21 stycznia 2020

Krytyka państwa Izrael przestępstwem? Włochy przyjmują nową definicję antysemityzmu

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com)

Włoski rząd zdecydował się przyjąć roboczą definicję antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), która zabrania m.in.  krytykowania polityki państwa Izrael czy wskazywania, że  to Żydzi ponoszą odpowiedzialność za ukrzyżowanie Pana Jezusa.

 

IHRA „jednoczy rządy i ekspertów, aby umacniać, rozwijać i promować edukację, pamięć i badania na temat Holokaustu na całym świecie, a także aby dbać o wypełnianie zobowiązań wynikających z Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 r.”  

Wesprzyj nas już teraz!

 

Sojusz opracował niewiążącą prawnie roboczą definicję antysemityzmu, którą przyjęła jako pierwsza Wielka Brytania. W ub. roku do tego grona dołączyli m.in. Niemcy, Francuzi i Ukraińcy.

 

„Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej” – czytamy na stronie IHRA.

 

Sojusz wskazuje, że przykładem antysemityzmu w życiu publicznym, mediach, szkołach, miejscach pracy i sferze religijnej może być nie tylko „nawoływanie do zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznych poglądów religijnych, pomocy w takich czynach lub usprawiedliwianiu ich”, ale  także „formułowanie kłamliwych, odmawiających człowieczeństwa, demonizujących lub stereotypowych opinii o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza, choć nie tylko, w postaci mitu o międzynarodowym spisku żydowskim lub o kontrolowaniu przez Żydów mediów, gospodarki, rządu lub innych społecznych instytucji”.

 

Innymi przejawami antysemityzmu wg IHRA są: „oskarżanie Żydów jako narodu o odpowiedzialność za rzeczywiste lub wyimaginowane czyny popełnione przez jedną osobę lub grupę Żydów, a nawet za czyny popełnione przez osoby niebędące Żydami; negowanie faktu, zakresu, mechanizmów (np. komór gazowych) lub intencjonalności ludobójstwa narodu żydowskiego dokonanego przez narodowosocjalistyczne Niemcy oraz ich zwolenników i sojuszników podczas II wojny światowej (Holokaust); oskarżanie Żydów jako narodu lub Izraela jako państwa o wymyślenie lub wyolbrzymianie Holokaustu; oskarżanie obywateli żydowskich o bycie bardziej lojalnym wobec państwa Izrael lub wobec rzekomych międzynarodowych interesów żydowskich niż wobec swojego kraju; odbieranie Żydom prawa do samostanowienia, np. przez wyrażanie poglądu, że istnienie państwa Izrael jest przedsięwzięciem rasistowskim; stosowanie podwójnej miary przez wymaganie od Izraela zachowania, którego nie oczekuje się lub nie wymaga od jakiegokolwiek innego państwa demokratycznego; wykorzystywanie symboli i obrazów kojarzonych z klasycznym antysemityzmem (np. spowodowanie śmierci Jezusa, używanie krwi chrześcijańskich dzieci do rytuału religijnego) w charakterystyce Izraela lub Izraelczyków; porównywanie współczesnej polityki Izraela z polityką nazistów; obarczanie Żydów jako ogółu odpowiedzialnością za czyny państwa Izrael”.

 

Rząd włoski, przyjmując roboczą definicję antysemityzmu wyznaczył również prof. Milenę Santerini na krajowego koordynatora ds. walki z antysemityzmem. Santerini jest profesorem pedagogiki na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie, wiceprezesem Shoah Memorial Foundation w Mediolanie i członkiem Narodowej Rady Dydaktycznej Muzeum Shoah w Rzymie oraz Contemporary Jewish Documentation Center.

 

Wielka Brytania była pierwszym krajem na świecie, który przyjął definicję IHRA. W sposób szczególny zabiegał o to lord Eric Pickles. Definicję tę akceptują także Francuzi, Grecy i Cypryjczycy.

Włoscy przywódcy żydowscy pochwalili rząd. Gabinet premiera Giuseppe Conte zdecydował się zatwierdzić definicję na posiedzeniu w zeszły piątek, dołączając do innych krajów europejskich, które w ciągu ostatnich dwóch lat zrobiły to samo, i władz UE, które powołały grupę roboczą w sprawie zwalczania antysemityzmu.

 

Żydowscy przywódcy ze Stanów Zjednoczonych pochwalili działania rządu w Rzymie. „Włochy dołączają do rosnącej listy innych krajów w Europie i innych państw, które zobowiązały się do zwalczania nienawiści do Żydów poprzez przyjęcie tego ważnego standardu” – napisano. Amerykańscy Żydzi liczą na to, że w nadchodzących dniach więcej państw przyjmie tę definicję.

 

Polska chociaż jest członkiem IHRA, jeszcze jej nie zaakceptowała, nad czym ubolewał w październiku ub. roku ambasador Izraela, Alexander Ben-Zvi.

 

Źródło: jpost.com / holocaustremebrance.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 624 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram