiego, św. Benedykt, dając priorytet liturgii, jednoznacznie uwypukla w naszym życiu pierwszeństwo samego Boga: „W godzinie brewiarza, gdy tylko usłyszą sygnał, niech porzucą wszystko, co mogą mieć w ręku i pospieszą jak najprędzej” (43,1).

 

W sumieniu dzisiejszego człowieka sprawy Boże, a wraz z nimi liturgia, nie wydają się w rzeczywistości czymś naglącym. Pilna potrzeba wiąże się z każdą możliwą rzeczą. Sprawy Boże nawet nie wydają się pilne. Cóż, można potwierdzić, że życie klasztorne jest w każdym wypadku czymś odmiennym od życia ludzi świata i jest to bez wątpienia sprawiedliwe. Niemniej pierwszeństwo Boga, o którym zapomnieliśmy, jest ważne dla wszystkich. Jeśli Bóg nie jest już ważny, kryteria ustalania, co jest ważne, ulegają zmianie. Człowiek, odkładając Boga na bok, poddaje swoje własne „ja” ograniczeniom, które czynią go niewolnikiem sił materialnych i które zatem są przeciwne jego godności.

 

W ciągu lat, jakie nastąpiły po Soborze Watykańskim II, ponownie uświadomiłem sobie priorytet Boga i liturgii Mszy św. Niezrozumienie reformy liturgicznej, które szerzyło się powszechnie w Kościele katolickim, doprowadziło do coraz większego stawiania na pierwszym miejscu aspektu nauczania i własnej aktywności oraz kreatywności. Działania ludzi doprowadziły niemal do zapomnienia o obecności Boga. W takiej sytuacji staje się coraz wyraźniejsze, że egzystencja Kościoła żywi się sprawiedliwym odprawianiem liturgii i że Kościół znajduje się w niebezpieczeństwie, kiedy pierwszeństwo Boga nie występuje już w liturgii, a zatem i w życiu.

 

Najgłębsza przyczyna kryzysu, który osłabia Kościół, tkwi w zacieraniu priorytetu Boga w liturgii. To wszystko sprawiło, że poświęciłem się tematowi liturgii w dużo większej mierze niż w przeszłości, gdyż wiedziałem, że prawdziwa odnowa liturgii jest fundamentalnym warunkiem odnowy Kościoła.

 

 

Watykan, dzień św. Benedykta

11 lipca 2015 roku

 

Benedykt XVI

 

 

Źródło: „Rorate Caeli”

Tłum. z j. ang.: Jan J. Franczak

 

 

 

 


DATA: 2018-03-14 13:19
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

"Najgłębsza przyczyna kryzysu, który osłabia Kościół, tkwi w zacieraniu priorytetu Boga w liturgii." ...otóż to - wszystkie te pro-protestanckie dziwactwa jakie obserwuje się coraz częściej, spychają Boga na dalszy plan, skupiając uwagę na tym, co ludzkie; charyzmatyczne show, emocje na pograniczu szaleństwa, wybujałe "proroctwa" z każdej strony (bardzo wiele złego wyrządzające)... kult lidera, księdza, grupy, samego siebie i swoich "duchowych doznań" ... a Pan Jezus po cichu w Ogrójcu poci się krwią, dostaje po twarzy - najpierw pocałunkiem a później "z liścia", zostaje skatowany, obarczony ciężarem pełnym naszych kościelnych błazeństw, wleczony na Golgotę, przybijany do drzewa naszymi słowami pełnymi wzgardy dla tego, co niewygodne... pojony octem naszych wierzeń (tych całkiem dalekich od prawdziwej wiary), w ciszy doświadczanego bólu wołający do Ojca - samotny wśród tańczącego tłumu, wiwatującego chwile wcześniej "hosanna"... tego z rękoma w górze, ale czy na p
ponad 1 rok temu / K.
 
Nie ma Kościoła "po i przed Soborowego"jest tylko Święta Matka Kościół oraz w jej wnętrzu zdeprawowani moderniści "wilki w owczej skórze"
ponad 2 lata temu / Tiomasz
 
Kto zakazał celebracji Formy Nadzwyczajnej Rytu Rzymskiego czyli Klasyczny Ryt Rzymski nikt.Moto Proprio Sumorum Pontyficum 2007 Benedykta XVI obowiązuje mamy dwie formy Rytu Rzymskiego Zwyczajną NOM Pawła VI Nadzwyczajna czyli Klasyczny Ryt Rzymski czyli Św Piusa V.Jest nierealne obecnie wyrzucenie NOM, Świętej Matki Kościoła ponieważ we jesj środku znajdują się wrogowie"wilki w owczej skórze.To są obecnie nierealne marzenia .Wybudujcie Kaplice to będziecie mieli celebrowaną Msze Świętą Katolicką .
ponad 2 lata temu / Tomasz
 
Tomaszu, co wg Pana jest nierealne? Heretycki NOM jest nielegalny i niekatolicki o wątpliwej ważności (zmienione słowa konsekracji). Natomiast twierdzenie, że ryt Rzymski ma dwie formy jest herezją. Ryt nie może mieć form a tym bardziej iz obie Msze od siebie się różnią. W Kościele Świętym Rzymsko Katolickim obowiązuje po wieczne czasy tylko Msza Święta Wszechczasów i te ryty, które mocą Bulli Quo Primum Tempore zostaly zatwierdzone. NOM nie należy jako nowy ryt do Kościoła Świętego ani nie jest jedną z form rytu rzymskiego. To masoński twór należący do utworzonej sekty kościoła posoborowego czyli antykościoła antychrysta działającego w ukryciu wewnątrz Kościoła Świętego doskonale małpując od zewnątrz Kościół Święty a wewnątrz zgnity jest od herezji. Każdy kapłan nocą w/w Bulli zobowiązany jest do sprawowania tylko i wyłącznie Mszy Świętej Wszechczasów i nie może sobie dać narzucić nic innego ani też nikt nie może zakazać.
ponad 2 lata temu / Marcin
 
Potrzeba dużo modlitwy za kapłanów i za Kościół
ponad 2 lata temu / Gość
 
Jacek to jest nierealne wiedział o tym Papierz Benedykt XVI .Mamy dwie formy Rytu Rzymskiego Zwyczajna NOM Pawła VI I Nadzwyczajna Klasyczny Ryt Rzymski ŚW Piusa V.NOM jest ważny ponieważ są ważne słowa konsekracji wypowiadane przez Kapłana .Jak chcesz usunąć formę zwyczajną Rytu Rzymskiego ??/z Kościołów.Rozwiązanie to budowa Kaplic w których celebrowana była tylko forma Nadzwyczajna Rytu Rzymskiego Msza Św Piusa V.
ponad 2 lata temu / Tomasz
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.