DZIŚ JEST:   08   KWIETNIA   2020 r.

Św. Dionizego z Koryntu
Św. Waltera, opata
 
 
 
 

Krytyka państwa Izrael przestępstwem? Włochy przyjmują nową definicję antysemityzmu

Krytyka państwa Izrael przestępstwem? Włochy przyjmują nową definicję antysemityzmu
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Włoski rząd zdecydował się przyjąć roboczą definicję antysemityzmu Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA), która zabrania m.in.  krytykowania polityki państwa Izrael czy wskazywania, że  to Żydzi ponoszą odpowiedzialność za ukrzyżowanie Pana Jezusa.

 

IHRA „jednoczy rządy i ekspertów, aby umacniać, rozwijać i promować edukację, pamięć i badania na temat Holokaustu na całym świecie, a także aby dbać o wypełnianie zobowiązań wynikających z Deklaracji Sztokholmskiej z 2000 r.”  

 

Sojusz opracował niewiążącą prawnie roboczą definicję antysemityzmu, którą przyjęła jako pierwsza Wielka Brytania. W ub. roku do tego grona dołączyli m.in. Niemcy, Francuzi i Ukraińcy.

 

„Antysemityzm to określone postrzeganie Żydów, które może się wyrażać jako nienawiść do nich. Antysemityzm przejawia się zarówno w słowach, jak i czynach skierowanych przeciwko Żydom lub osobom, które nie są Żydami, oraz ich własności, a także przeciw instytucjom i obiektom religijnym społeczności żydowskiej” – czytamy na stronie IHRA.

 

Sojusz wskazuje, że przykładem antysemityzmu w życiu publicznym, mediach, szkołach, miejscach pracy i sferze religijnej może być nie tylko „nawoływanie do zabijania lub krzywdzenia Żydów w imię radykalnej ideologii lub ekstremistycznych poglądów religijnych, pomocy w takich czynach lub usprawiedliwianiu ich”, ale  także „formułowanie kłamliwych, odmawiających człowieczeństwa, demonizujących lub stereotypowych opinii o Żydach lub ich zbiorowej władzy, zwłaszcza, choć nie tylko, w postaci mitu o międzynarodowym spisku żydowskim lub o kontrolowaniu przez Żydów mediów, gospodarki, rządu lub innych społecznych instytucji”.

 

Innymi przejawami antysemityzmu wg IHRA są: „oskarżanie Żydów jako narodu o odpowiedzialność za rzeczywiste lub wyimaginowane czyny popełnione przez jedną osobę lub grupę Żydów, a nawet za czyny popełnione przez osoby niebędące Żydami; negowanie faktu, zakresu, mechanizmów (np. komór gazowych) lub intencjonalności ludobójstwa narodu żydowskiego dokonanego przez narodowosocjalistyczne Niemcy oraz ich zwolenników i sojuszników podczas II wojny światowej (Holokaust); oskarżanie Żydów jako narodu lub Izraela jako państwa o wymyślenie lub wyolbrzymianie Holokaustu; oskarżanie obywateli żydowskich o bycie bardziej lojalnym wobec państwa Izrael lub wobec rzekomych międzynarodowych interesów żydowskich niż wobec swojego kraju; odbieranie Żydom prawa do samostanowienia, np. przez wyrażanie poglądu, że istnienie państwa Izrael jest przedsięwzięciem rasistowskim; stosowanie podwójnej miary przez wymaganie od Izraela zachowania, którego nie oczekuje się lub nie wymaga od jakiegokolwiek innego państwa demokratycznego; wykorzystywanie symboli i obrazów kojarzonych z klasycznym antysemityzmem (np. spowodowanie śmierci Jezusa, używanie krwi chrześcijańskich dzieci do rytuału religijnego) w charakterystyce Izraela lub Izraelczyków; porównywanie współczesnej polityki Izraela z polityką nazistów; obarczanie Żydów jako ogółu odpowiedzialnością za czyny państwa Izrael”.

 

Rząd włoski, przyjmując roboczą definicję antysemityzmu wyznaczył również prof. Milenę Santerini na krajowego koordynatora ds. walki z antysemityzmem. Santerini jest profesorem pedagogiki na Uniwersytecie Katolickim w Mediolanie, wiceprezesem Shoah Memorial Foundation w Mediolanie i członkiem Narodowej Rady Dydaktycznej Muzeum Shoah w Rzymie oraz Contemporary Jewish Documentation Center.

 

Wielka Brytania była pierwszym krajem na świecie, który przyjął definicję IHRA. W sposób szczególny zabiegał o to lord Eric Pickles. Definicję tę akceptują także Francuzi, Grecy i Cypryjczycy.

Włoscy przywódcy żydowscy pochwalili rząd. Gabinet premiera Giuseppe Conte zdecydował się zatwierdzić definicję na posiedzeniu w zeszły piątek, dołączając do innych krajów europejskich, które w ciągu ostatnich dwóch lat zrobiły to samo, i władz UE, które powołały grupę roboczą w sprawie zwalczania antysemityzmu.

 

Żydowscy przywódcy ze Stanów Zjednoczonych pochwalili działania rządu w Rzymie. „Włochy dołączają do rosnącej listy innych krajów w Europie i innych państw, które zobowiązały się do zwalczania nienawiści do Żydów poprzez przyjęcie tego ważnego standardu” – napisano. Amerykańscy Żydzi liczą na to, że w nadchodzących dniach więcej państw przyjmie tę definicję.

 

Polska chociaż jest członkiem IHRA, jeszcze jej nie zaakceptowała, nad czym ubolewał w październiku ub. roku ambasador Izraela, Alexander Ben-Zvi.

 

Źródło: jpost.com / holocaustremebrance.com

AS


DATA: 2020-01-21 14:47
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Państwa zachodu Niemcy, Włochy czy Francja degenerują się na potęgę...
2 miesiące temu / DNA
 
Toż to ustawa knebel dająca np. we Włoszech czy innych krajach które to wprowadziły zamykają jakiekolwiek dyskusje o żydach czy Izraelu, bo pod taką ustawę można cokolwiek podciągnąć.
2 miesiące temu / cyklo
 
O czym Szczerski rozmawiał z samym Jaredem Kushnerem w zeszłym tygodniu w USA ? Ja rozumiem rozgrywaną dla gojów "wojnę" Chabad Lubawitz z Mosze Kantorem, ale żeby dostąpić takiego zaszczytu to naprawdę potrzebny jest powód...
2 miesiące temu / cv5
 
w obronie zydów startują ci co sie nimi "zaopiekowali" w czasie wojny! ciekawe "oskarzanie zydów za czyny popełnione przez grupę zydów!!! Polaków można? a poza tym zbliża sie rozlicznie najwiekszych zbrodni przeciw ludzkości: żydokomuny!!!
2 miesiące temu / ano
 
@Het: Później zobaczyłem, że najpierw piszesz o Piłacie, potem o Jezusie. Pisać "Go" o Jezusie z dużej litery jest poprawnie, o Piłacie nie, bo to tak jakbyś wyrażał szacunek do Piłata.
2 miesiące temu / Rafał
 
Bardzo dalekowzrocznie przemyślana definicja, bo po jej zatwierdzeniu przez umiłowanych przywódców roszczenie 447 przejdzie przez aklamację i oczywiście, oczywiście nie oddamy nawet guzika...
2 miesiące temu / Kefas
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.