DZIŚ JEST:   23   STYCZNIA   2020 r.

Św. Ildefonsa, biskupa
Bł. Wincentego Lewoniuka
 
 
 
 

Krystian Kratiuk w „Warto Rozmawiać”: problemy Amazonii odzwierciedlają problemy świata zachodniego

Krystian Kratiuk w „Warto Rozmawiać”: problemy Amazonii odzwierciedlają problemy świata zachodniego
źródło: TVP INFO

Będąc w Rzymie zobaczyłem drogi synodalności Kościoła, o której papież Franciszek mówi od rozpoczęcia swojego pontyfikatu. Zobaczyłem też niesłychaną do tej pory uroczystość zasadzenia drzewa przez Indian w ogrodach watykańskich i trochę zdziwionego tą sprawą Ojca Świętego. Usłyszałem też na konferencji świeckich liderów konserwatywnych katolików o tym, że możemy mieć na tym synodzie do czynienia z rzeczami, które można nazwać heretyckimi – powiedział w poniedziałek w programie „Warto Rozmawiać” Krystian Kratiuk, redaktor naczelny portalu PCh24.pl.

 

Krystian Kratiuk omówił pomysły zaproponowane przez autorów Instrumentum laboris w kwestii „braku kapłanów w Amazonii”. – Najgłośniejszym pomysłem jest wyświęcanie na kapłanów tzw. viri probati, czyli wypróbowanych, sprawdzonych mężów, a więc po prostu mężczyzn, którzy mają już żony i są sprawdzeni w danej wspólnocie – zauważył dodając, że realizacja tego pomysłu może doprowadzić do ograniczenia, a nawet zniesienia celibatu. – To jest bardzo proste rozumowanie: skoro do niektórych wspólnot ludzi często żyjących na granicy kultury pierwotnej często nie dociera pasterz, to w związku z tym będzie łatwiej, jeśli będzie tych pasterzy więcej, a odpowiedzią na kryzys powołań nie będzie ulepszenie strategii rekrutacyjnej powołań czy szerzenie wiary wśród młodych ludzi, ale raczej wyświęcanie na kapłanów ludzi, którzy mają rodziny – ocenił.

 

W ocenie redaktora naczelnego PCh24 problemy Amazonii odzwierciedlają de facto problemy świata zachodniego. – Jeżeli pojedziemy np. do Niemiec to zobaczymy, że tam również kapłani są bardzo potrzebni i że spada ilość prawdziwych powołań kapłańskich i jeden proboszcz często obsługuje kilka, a w skrajnych przypadkach kilkanaście parafii. Czy zatem jesteśmy gotowi na to, że w całym Kościele Powszechnym został zniesiony celibat? Takie pytania zadają sobie kardynałowie na tym synodzie – podkreślił.

 

Do słów Krystiana Kratiuka odniósł się drugi gość programu „Warto Rozmawiać” – red. Sebastian Duda z magazynu „Więź”, który zauważył, że obowiązkowego celibatu nie było w Kościele do XVI wieku. – Konieczność celibatu była odpowiedzią na reformację i nową teologię kapłaństwa, którą zaproponowano w Kościele katolickim. Ponieważ mamy do czynienia z bardzo podobnym co do wagi kryzysem w Kościele, to te dyskusje na temat kapłaństwa mnie nie dziwią. To jest kryzys, który w pierwszym rzędzie dotyczy kapłaństwa urzędowego – powiedział.

 

Pan Jezus żył w celibacie. Co do tego, na razie przynajmniej, nikt nie ma wątpliwości. Jest Najwyższym i Wiecznym Kapłanem i naśladowanie go przez kapłanów w tej materii również nie powinno ulegać wątpliwości – odpowiedział Krystian Kratiuk, po czym wymienił inne kwestie, jakie mają zostać, bądź już zostały, poruszone na trwającym synodzie. – Rozmawia się również o rzeczach, które pojmowane są jako politeizm, jako panteizm, jako rezygnację z ewangelizacji na rzecz dialogu z pierwotnymi ludami, na włączenie do liturgii katolickiej pewnych obrzędów szamańskich. Takie rzeczy naprawdę dzieją się na naszych oczach w Rzymie i dlatego warto to obserwować – wskazywał.

 

 

Źródło: TVP Info

TK

 

 


DATA: 2019-10-08 09:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
15
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To nie jest kryzys Kościoła, tylko jego odstępstwo i podział na fałszywy i prawdziwy. Jest o tym mowa zarówno w Apokalipsie jak i u św. Pawła. Kto ma oczy i uszy otwarte na... Ducha Św. , ten nie ma co do tego wątpliwości.
3 miesiące temu / tretka
 
To największy ze wszystkich kryzysów Kościoła Katolickiego. Ratować nas obecnie może jedynie silna wiara, przywiązanie do tradycyjnie pojmowanego Kościoła, a także trzeźwa religijna ocena, tego z czym teraz mamy do czynienia, niezależnie czyim jest to udziałem w kategoriach kościelnej hierarchii. Każdy papież jest nieomylny, gdy spełnia wymogi wiary katolickiej i tradycji. Historia ostatnich kilkudziesięciu lat wskazuje odstępstwa Watykanu od tegoż.
3 miesiące temu / Weronika
 
@Nick: Wydaje mi się, że to "zdziwienie" było udawane...
3 miesiące temu / Harcerka
 
Cyt."trochę zdziwionego tą sprawą Ojca Świętego" o co chodzi z tym zdziwieniem?
3 miesiące temu / Nick
 
widziałam ten program i jestem zaszokowana, że pan Pospieszalski zaprosił takiego personalitasa, jak ten redaktor z "Więzi". Moim zdaniem koleś bezczelnie kłamał, podważając wiarygodność listu św. Pawła, gdzie jednoznacznie było powiedziane, że kobiety nie mogą nauczać. Zabredził, że "diakonisy" posługiwały w kościele i postulat dotyczący wyświęcania kobiet jest częściowo uzasadniony. Makabra. Szacunek dla red. Karatiuka. Celnie, prosto, na temat, a do tego jego miny po wypowiedziach redaktorka "Więzi" - mistrzostwo świata.
3 miesiące temu / Samanta
 
Od pewnego momentu oglądałem ten program, i nie widziałem całego dyskursu między redaktorem Więzi Sebastianem Dudą a redaktorem naczelnym portalu PCh24 pl.,Krystianem Kratiukiem. Odniosłem wrażenie, że pan Duda jest tak zwanym katolikiem "otwartym" i jakby uzasadniał i wskazywał, że stan bezżenny kapłanów w Kościele katolickim nie jest dogmatem tylko praktyką "nabytą" - jako odpowiedź na szesnastowieczną reformację Lutra - a przed tym zdarzeniem nie było takiego obowiązku. Nie jestem erudytą z historii powszechnej Kościoła Katolickiego, ale wydaje mi się, że może formalnie takiego obowiązku nie było lecz tradycja tak nakazywała i stanowiła. Nie rozumiem co chciał powiedzieć redaktor Duda powołując się na kryzys kapłaństwa urzędowego. Kapłaństwo w Kościele Katolickim to nie jest "urząd", jak się wydaje red. Dudzie, tylko coś więcej, jest to kroczenie drogą wytyczoną przez Jezusa Chrystusa i Jego uczniów. Nie ma tu miejsca dla kobiet jako ich żon i dzieci.
3 miesiące temu / Druh Ryszard
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.