DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Krytyczny moment dla szkolnictwa katolickiego w Australii

Krytyczny moment dla szkolnictwa katolickiego w Australii
Fot. Pixabay

W Australii coraz mniej uczniów zapisuje się do katolickich szkół podstawowych. Zjawisko szczególnie widoczne jest na wschodnich przedmieściach Melbourne, drugiego pod względem wielkości miasta tego kontynentu. Społeczności imigrantów, świadome wysokich kosztów edukacji, wybierają darmowe szkoły państwowe.

 

 

W całym kraju zapisy do szkół katolickich spadły od 2014 roku o prawie półtora procenta. – O tyle samo wzrosły zapisy do szkół państwowych – wyjaśnia dr Emma Rowe, wykładowca z uniwersytetu Deakin w stanie Wiktoria. Na wschodnich przedmieściach Melbourne, niegdyś katolickim sercu kraju, liczba zapisów spadła w tym samym okresie o ponad 12 procent, czyli średnio o 31 uczniów na szkołę.

Powodem takiego stanu rzeczy jest nie tylko pogarszająca się sytuacja finansowa miejscowych rodzin. – Innym czynnikiem jest upadek tradycji religijnej i przekonanie, że szkoły katolickie mogą być dogmatyczne pod względem wyznaniowym. Zwiększa się też liczba chińskich imigrantów, którzy nie wybierają dla swoich dzieci katolickich szkół. Nie bez znaczenia są także skandale seksualne w środowisku duchownych – wymienia Rowe.

Jest to krytyczny moment dla szkolnictwa katolickiego, jeżeli zapisy w kolejnych latach będą spadać, a na to się zanosi, wiele z tych szkół przestanie istnieć – dodaje.

W związku z opisywanym zjawiskiem katolicka szkoła średnia Emmaus College zapowiedziała, że od przyszłego roku pierwszeństwo zapisu będą mieli uczniowie, którzy ukończyli podstawówki katolickie, a dopiero w drugiej kolejności rozpatrzone zostaną zgłoszenia dzieci, które uczęszczały do szkół państwowych lub niezależnych. „Decyzja ta ma na celu wsparcie katolickiej edukacji” – przeczytać można w oświadczeniu placówki.

 

 

Źródło: vaticannews.va / KAI

RoM

 

 

 


DATA: 2020-06-23 17:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Diabeł miesza.
9 dni temu / Zbigniew
 
Do: rafael Bo katolicy nie mogą kraść, 7 przykazanie "nie kradnij". A Bolszewicy powinni kraść, tylko nie wolno im dać się słapać. A nawet jeżeli, to będą wymyślać NIESTWORZONE RZECZY, a że to inny im podłożył, a że byli roztargnieni i w ogóle nie patrzyli co brali lub NAWET, że to ktoś inny ich rękę do kradzieży użył! Dlatego zrzutka na szkoły niczego nie da, systemy zostały przechwycone przez bolszewików na różne kolory farbowanymi, a bolszewik to tylko jedno rozumie, walenie w morde, że aż zęby wylecą. Dyskusja niczego nieda.
9 dni temu / Janusz z Koloni
 
@Janek, szkoly wyznanionwe sa standardem w krajach anglosaskich zydowskie, muzuzlmanskie, anglikanskie, katolickie itp, nie jest to przejaw segregacji tylko dziedzictwo historyczne, zreszta calkiem sensowne - kazdy moze wybrac sobie szkole ktora odpowiada jego pogladom. Dodatkowo wiele z tych szkol oferuje pewna liczbe miejsc dla uczniow spoza wlasnego wyznania. Pozdrawiam.
9 dni temu / Anglia
 
Koszty szkoły, w ogóle koszty, katolicy nie potrafią się zorganizować finansowo żeby koszty nie były problemem. Lewactwo nie ma problemów z pieniędzmi, potrafili zorganizować sobie potężne źródła finansowania, a katolickie instytucjeszkoły, tv, prasa, organizacje pozarządowe itd.ciągle mają problemy, a przecież katolicy mogą się zrzucić ale to trzeba zorganizować.
9 dni temu / rafael
 
@Janek Segregacja w pracy że względu na wyznanie ma miejsce w Polsce,vide sprawa pracownika w Ikea.
10 dni temu / Ks.Robak
 
Katolickie szkoły we wschodniej części Melbourne są po prostu słabe.
10 dni temu / Pani M.
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.